1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како би било ако првите луѓе не погрешеа

Дискусија во форумот 'Религија' започната од diva orhideja, 4 февруари 2015.

 1. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Откако го изгледав видеото ми текна....па Адам бил п***р а Ева разочарана:patos
   
  На -•Lil Lamb•- му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  Постојат повеќе промени кај човекот од самото раѓање до својата старост.Тоа е неизбежен дел од постоењето,преломот или периодот кога од деца стануваат девојки е момонтот кога се јавува желбата да се вкуси најубавиот плод..љубовта и сексот..
  Што според тебе во приказната е грев,вкусување на плодот,не послушност спрема богот или желбата да се биде бог што ја понудила змијата,а ги делело едено вкусување од плодот?
   
 3. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Колку убаво,барем ќе научам нешто на форумов....гревот на Ева е поради непослушноста,така ли е?Адам можел да бира,што па и он не бил умен?

  @Хептаграм Ева го направила гревот постапувајќи по својата слободна воља која и ја дал Бог и го "осакати " цело човештво на оваа планета да бидеме грешни и несовршени....дали и со вољата за која ти зборуваш во Телемата се нанесува штета на некој друг,близок или далечен,пријател или непријател,не е битно?
   
  #13 diva orhideja, 4 февруари 2015
  Последна промена од модератор: 5 февруари 2015
  На corki и Хептаграм XI им се допаѓа ова.
 4. -•Lil Lamb•-

  -•Lil Lamb•- Баниран

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  48
  А од кај знаеш, можеби ќе бидам едната од милионот таму во рајот силувана од некој човек. Можеби и во рајот прават грешки, ти не си бил таму, не можеш да знаеш.
   
 5. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  Жената ја водело желбата да биде бог,над мажот зато како казна и е дадено да биде под мажот,а мажот е прелажан од жената бидејќи го водела телесната похот која не можел да ја контролира,затоа како казна му е дадена тешката работа со мака да обработува земја,бидејќи ако нешто не можеш да контролираш пробај од такво нешто да се храниш,за змијата е веќе познато,имаме такви групи кој мислат дека ги поседуваат тајните како се станува бог.
   
  На corki и diva orhideja им се допаѓа ова.
 6. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,724
  Допаѓања:
  882
  Ова со гревот се христијански верувања, немам што да коментирам за симболизмот на Хаева и Адем и како некој христијанин си ги толкува еврејските текстови од друга страна. Ако мислиш дека си грешна и несовршена(што и да ти значи тоа) - нека ти биде по твоја волја! Ако мислиш дека ќе те суди некој заради тоа која си ти - нека биде и тоа по твоја волја!

  Не може вака да мешате сешто во едно и да очекувате некаков добар одговор... Во Телемата не постои „првобитниот грев“. Види ја „Книгата на Законот“ - таму пишува за тоа.

  А за Телема има тема... таму муабет можеби може да има на вакви прашања - ги има на еден друг форум :)
   
  #16 Хептаграм XI, 5 февруари 2015
  Последна промена: 5 февруари 2015
  На malo, corki и diva orhideja им се допаѓа ова.
 7. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Mirror mirror on the wall, who`s the greatest troll of them all ?
   
  На Lena, Altaïr, Electra и уште 4 други им се допаѓа ова.
 8. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  И натаму народот мисли дека првите луѓе биле Адам и Ева, и дека биле направени од кал.
  После се чудат зашто жените црквата ги смета за инфериорни.
  Тури крст.
   
  На malo, Lena, Altaïr и уште 1 член му се допаѓа ова.
 9. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Така. Калот, хухни си, реброто...и ете ти свет. А иронично, се смееме на Иван Исцелител и Кајшаров кога ќе речат дека имаат моќи.

  Иначе, ако хипотетички од Адама и Ева настанал светот, многу убаво би било ако не погрешеле. Ќе си имало растенија, животинки ќе си лазеле. Нит рај, нит пекол, ни силувања во истите, ни досадно трололо, ни IQ (мада и сега го нема баш)...милина. Сега...хавуз.
   
  На malo и Y1K991 им се допаѓа ова.
 10. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Ако не биле Сумерите да ги измислат прикаските немаше од каде еврејте,рисјаните и исламистите да крадат и препишуваат, милијарди раја вирее во блажено незнаење дека верува во расипан телефон верзија на древните сумерски митови. Ок, има и малку египетски зачин...
  Што ти е судбина, денес никој не верува во древниот сумерски политеизам :zelen иако е оригинален извор врз кој се базираат жалните плагијати кои доживеале планетарна популарност. И така ден денес се разнесуваат фанатици по пазари поради лошиот дериватив на митологија од пред 6000 години.

  Ако рајата не се свести можно е во 12.015 година раја да се разнесува поради светите холограмски проекции на плагијат на некој филм со Чак Норис...
   
  На Хептаграм XI, malo и Abraxas им се допаѓа ова.

Сподели: