1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како би било ако првите луѓе не погрешеа

Дискусија во форумот 'Религија' започната од diva orhideja, 4 февруари 2015.

 1. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Ке бевме како и сите друѓи животни. Јаболкото од кое гризнала Ева е спознанието. Од тука свеста почнала да се менува. Змијата е симбол на промената. Промените ја разбудиле жената, но зошто прво таа а не мажот? Затоа што жената доживува повеќе промени од него (забременувањето, раѓањето, менструалниот циклус) Религијата одсекогаш била против развивањето на свеста, против потребите на жената (посебно сексуалните), против промените, па дури и против менструалниот циклус (жените кои се во тој период од месецот не се добредојдени во црква).
  Ако Ева не гризнела од јаболкото, човекот немаше да се облекува бидејки немаше да се срами од својата голотија. Човекот ке живееше како бесмртен бидејки не ке беше свесен ниту за животот, ниту за смртта. Бог немаше да му сврти грб на човекот бидејки човекот немаше да чувствува одговорност за своите постапки и така натака.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  386
  Допаѓања:
  132
  Ќе живеевме во подобро, поправедно општество. Општество без некој да те измами и да не биде казнет за истото. Многу подобро ќе беше.
  И не се согласувам со тоа дека треба да се биде совршен. Никој не е совршен, меѓутоа треба да е секој свесен за она што го направил/прави и да си размисли дали така треба да продолжи или не. Ако некој лаже, краде, убива, се однесува лошо со другите, џабе му е факултет и некоја јака позиција што ќе ја има во иднина. Истото го мислам и за оние што гледаат сеир (се радуваат) на другата несреќа, на другите проблеми.
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,819
  Допаѓања:
  913
  Адам на еврејски е Алеф - Далет - Мем.
  Само Далет - Мем значи крв.
  Алеф како симбол е воздух. Во Берашит или Почетокот или Битие кај христијаните стои дека „боговите вдаханел воздух во човекот од кал“.
  Алеф. Заедно со Далет-Мем е
  „света крв“ како симбол. :) Инаку Адам во превод е „човештво“ а не име на човек!
  Би било лудо од едне човек и жена да се создадат сите други. Посебно ако биле сите машки од првото зачнување!

  Ева оригинално е Хаева.... и тоа име и го дал Адам. А не боговите. Адам е оној што именува. Сите животни, па дури и жената.

  Бидејќи во стариот еон постои преодредена судбина, онака како што боговите зацртале - не може а да не погрешеле „првите луѓе“.
  Насекаде се зборува за „семоќен“, љубоморен бог. Би дозволил на „змијата“ (која има погрешна симболика кај христијаните и обичните верници незапознаени со овој симбол во детали) да го излаже и расипе најдобриот проект?
  НЕ. :)

  За еврејскиот закон ви требаат рабини и нивни коментари. Посебно оние кои се авторитет во кабала. Инаку, само верувањето ви останува.
   
  На Abraxas му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: