1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како би било ако првите луѓе не погрешеа

Дискусија во форумот 'Религија' започната од diva orhideja, 4 февруари 2015.

 1. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Ако сака некој малку да филозофира,но навистина интересно е кога би се запрашале како би било радозналата Ева да не го гризнеше јаболкото?Каков би бил животот без гревови,без страдања,сите ќе уживавме во рајот?Да било така не би требало Бог да го ствара пеколот!?Библијата вели дека Бог го створил човекот како совршено суштество,но нели треба да бидеме безгрешни за да бидеме совршени?Зошто Бог ни ја дал слободната воља ако знаел дека можеме да ја употребиме како сакаме и да станеме несовршени?
   
  На corki, Pica pica и -•Lil Lamb•- им се допаѓа ова.
 2. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  628
  Допаѓања:
  789
  Ако Адам и Ева не погрешеле, вероватно немало да постои ништо после тоа. Оти Ева гризнала од јаболкото, се видела гола, го видела Адам гол и натаму... упси.
   
  На corki му/ѝ се допаѓа ова.
 3. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  И натаму што? Аха, мислела дека е контрацепција па ја залапала:patos
   
  На corki му/ѝ се допаѓа ова.
 4. -•Lil Lamb•-

  -•Lil Lamb•- Баниран

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  48
  - Прекрасна тема. Е, ама да не го гризнеше, Ева мајмунката е крива за се,подпадна под влијанието на сатаната! На Господ му било еден ден досадно, па си рекол да ги створи Адам и Ева. Почнал да створува свет со луѓе за да види каков ќе биде. За жал сатаната вмешал тука прсти,па ја натерал Ева да ја гризне јаболката. Јас се прашувам во врска со Адам и Ева дали Господ знаел што ќе се случи потоа и дозволил или па појма си немал?
  Во секој случај, како и да е, се си мислам дека не ставил и става во ептен големо искушение. Стварно,која му е целта на Господ?
  Зошто? Зошто имал потреба од нас луѓето лоши да бидеме и несовршени, кога сме можеле совршени да испаднеме, он нели е семоќен, зошто не го променил тоа, да направел Ева некако да не го гризне тоа јаболко? :gladen

  Можеби пак си велам, така требало да биде, не можеше да функционира така све совршено.
   
  #4 -•Lil Lamb•-, 4 февруари 2015
  Последна промена од модератор: 4 февруари 2015
  На corki и diva orhideja им се допаѓа ова.
 5. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Ако многу размислуваме ќе излезе дека и Бог не е совршен а поради таа Евка си трпиме маки сега ние цел живот.Можеби па и во рај да живееме ќе ни здосади?
   
  На corki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. -•Lil Lamb•-

  -•Lil Lamb•- Баниран

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  48
  Јас почнав сега некако да ја мразам Ева, значи се што ми се случува,случува поради неа. Сега размислив подлабоко,док ја читав темата пошто јас сум многу умна личност. Во рај да ни здосади, не верувам. Таму можеби има многу убави погледи и природи, просто да се заслепиме од на рајот убавината,викаат така. Којзнае.
   
 7. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  628
  Допаѓања:
  789
  Ништо, жива досада :D
  Но, поентата на светот не е да има совршенство, без грев, без задоволства.
   
  На corki му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Силувачи нема во рајот, нема да ти е интересно.

  А за темава немам коментар. Првите луѓе биле јаки момци, јаделе живо месо. Значи ништо не погрешиле.
   
 9. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  Што мислиш,на која возраст била Ева кога го гризнала јаболкото,според описот во битие?
   
 10. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Навистина не сум сретнала ни слушнала за таков податок,кажи молимте,несакам да мислам.
   

Сподели: