1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Каде припаѓаат животните? Во зоолошка или во дивината?

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од Marick14, 8 јули 2012.

 1. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  дефинитивно во дивината... таму е нивниот дом, зоолошките не би требало ни да постојат :|
   
 2. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Зошто да не постојат. За некои животни и подобро е Зоолошката. На пример за тие што се секојдневни жртви на предаторите (лавови, хиени, леопарди). А и на некои па им одговара во Зоолошка. Не им пречи.
   
 3. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  A зарем природата не функционираше така некако? Се сеќаваш на Ланец на исхрана? Сметам дека треба да се врати се` во природата да си живее и опстојува. Кога последен пат бев во зоолошкава во Скопје ги видов нилските коњи како плачат...толкави животни затворени во толку мало просторче без можност да си се испливаат ко што сакаат и ко што им велат гените, без можност сами да си фатат плен, без можност да живеат во својата природна околина...
   
  На Lady*, Caci и melpomena им се допаѓа ова.
 4. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Си припагаат во дивината секако....еден банален пример...насекаде не демнат убијци и тоа би значело дека нам ке ни е подобро во затвор?
  мислам дека примеров доволно кажува
  потполно се согласувам со цитираново,да не го повторувам истото
   
  На LadyInPink, Caci и slb_bobo им се допаѓа ова.
 5. Diamond

  Diamond Полноправен Член

  Зачленет на:
  13 октомври 2012
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  23
  Животните се за во дивината. Никако во затворен кафез. Можеби треба да се регулираат од време на време, како што прават на некои емисии на ТВ, болните животни ги лекуваат и им помагаат на оние кои потешко се адаптираат, но се со цел потоа пак да ги пуштат во дивината.
   
  На Ikac му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ikac

  Ikac Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 октомври 2012
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  23
  Нормално, се согласувам со повеќето дека животните треба да живеат во дивината на слобода. Ако сте биле во некоја зоолошка градина сигурно сте забележале дека кај сите животни преовладува тага и досада. Тоа лесно се гледа по нивните очи и нивната пасивност.
  Додека за болните и повредени животни треба да се обрне поголемо внимание, .т.е. треба повеќе да се подржат институциите кои се грижат за нив и повторно ги враќаат во дивината зашто за повеќето нивни повреди директно или индиректно е виновен човекот. Слично и за ретките видови кои се пред изумирање, факт е дека за најголем број од тие видови, човекот и неговата бруталност се виновни што тие видови станале ретки, така да наша е моралната одговорност истите тие видови да се спасат од исчезнување.

  Мое мислење е дека треба поголем дел од дивината, многу повеќе планини, прашуми, да се прогласат за национални паркови насекаде по светот за да се заштитат животните од најголемиот и најнезасистниот предатор кој не знае за доста, а тоа е човекот. Исто така треба и да се забрани ловењето на животни поради истите причини.
  За нашата држава поконкретно, имаме добар пример кога ловната сезона е отворена и нашите лофџии во групи се пуштаат по дивината и убиваат сѐ што ќе им се најде на патот, макар биле тоа и заштитени видови како срни, елени, диви кози, мечки... А дивите свињи и зајците (главната храна на месојадните цицачи) ги сотруваат повеќе од половина. И после волците и лисиците им се криви што се симнуваат по селата и им колат овци и прават пиздер во кокошарниците.
   
  На slb_bobo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. vitocorleone

  vitocorleone Староседелец

  Зачленет на:
  27 јуни 2012
  Мислења:
  75
  Допаѓања:
  39
  абе не те знам ама некако како да чувствувам дека имаш одено на ЗОО и си била пресреќна кога си била таму, па што ти твоите деца нема да ги однесеш во ЗОО??? Ајде ви се молам утре да ви речат ајде гратис во ЗОО прва ќе застанеш, а сега дрн дрн на форумов, сите сте најхумани и сите сте против тортура на животните, епа каде ке види твоето дете лав госпожа????? ќе го однесеш во африка????? Колку за твоја информација поголем дел од животните многу подобра грижа добиваат во ЗОО отколку да го оставиш да се бори за опстанок во природата, па во ЗОО не го тераат како во циркус, ако не си била да ти објаснам дека тие таму јадат три оброка дневно и седат и личат за посетителите.
   
 8. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  од кај знаеш ти дека ќе сум прва таму? и како можат таму да бидат посреќни, кога се затворени, поготово кога и ќе се паднат во некоја како нашата зоолошка, па да нема што да јадат, исушени се... животните се за во дивинита и не може некој како тебе да ме убеди во спротивното ;) и госпожа уште не сум :D
   
  На vitocorleone му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Yea bro

  Yea bro Нов член

  Зачленет на:
  21 јануари 2015
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  3
  секој има право на слобода никој неможе да затвори некого само заради забава со кое право уште прашувате да одбереме дали да бидат затворени или не кои сме ние да одличувамње за нечија иднина за нечиј живот мислите дека животните не чувствуваат но многу се лажете бидејки и тие имаат чувства секој има право на слобода ако толку сакаат пари во зоолошките
  тогаш нека оди директорот во некој кафес и нека ги забавува лугете.
   
 10. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Во дивината ама такви сме ние луѓето,ги чуваме дома
   

Сподели: