Кинески или оригинални телефони?

ScoobyDoo

Староседелец
17 февруари 2012
417
709
1,103
Имате некое искуство со кинески смарт телефони? Телефони од Али?
Јас сакам да го купам овој па ме интересираат мислења, дали некој има и сл....
Doogee-X5-Pro_1.jpg
 

Loner

Активен Член
13 март 2016
340
86
28
Skopje
Само оргинали хелоуу не се радипуваат посебно Iphone
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Оргинални,дека кинеските не чинат
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
Моево Xiaomi ем е кинеско, ем оригинал. :zelen
Гледам полека после 2 години ја губи малку брзината, но сигурно може да тера уште толку да не го оптоварував со секакви апликации и со околу 5000 слики.

Инаку никогаш не би земала кинеска копија на ајфон, самсунг или што и да е. Додуша, пред 7-8 години земав „ајфон 4“ од локален дилер на телефони (имаше дуќанче, имав топ Сони Ериксон и Моторола земено откај него, ама го затворија, секако) за 60ина евра пошто бев глупаво детиште, а и навистина изгледаше оригинал однадвор, но софтверски беше нефункционален кога го наполнив.
Му го вратив наредниот ден и ми ги врати парите. Оттогаш не стапнувам по такви места.