1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Каде припаѓаат животните? Во зоолошка или во дивината?

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од Marick14, 8 јули 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Зоолошката градина, без оглед на тоа дали тоа се наоѓа во Скопје, Битола, Токио, Њујорк има неколку цели: заштита на природата, образование, истражување и рекреација.

  Противници на зоолошките градини се обично оние кои се борат за заштита на животните, поточно организациите кои веруваат дека животните во зоолошките градини не се среќни и дека не треба животните да бидат во заробеништво, туку само на едно место - во дивината.

  Но, кој е во право?

  Дали е потребно да се најде златна средина и со многу компромис да се работи исклучиво за благосостојбата на животните, како и занемарувањето на личната амбиција. Точно е дека дивите животни припаѓаат во дивината, но точно е и тоа дека многу зоолошки градини во светот ги заштитуваат животните.

  Освен тоа во заробеништво животните живеат и подолго! Во зоолошките градини се врши и едукација на луѓето за животните. На пример едукаторите во зоолошките градини ги едуцираат обичните луѓе дека змиите не се опасни доколку вие прво не ја нападнете неа.

  Од друга страна, групи за заштита на животните ја предупредуваат јавноста за ситуацииите во зоолошките градини каде што животните живеат во сосема несоодветни услови.

  CapuchinMonkeys-Alameda Zoo.jpg Eagle In Cage.jpg Zoo_Monkeys-s.jpg zooloska ili divina.jpg

  Како и да е, нашиот став е дека компромис мора да постои, а нас ни останува да веруваме дека животните во нашите зоолошки градини се чуваат одлично и нивните живеалишта се повеќе се прошируваат и одржуваат. За тоа се грижат вработените, а Вас ви останува да купувате билети и сувенири! На тој начин им помагате на животните во Зоолошките градини :)


  Според мене не е ништо лошо и во зоолошка, но доколку има добри услови за живеење, а не како кај нас да се мачат некои животни.
  Птиците според мене не треба да се ставаат во зоолошка. Скоро бев, и ги гледам цело време стојат на железата, нит можат да летаат а затворени се во мал кафез. А за разлика од мршојадците, на нив подобро им е за разлика од соколите. Како хотел со 3 ѕвезди
   
  На Aaliyah му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Snow

  Snow Староседелец

  Зачленет на:
  29 април 2012
  Мислења:
  677
  Допаѓања:
  440
  Во дивината. :)
   
  На Blondie му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Coelho

  Coelho Староседелец

  Зачленет на:
  2 април 2012
  Мислења:
  286
  Допаѓања:
  493
  Зависи од условите во зоолошката во која се чуваат, но сепак сум за тоа дека припаѓаат во дивината.

  Има некои зоолошки градини кои се огромни и преубави, каде што луѓето се грижат за животните (затоа што сакаат, не затоа што мораат). Луѓето кои ги посетуваат знаат како да се однесуваат, знаат што е прифатливо - што не е, и сл. Прва на памет ми паѓа зоолошката во Сан Диего. Ваквите зоолошки се рај за животните, ама сепак дивината е поголем рај и таму си припаѓаат.

  А ниско-класни зоолошки со ужасни услови за животните не треба да постојат.
   
  На Aaliyah, emzzy и Marick14 им се допаѓа ова.
 4. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  во парламент пошто дивјачки се онесуваат сите пратеници према народот
   
 5. The_countess

  The_countess Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 јуни 2012
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  547
  Во дивина.. Како би било невини луѓе да затвараат во кафези?!
   
 6. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606


  има случаи !!!
   
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Во дивина. Таа е нивниот дом и така треба да остане. Кој не може да опстане, тоа е тоа, некој мора да доминира. Што има тука човекот да се меша...
   
  На Snow му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Snow

  Snow Староседелец

  Зачленет на:
  29 април 2012
  Мислења:
  677
  Допаѓања:
  440
  Како ќе ни биде на нас да не стават под вода без никаква опрема.
  Ќе можеме ли да дишеме...
  Ова го зборам за пример.
   
 9. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  А знаете ли колку загрозени видови со по уште 20-30 примероци, се истребени и денес постојат само во зоолошките, каде се прават напори да се зголеми бројот на тие животни... дали тие 20-30 примероци доколку беа во природата ќе усепееа да преживеат? Во зоолошка се на сигурно, под постојан надзор и се спасители за нивната раса...
   
  На Aaliyah, Oleri и Marick14 им се допаѓа ова.
 10. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Дивината е домот на дивите животни. Тие таму припаѓаат и за таму се родени.
  Колку и да се добри условите во зоолошката, колку прекрасно и да се грижат за нив, секогаш на животните ќе им недостига дивината, слободата...
  Да, со зоолошката се едуцираат луѓето, се вработуваат луѓе и ред други работи, но тоа е се во полза на човекот. А животните?
  Како им е ним? Тие, кои во себе имаат инстикт за снаоѓање и преживување, не сакаат дадилки да се грижат за нив. Сакаат слобода. А ја немаат.
   

Сподели: