1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како би било ако првите луѓе не погрешеа

Дискусија во форумот 'Религија' започната од diva orhideja, 4 февруари 2015.

 1. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Ке бевме како и сите друѓи животни. Јаболкото од кое гризнала Ева е спознанието. Од тука свеста почнала да се менува. Змијата е симбол на промената. Промените ја разбудиле жената, но зошто прво таа а не мажот? Затоа што жената доживува повеќе промени од него (забременувањето, раѓањето, менструалниот циклус) Религијата одсекогаш била против развивањето на свеста, против потребите на жената (посебно сексуалните), против промените, па дури и против менструалниот циклус (жените кои се во тој период од месецот не се добредојдени во црква).
  Ако Ева не гризнела од јаболкото, човекот немаше да се облекува бидејки немаше да се срами од својата голотија. Човекот ке живееше како бесмртен бидејки не ке беше свесен ниту за животот, ниту за смртта. Бог немаше да му сврти грб на човекот бидејки човекот немаше да чувствува одговорност за своите постапки и така натака.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  126
  Ќе живеевме во подобро, поправедно општество. Општество без некој да те измами и да не биде казнет за истото. Многу подобро ќе беше.
  И не се согласувам со тоа дека треба да се биде совршен. Никој не е совршен, меѓутоа треба да е секој свесен за она што го направил/прави и да си размисли дали така треба да продолжи или не. Ако некој лаже, краде, убива, се однесува лошо со другите, џабе му е факултет и некоја јака позиција што ќе ја има во иднина. Истото го мислам и за оние што гледаат сеир (се радуваат) на другата несреќа, на другите проблеми.
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: