Како ја замислувате смртта?

Antares

Староседелец
11 мај 2012
468
413
663
31
Pax Terra
Како финиш и сумирање на сите работи кои сме ги постигнале овој живот, и нов почеток.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Estelle

Полноправен Член
20 октомври 2013
25
75
13
Како финиш и сумирање на сите работи кои сме ги постигнале овој живот, и нов почеток.
Нов почеток?
Нема нов почеток,се се тоа филозофски измислици.
Умираме и тоа е се.

Пс.Смртта..не сум ја замислила сеуште.
Немам ни намера.
 

Antares

Староседелец
11 мај 2012
468
413
663
31
Pax Terra
Нов почеток?
Нема нов почеток,се се тоа филозофски измислици.
Умираме и тоа е се.

Пс.Смртта..не сум ја замислила сеуште.
Немам ни намера.

Да не се сватиме погрешно ниту најмалку не кажав во смисол рај, пекол и такви некои приказни. Зборев за реинкарнација, во тоа барем јас верувам во останати приказни и не баш :):):).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Estelle

Полноправен Член
20 октомври 2013
25
75
13
Да не се сватиме погрешно ниту најмалку не кажав во смисол рај, пекол и такви некои приказни. Зборев за реинкарнација, во тоа барем јас верувам во останати приказни и не баш :):):).
Што претставува реинкарнација?
Кратка дефиниција ќе биде доволна.
 

Antares

Староседелец
11 мај 2012
468
413
663
31
Pax Terra
Повторно рагање иако темата не е поточно за реинкарнација, имаш милион начини на интернет да прочиташ нешто повеќе доколку те интресира.
 

Estelle

Полноправен Член
20 октомври 2013
25
75
13
Повторно рагање иако темата не е поточно за реинкарнација, имаш милион начини на интернет да прочиташ нешто повеќе доколку те интресира.
Немав намера да ја студирам и проучувам реинкарнацијата,
но ете поврзана е со смртта и воедно со темава,
па интересно е да се прочитаат поинакви мислења :)

Одма кога ќе умреме се раѓаме во друго тело или како од прилика се одвива тој процес?
 

Antares

Староседелец
11 мај 2012
468
413
663
31
Pax Terra
Немав намера да ја студирам и проучувам реинкарнацијата,
но ете поврзана е со смртта и воедно со темава,
па интересно е да се прочитаат поинакви мислења :)

Одма кога ќе умреме се раѓаме во друго тело или како од прилика се одвива тој процес?

Значи вака она што не сме го направиле овој живот ке го направиме идниот живот. Она лошо што сме го направиле овој живот ке го исплакаме следниот, од овде доага прашањето зошто на некои луге им се случува нешто лошо туку така. Може исплакаат нешто од минатиот живот. Отприлика тоа е, искрено подобро и пологично ми е во ова да верувам отколку во не знам рај пекол и не знам :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Estelle

Авраам

Староседелец
11 јуни 2013
22
9
603
41
Смртта е природна и начин на кој се доближуваме до Бога. Од смртта човек не треба да се плаши бидејќи така се ослободува духовното за вечни векови.
 

Viktoia

Нов член
9 март 2014
11
11
3
30
Смртта според мене, а и како што имам читано, не е никакво чувство. Ако сега си, тогаш едноставно нема да бидеш.
Според Библијата сликовито е опишана како сон (смртен сон). А според будистите, интересно е тоа што тие веруваат дека пред да настапи смртта во рок од 7 секунди на секој човек му се прикажува целиот негов живот (како кратко филмче од 7 секунди), а потоа умира.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina