Како би било ако првите луѓе не погрешеа

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Ништо, жива досада :D
Но, поентата на светот не е да има совршенство, без грев, без задоволства.
Откако го изгледав видеото ми текна....па Адам бил п***р а Ева разочарана:patos
 
  • Like
Реакции: -•Lil Lamb•-

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,559
2,090
1,133
86
Навистина не сум сретнала ни слушнала за таков податок,кажи молимте,несакам да мислам.
Постојат повеќе промени кај човекот од самото раѓање до својата старост.Тоа е неизбежен дел од постоењето,преломот или периодот кога од деца стануваат девојки е момонтот кога се јавува желбата да се вкуси најубавиот плод..љубовта и сексот..
Што според тебе во приказната е грев,вкусување на плодот,не послушност спрема богот или желбата да се биде бог што ја понудила змијата,а ги делело едено вкусување од плодот?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Постојат повеќе промени кај човекот од самото раѓање до својата старост.Тоа е неизбежен дел од постоењето,преломот или периодот кога од деца стануваат девојки е момонтот кога се јавува желбата да се вкуси најубавиот плод..љубовта и сексот..
Што според тебе во приказната е грев,вкусување на плодот,не послушност спрема богот или желбата да се биде бог што ја понудила змијата,а ги делело едено вкусување од плодот?
Колку убаво,барем ќе научам нешто на форумов....гревот на Ева е поради непослушноста,така ли е?Адам можел да бира,што па и он не бил умен?

@Хептаграм Ева го направила гревот постапувајќи по својата слободна воља која и ја дал Бог и го "осакати " цело човештво на оваа планета да бидеме грешни и несовршени....дали и со вољата за која ти зборуваш во Телемата се нанесува штета на некој друг,близок или далечен,пријател или непријател,не е битно?
 
Последна промена од модератор:

-•Lil Lamb•-

Баниран
27 февруари 2012
74
48
318
27
Силувачи нема во рајот, нема да ти е интересно.

А за темава немам коментар. Првите луѓе биле јаки момци, јаделе живо месо. Значи ништо не погрешиле.
А од кај знаеш, можеби ќе бидам едната од милионот таму во рајот силувана од некој човек. Можеби и во рајот прават грешки, ти не си бил таму, не можеш да знаеш.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,559
2,090
1,133
86
Колку убаво,барем ќе научам нешто на форумов....гревот на Ева е поради непослушноста,така ли е?Адам можел да бира,што па и он не бил умен?
Жената ја водело желбата да биде бог,над мажот зато како казна и е дадено да биде под мажот,а мажот е прелажан од жената бидејќи го водела телесната похот која не можел да ја контролира,затоа како казна му е дадена тешката работа со мака да обработува земја,бидејќи ако нешто не можеш да контролираш пробај од такво нешто да се храниш,за змијата е веќе познато,имаме такви групи кој мислат дека ги поседуваат тајните како се станува бог.
 
  • Like
Реакции: corki and diva orhideja

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,870
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Ева го направила гревот постапувајќи по својата слободна воља која и ја дал Бог и го "осакати " цело човештво на оваа планета да бидеме грешни и несовршени....дали и со вољата за која ти зборуваш во Телемата се нанесува штета на некој друг,близок или далечен,пријател или непријател,не е битно?
Ова со гревот се христијански верувања, немам што да коментирам за симболизмот на Хаева и Адем и како некој христијанин си ги толкува еврејските текстови од друга страна. Ако мислиш дека си грешна и несовршена(што и да ти значи тоа) - нека ти биде по твоја волја! Ако мислиш дека ќе те суди некој заради тоа која си ти - нека биде и тоа по твоја волја!

Не може вака да мешате сешто во едно и да очекувате некаков добар одговор... Во Телемата не постои „првобитниот грев“. Види ја „Книгата на Законот“ - таму пишува за тоа.

А за Телема има тема... таму муабет можеби може да има на вакви прашања - ги има на еден друг форум :)
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
А од кај знаеш, можеби ќе бидам едната од милионот таму во рајот силувана од некој човек. Можеби и во рајот прават грешки, ти не си бил таму, не можеш да знаеш.
Mirror mirror on the wall, who`s the greatest troll of them all ?
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
И натаму народот мисли дека првите луѓе биле Адам и Ева, и дека биле направени од кал.
После се чудат зашто жените црквата ги смета за инфериорни.
Тури крст.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,048
6,666
1,153
Big Sur
И натаму народот мисли дека првите луѓе биле Адам и Ева, и дека биле направени од кал.
После се чудат зашто жените црквата ги смета за инфериорни.
Тури крст.
Така. Калот, хухни си, реброто...и ете ти свет. А иронично, се смееме на Иван Исцелител и Кајшаров кога ќе речат дека имаат моќи.

Иначе, ако хипотетички од Адама и Ева настанал светот, многу убаво би било ако не погрешеле. Ќе си имало растенија, животинки ќе си лазеле. Нит рај, нит пекол, ни силувања во истите, ни досадно трололо, ни IQ (мада и сега го нема баш)...милина. Сега...хавуз.
 
  • Like
Реакции: malo and Y1K991

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Ако не биле Сумерите да ги измислат прикаските немаше од каде еврејте,рисјаните и исламистите да крадат и препишуваат, милијарди раја вирее во блажено незнаење дека верува во расипан телефон верзија на древните сумерски митови. Ок, има и малку египетски зачин...
Што ти е судбина, денес никој не верува во древниот сумерски политеизам :zelen иако е оригинален извор врз кој се базираат жалните плагијати кои доживеале планетарна популарност. И така ден денес се разнесуваат фанатици по пазари поради лошиот дериватив на митологија од пред 6000 години.

Ако рајата не се свести можно е во 12.015 година раја да се разнесува поради светите холограмски проекции на плагијат на некој филм со Чак Норис...