1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како дa пoмoгнеме кога пoстaвуваaт услови?

Дискусија во форумот 'Хуманитарни акции' започната од belabelina, 2 декември 2014.

 1. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Аман бе...до вода ли дојдоа...мизерија од луѓе...па мајку му стара еден пакет вода не е ни 100 денари, не е ли бедно тоа што го прават и свесни ли се колку се ситни души...ц ц ц...
  Затоа и јас давам на оној кој му треба, не ми треба ни Црвен крст ни било каква институција или здружение...
   
  На malo, belabelina, alba и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Една познаничка од Битола ми кажуваше за нејзина другарка, чија мајка работела во домот на доенчиња, девојката постојано си користела бебешки креми и помади, им носела и на другарките, па дури и се фалела дека мајка и и ги носела од работа. Страшно
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Ама сте чудни. Демек не знаете каков народ живее тука па страшно ви е ова што го прават, мене не ме изненадува ништо, секаде каде има некои акции мора да има и некој што си зема за дома, за пријатели, за него. Нема никогаш да престане тоа.
   
 4. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Да земаш од дете кое е лишено и од родителска љубов и од се’ останатато...и да му го земеш кремчето...
  Па мајку му стара 135-150 денари е...Наместо да им однесат, им земаат.
  Ќе се збогатат ли тие кокошките со заштедата од 150 денари месечно...
  Бедни луѓе...
   
  На malo и Outrider им се допаѓа ова.
 5. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Meh, еднаш после повеќемесечно барање и епопеи да се најде еден лек од иноземство кој беше преку потребен, кога стигна конечно, пакетчето беше незграпно залепено со селотејп и фалеше едната кутија од двете, на царина или во пошта го отвориле и го украле. Не сакам ни да се присетувам на убиствениот гнев кој го имав тогаш и еден од ретките моменти кога не би се мислел да посегнам по животот на оние кои посегнуваат по нечие здравје. До каде треба да е заебана работата за да крадеш лекови од пратка бе?
  Без разлика дали бил хунза или качак во прашање, се надевам дека навистина ќе имаат потреба од лекот, и тоа за нивното посрано потомство кое ги носи фекалните гени во себе.

  Искрено...
  Тоа беше само капка во морето која само ја зацврсти одлуката припадниците на етничките заедници да ги нарекувам со погрдни имиња и евентуалното нечие обраќање кон мене како `македонец` да го сметам за ужасна навреда. Не дека имав некој етнички филинг за припадност и до тогаш ама од тогаш ми е непријатно такво етикетирање.
  Извесно е дека за една декада горе долу, ваквата бесцелна творба од држава ќе престане да постои угушена во долгови, корупција, клептократија и сеопшта тупост и ветувам дека каде и да сум, ќе дојдам да се измочам на остатоците на истата.

   
  На malo, MoonFairy и belabelina им се допаѓа ова.
 6. -•Lil Lamb•-

  -•Lil Lamb•- Баниран

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  48
  Ако си веќе дарежлива девојка, и сакаш да помагаш, тоа не треба да го примиш, сфатиш како услов. Што ќе си оштетена,ако веќе со сето душа и срце сакаш тоа да го направиш, не можам да сфатам. Јас лично не верувам дека би му рекле човек на тој начин, сепак ти испери ги ти дома убаво на рака, па стави им ленорче на крај. Па испеглај ги убаво стави ги во кеса и однеси им ги. Сигурна сум дека нема да ти речат да ги однесеш во хемиско.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Struggler

  Struggler Староседелец

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  1,755
  Допаѓања:
  1,002
  Знам шо треба за нас, една нуклеарка нека врлат и да не снема од оваа Земја, па онаму горе некаде кај боговите да сносиме последици за овие постапки. Бесрамност, дрскост, себичност и алчност.
   
  На Stojne и violetmoon им се допаѓа ова.
 8. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  А што правиме ако и боговите се бесрамни,дрски,себични и алчни?
   
 9. Struggler

  Struggler Староседелец

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  1,755
  Допаѓања:
  1,002
  Ништо чути пукни, да не јадиш ластици.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 10. belabelina

  belabelina Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 ноември 2014
  Мислења:
  94
  Допаѓања:
  25
  а сега како барат да се помогне на било кој начин, нели баш сега треба да барат потврда ? Е ради некој такви глупаци луѓето не донират ништо зошто сите знат дека дома ќе си ги однесат и во вакви ситуаци не ни пробуват да донират
   

Сподели: