Каде припаѓаат животните? Во зоолошка или во дивината?

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
27
Струмица
дефинитивно во дивината... таму е нивниот дом, зоолошките не би требало ни да постојат :|
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
дефинитивно во дивината... таму е нивниот дом, зоолошките не би требало ни да постојат :|
Зошто да не постојат. За некои животни и подобро е Зоолошката. На пример за тие што се секојдневни жртви на предаторите (лавови, хиени, леопарди). А и на некои па им одговара во Зоолошка. Не им пречи.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Зошто да не постојат. За некои животни и подобро е Зоолошката. На пример за тие што се секојдневни жртви на предаторите (лавови, хиени, леопарди). А и на некои па им одговара во Зоолошка. Не им пречи.
A зарем природата не функционираше така некако? Се сеќаваш на Ланец на исхрана? Сметам дека треба да се врати се` во природата да си живее и опстојува. Кога последен пат бев во зоолошкава во Скопје ги видов нилските коњи како плачат...толкави животни затворени во толку мало просторче без можност да си се испливаат ко што сакаат и ко што им велат гените, без можност сами да си фатат плен, без можност да живеат во својата природна околина...
 
  • Like
Реакции: Lady*, Caci and melpomena

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Си припагаат во дивината секако....еден банален пример...насекаде не демнат убијци и тоа би значело дека нам ке ни е подобро во затвор?
мислам дека примеров доволно кажува
потполно се согласувам со цитираново,да не го повторувам истото
Дивината е домот на дивите животни. Тие таму припаѓаат и за таму се родени.
Колку и да се добри условите во зоолошката, колку прекрасно и да се грижат за нив, секогаш на животните ќе им недостига дивината, слободата...
Да, со зоолошката се едуцираат луѓето, се вработуваат луѓе и ред други работи, но тоа е се во полза на човекот. А животните?
Како им е ним? Тие, кои во себе имаат инстикт за снаоѓање и преживување, не сакаат дадилки да се грижат за нив. Сакаат слобода. А ја немаат.
 

Diamond

Полноправен Член
13 октомври 2012
33
23
8
Животните се за во дивината. Никако во затворен кафез. Можеби треба да се регулираат од време на време, како што прават на некои емисии на ТВ, болните животни ги лекуваат и им помагаат на оние кои потешко се адаптираат, но се со цел потоа пак да ги пуштат во дивината.
 
  • Like
Реакции: Ikac

Ikac

Истакнат Член
17 октомври 2012
27
23
103
33
Нормално, се согласувам со повеќето дека животните треба да живеат во дивината на слобода. Ако сте биле во некоја зоолошка градина сигурно сте забележале дека кај сите животни преовладува тага и досада. Тоа лесно се гледа по нивните очи и нивната пасивност.
Додека за болните и повредени животни треба да се обрне поголемо внимание, .т.е. треба повеќе да се подржат институциите кои се грижат за нив и повторно ги враќаат во дивината зашто за повеќето нивни повреди директно или индиректно е виновен човекот. Слично и за ретките видови кои се пред изумирање, факт е дека за најголем број од тие видови, човекот и неговата бруталност се виновни што тие видови станале ретки, така да наша е моралната одговорност истите тие видови да се спасат од исчезнување.

Мое мислење е дека треба поголем дел од дивината, многу повеќе планини, прашуми, да се прогласат за национални паркови насекаде по светот за да се заштитат животните од најголемиот и најнезасистниот предатор кој не знае за доста, а тоа е човекот. Исто така треба и да се забрани ловењето на животни поради истите причини.
За нашата држава поконкретно, имаме добар пример кога ловната сезона е отворена и нашите лофџии во групи се пуштаат по дивината и убиваат сѐ што ќе им се најде на патот, макар биле тоа и заштитени видови како срни, елени, диви кози, мечки... А дивите свињи и зајците (главната храна на месојадните цицачи) ги сотруваат повеќе од половина. И после волците и лисиците им се криви што се симнуваат по селата и им колат овци и прават пиздер во кокошарниците.
 
  • Like
Реакции: slb_bobo

vitocorleone

Староседелец
27 јуни 2012
75
39
1,018
30
дефинитивно во дивината... таму е нивниот дом, зоолошките не би требало ни да постојат :|
абе не те знам ама некако како да чувствувам дека имаш одено на ЗОО и си била пресреќна кога си била таму, па што ти твоите деца нема да ги однесеш во ЗОО??? Ајде ви се молам утре да ви речат ајде гратис во ЗОО прва ќе застанеш, а сега дрн дрн на форумов, сите сте најхумани и сите сте против тортура на животните, епа каде ке види твоето дете лав госпожа????? ќе го однесеш во африка????? Колку за твоја информација поголем дел од животните многу подобра грижа добиваат во ЗОО отколку да го оставиш да се бори за опстанок во природата, па во ЗОО не го тераат како во циркус, ако не си била да ти објаснам дека тие таму јадат три оброка дневно и седат и личат за посетителите.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
27
Струмица
абе не те знам ама некако како да чувствувам дека имаш одено на ЗОО и си била пресреќна кога си била таму, па што ти твоите деца нема да ги однесеш во ЗОО??? Ајде ви се молам утре да ви речат ајде гратис во ЗОО прва ќе застанеш, а сега дрн дрн на форумов, сите сте најхумани и сите сте против тортура на животните, епа каде ке види твоето дете лав госпожа????? ќе го однесеш во африка????? Колку за твоја информација поголем дел од животните многу подобра грижа добиваат во ЗОО отколку да го оставиш да се бори за опстанок во природата, па во ЗОО не го тераат како во циркус, ако не си била да ти објаснам дека тие таму јадат три оброка дневно и седат и личат за посетителите.
од кај знаеш ти дека ќе сум прва таму? и како можат таму да бидат посреќни, кога се затворени, поготово кога и ќе се паднат во некоја како нашата зоолошка, па да нема што да јадат, исушени се... животните се за во дивинита и не може некој како тебе да ме убеди во спротивното ;) и госпожа уште не сум :D
 
  • Like
Реакции: vitocorleone

Yea bro

Нов член
21 јануари 2015
9
3
3
23
секој има право на слобода никој неможе да затвори некого само заради забава со кое право уште прашувате да одбереме дали да бидат затворени или не кои сме ние да одличувамње за нечија иднина за нечиј живот мислите дека животните не чувствуваат но многу се лажете бидејки и тие имаат чувства секој има право на слобода ако толку сакаат пари во зоолошките
тогаш нека оди директорот во некој кафес и нека ги забавува лугете.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
739
127
1,053
26
Во дивината ама такви сме ние луѓето,ги чуваме дома