Како дa пoмoгнеме кога пoстaвуваaт услови?

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
E вакво нешто се случи во мојот град баш кога беа поплавите во Србија и БиХ пакетите со вода си ги поделија за друго незнам.
Аман бе...до вода ли дојдоа...мизерија од луѓе...па мајку му стара еден пакет вода не е ни 100 денари, не е ли бедно тоа што го прават и свесни ли се колку се ситни души...ц ц ц...
Затоа и јас давам на оној кој му треба, не ми треба ни Црвен крст ни било каква институција или здружение...
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Една познаничка од Битола ми кажуваше за нејзина другарка, чија мајка работела во домот на доенчиња, девојката постојано си користела бебешки креми и помади, им носела и на другарките, па дури и се фалела дека мајка и и ги носела од работа. Страшно
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ама сте чудни. Демек не знаете каков народ живее тука па страшно ви е ова што го прават, мене не ме изненадува ништо, секаде каде има некои акции мора да има и некој што си зема за дома, за пријатели, за него. Нема никогаш да престане тоа.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Да земаш од дете кое е лишено и од родителска љубов и од се’ останатато...и да му го земеш кремчето...
Па мајку му стара 135-150 денари е...Наместо да им однесат, им земаат.
Ќе се збогатат ли тие кокошките со заштедата од 150 денари месечно...
Бедни луѓе...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Meh, еднаш после повеќемесечно барање и епопеи да се најде еден лек од иноземство кој беше преку потребен, кога стигна конечно, пакетчето беше незграпно залепено со селотејп и фалеше едната кутија од двете, на царина или во пошта го отвориле и го украле. Не сакам ни да се присетувам на убиствениот гнев кој го имав тогаш и еден од ретките моменти кога не би се мислел да посегнам по животот на оние кои посегнуваат по нечие здравје. До каде треба да е заебана работата за да крадеш лекови од пратка бе?
Без разлика дали бил хунза или качак во прашање, се надевам дека навистина ќе имаат потреба од лекот, и тоа за нивното посрано потомство кое ги носи фекалните гени во себе.

Искрено...
Тоа беше само капка во морето која само ја зацврсти одлуката припадниците на етничките заедници да ги нарекувам со погрдни имиња и евентуалното нечие обраќање кон мене како `македонец` да го сметам за ужасна навреда. Не дека имав некој етнички филинг за припадност и до тогаш ама од тогаш ми е непријатно такво етикетирање.
Извесно е дека за една декада горе долу, ваквата бесцелна творба од држава ќе престане да постои угушена во долгови, корупција, клептократија и сеопшта тупост и ветувам дека каде и да сум, ќе дојдам да се измочам на остатоците на истата.

 

-•Lil Lamb•-

Баниран
27 февруари 2012
74
49
318
32
Ако си веќе дарежлива девојка, и сакаш да помагаш, тоа не треба да го примиш, сфатиш како услов. Што ќе си оштетена,ако веќе со сето душа и срце сакаш тоа да го направиш, не можам да сфатам. Јас лично не верувам дека би му рекле човек на тој начин, сепак ти испери ги ти дома убаво на рака, па стави им ленорче на крај. Па испеглај ги убаво стави ги во кеса и однеси им ги. Сигурна сум дека нема да ти речат да ги однесеш во хемиско.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Знам шо треба за нас, една нуклеарка нека врлат и да не снема од оваа Земја, па онаму горе некаде кај боговите да сносиме последици за овие постапки. Бесрамност, дрскост, себичност и алчност.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne and violetmoon

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Знам шо треба за нас, една нуклеарка нека врлат и да не снема од оваа Земја, па онаму горе некаде кај боговите да сносиме последици за овие постапки. Бесрамност, дрскост, себичност и алчност.
А што правиме ако и боговите се бесрамни,дрски,себични и алчни?
 

belabelina

Истакнат Член
6 ноември 2014
94
25
318
36
Oхрид
а сега како барат да се помогне на било кој начин, нели баш сега треба да барат потврда ? Е ради некој такви глупаци луѓето не донират ништо зошто сите знат дека дома ќе си ги однесат и во вакви ситуаци не ни пробуват да донират