Каде можам да најдам? (општо)

red dragon

Староседелец
27 март 2013
140
129
643
35
Некој совет за купување на телевизор ЛЕД,ЛЦД или плазма што е најдобро да се земе буџетот е до 25 000 денари. Што значат херците-Hz кај телевизорите гледам има 50,100,200,400,600 Hz???? Ако некој се разбира може да предложи? фала
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Некој совет за купување на телевизор ЛЕД,ЛЦД или плазма што е најдобро да се земе буџетот е до 25 000 денари. Што значат херците-Hz кај телевизорите гледам има 50,100,200,400,600 Hz???? Ако некој се разбира може да предложи? фала
Херците значат фрекфенција на освежување на екранот. 60 Hz значи 60 пати во една секунда ќе се освежува екранот итн.
LCD (liquid crystal display) претпоставувам знаеш што е. LED е всушност LCD со позадинско осветлување од LED со цел да се елиминира оној непријатен одблесок од друг извор на светлина од екранот и да се добијат пореални бои, на пр. црна боја е многу тешко да се добие кај ЛЦД поради тоа што кристалите се распоредени во матрица и додека е вклучен дисплејот низ цела матрица има напон што би значело дека кристалите ќе даваат светлина па макар и минимална. Во поново време има и OLED дисплеи, тие се со органски LED како позадинско светло и се прилично скапи ама затоа се поефикасни од обични ЛЕД.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Каде можам да најдам вакво нешто или евентуално да порачам да ми го изработат?

Bed breakfast laptop 1.jpg Bed breakfast laptop 2.jpg

Зборам за "даската". Знам дека не се гледа убаво на сликите како изгледа целосно, но прилично сигурна сум дека не е само обична даска, туку има и "ногарки" , односно изгледа како П.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Може некаде низ Скопје да се најде мини трамболина? Под мини мислам на ваква и која и е цената отприлика
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Може некаде низ Скопје да се најде мини трамболина? Под мини мислам на ваква
Своевремено имаше во Словенија шпорт продавницата во ГТЦ (ако сеуште е жива). Сепак провери во спортскиве продавници мислам во Ситимол имаш една голема горе. Или места кај што продаваат машини за теретана.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Каде можам да најдам вакво нешто или евентуално да порачам да ми го изработат?

Отвори ја прикачената датотека 20469 Отвори ја прикачената датотека 20470

Зборам за "даската". Знам дека не се гледа убаво на сликите како изгледа целосно, но прилично сигурна сум дека не е само обична даска, туку има и "ногарки" , односно изгледа како П.
Џамбо... 100% го наоѓаш таму.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Своевремено имаше во Словенија шпорт продавницата во ГТЦ (ако сеуште е жива). Сепак провери во спортскиве продавници мислам во Ситимол имаш една голема горе. Или места кај што продаваат машини за теретана.
Ќе проверам деновиве само се надевам нема да се изгубам низ трговските :) фала иначе

Јас видов и во Jumbo во Vero,детска е,ама таа големина беше.
Прво мислев да пишам освен Џамбо пошто знам дека таму ќе најдам ама за деца, а јас сакам за мене, а имам така повеќе кила и ако си земам од таму од трамбулината ни т нема да остане (think):)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Таму имам видено полици, за во ѕид. Едино ако искомбинирам со тоа на крај.
не не, мислам имаше и такво послужавн... јаоооо сеа ми текна.(facepalm):rofl
Пробај во Солопром, тие прават полици по желба. Дома имам(е) порачано слично ко твоето само со ратан декорација. Исто имаш уште 2-3, ете ги и бриколаж и Електрометал.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous