Како би било ако првите луѓе не погрешеа

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Ако сака некој малку да филозофира,но навистина интересно е кога би се запрашале како би било радозналата Ева да не го гризнеше јаболкото?Каков би бил животот без гревови,без страдања,сите ќе уживавме во рајот?Да било така не би требало Бог да го ствара пеколот!?Библијата вели дека Бог го створил човекот како совршено суштество,но нели треба да бидеме безгрешни за да бидеме совршени?Зошто Бог ни ја дал слободната воља ако знаел дека можеме да ја употребиме како сакаме и да станеме несовршени?
 

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
789
1,103
Ако Адам и Ева не погрешеле, вероватно немало да постои ништо после тоа. Оти Ева гризнала од јаболкото, се видела гола, го видела Адам гол и натаму... упси.
 
  • Like
Реакции: corki

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Ако Адам и Ева не погрешеле, вероватно немало да постои ништо после тоа. Оти Ева гризнала од јаболкото, се видела гола, го видела Адам гол и натаму... упси.
И натаму што? Аха, мислела дека е контрацепција па ја залапала:patos
 
  • Like
Реакции: corki

-•Lil Lamb•-

Баниран
27 февруари 2012
74
48
318
28
- Прекрасна тема. Е, ама да не го гризнеше, Ева мајмунката е крива за се,подпадна под влијанието на сатаната! На Господ му било еден ден досадно, па си рекол да ги створи Адам и Ева. Почнал да створува свет со луѓе за да види каков ќе биде. За жал сатаната вмешал тука прсти,па ја натерал Ева да ја гризне јаболката. Јас се прашувам во врска со Адам и Ева дали Господ знаел што ќе се случи потоа и дозволил или па појма си немал?
Во секој случај, како и да е, се си мислам дека не ставил и става во ептен големо искушение. Стварно,која му е целта на Господ?
Зошто? Зошто имал потреба од нас луѓето лоши да бидеме и несовршени, кога сме можеле совршени да испаднеме, он нели е семоќен, зошто не го променил тоа, да направел Ева некако да не го гризне тоа јаболко? :gladen

Можеби пак си велам, така требало да биде, не можеше да функционира така све совршено.
 
Последна промена од модератор:
  • Like
Реакции: corki and diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Ако многу размислуваме ќе излезе дека и Бог не е совршен а поради таа Евка си трпиме маки сега ние цел живот.Можеби па и во рај да живееме ќе ни здосади?
 
  • Like
Реакции: corki

-•Lil Lamb•-

Баниран
27 февруари 2012
74
48
318
28
Јас почнав сега некако да ја мразам Ева, значи се што ми се случува,случува поради неа. Сега размислив подлабоко,док ја читав темата пошто јас сум многу умна личност. Во рај да ни здосади, не верувам. Таму можеби има многу убави погледи и природи, просто да се заслепиме од на рајот убавината,викаат така. Којзнае.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Јас почнав сега некако да ја мразам Ева, значи се што ми се случува,случува поради неа. Сега размислив подлабоко,док ја читав темата пошто јас сум многу умна личност. Во рај да ни здосади, не верувам. Таму можеби има многу убави погледи и природи, просто да се заслепиме од на рајот убавината,викаат така. Којзнае.
Силувачи нема во рајот, нема да ти е интересно.

А за темава немам коментар. Првите луѓе биле јаки момци, јаделе живо месо. Значи ништо не погрешиле.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,559
2,090
1,133
87
Ако сака некој малку да филозофира,но навистина интересно е кога би се запрашале како би било радозналата Ева да не го гризнеше јаболкото?Каков би бил животот без гревови,без страдања,сите ќе уживавме во рајот?Да било така не би требало Бог да го ствара пеколот!?Библијата вели дека Бог го створил човекот како совршено суштество,но нели треба да бидеме безгрешни за да бидеме совршени?Зошто Бог ни ја дал слободната воља ако знаел дека можеме да ја употребиме како сакаме и да станеме несовршени?
Што мислиш,на која возраст била Ева кога го гризнала јаболкото,според описот во битие?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Што мислиш,на која возраст била Ева кога го гризнала јаболкото,според описот во битие?
Навистина не сум сретнала ни слушнала за таков податок,кажи молимте,несакам да мислам.