Италијанско фудбалско првенство (Калчо)

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
Од италијанската лига..ми беа миленици Лацио...ама старото добро лацио од 2007-8 :)

ехх,, старото добро лацио беше околу 2000 та год ,,од тогаш они не имале појака екипа одкако јас пратам италијанско првенство
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
ехх,, старото добро лацио беше околу 2000 та год ,,од тогаш они не имале појака екипа одкако јас пратам италијанско првенство

Можеби :) Јас го загледав тогаш :) Го даваа(т) на Телма...Онака убаво играа, а немав омилен италијански тим, и си ги засакав :)
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Juventus,уште од 97ма година,коа бев копиљ. Дури и покрај сите зацрнувања за време на Калчополи,сепак сеуште го сакам тимот,и знам дека тоа беше само местенка на Милан и Интер,кои во тоа време не можеа да стасаат до титула.

брат, ти ништо не знаеш :D
знаеш ли само колку играчи на Јувентус признаа дека биле соучесници на местени натпревари ? - не знаеш, да знаше немаше ова да го напишеш (почни со број 1 - Буфон ) ... знаеш ли уште колку други луѓе се појавија како сведоци и соучесници ? - и тоа не знаеш - епа не тропај на памет бе !

он

оваа е една од најслабите сезони на екипите од калчото ... почнав да го следам од времето на Р. Баџо -
калчото едно време беше најјака лига на светот(ако ви текнува на времето кога скоро секој тим имаше по некој одличен играч од светска класа -Фиорентина со Батистуа, Парма со одличниот тандем Креспо и Киеса, Интер, Јуве и Милан со скоро цела екипа звучни имиња, Рома со Тоти, Лацио со Манчини ...и уште кој не ), ама мафијата си го направи своето и затоа е сега на ова ниво ...
 

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
ама мафијата си го направи своето и затоа е сега на ова ниво ...

Плус слабата посетеност на стадионите, плус ужасно лошата рекламација (погледни само колку медиумски се форсира шпанското, а ако размислиш таму е најмалку неизвесно, зашто секогаш трката за титула - со ретки исклучоци - е меѓу два тима и ТОЛКУ!).

ехх,, старото добро лацио беше околу 2000 та год ,,од тогаш они не имале појака екипа одкако јас пратам италијанско првенство

Нема да го заборавам натпреварот во 2002-ра, кога Лацио со два пресврти победи 4-2 во последното коло, и со тоа Интер ја изгуби титулата. :ladno
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and 4FUN

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
брат, ти ништо не знаеш :D
знаеш ли само колку играчи на Јувентус признаа дека биле соучесници на местени натпревари ? - не знаеш, да знаше немаше ова да го напишеш (почни со број 1 - Буфон ) ... знаеш ли уште колку други луѓе се појавија како сведоци и соучесници ? - и тоа не знаеш - епа не тропај на памет бе !

он

оваа е една од најслабите сезони на екипите од калчото ... почнав да го следам од времето на Р. Баџо -
калчото едно време беше најјака лига на светот(ако ви текнува на времето кога скоро секој тим имаше по некој одличен играч од светска класа -Фиорентина со Батистуа, Парма со одличниот тандем Креспо и Киеса, Интер, Јуве и Милан со скоро цела екипа звучни имиња, Рома со Тоти, Лацио со Манчини ...и уште кој не ), ама мафијата си го направи своето и затоа е сега на ова ниво ...
Абе плукај ти по Јувентус колку сакаш,ама се додека не разгледаш низ нетот околу Калчополи,муабетот не ти држи вода. И можеш да трабуњаш до утре,ама џабе. Кај го најде бе Буфон местач? Ако некој мести мечеви во Калчо,тоа сигурно нема да биде голман. Судијата што го разрешувал случајот Калчополи,откако Јувентус го извлече најдебелиот крај,сам призна дека немал апсолутно никакви докази за тоа. Се е режирано од тогашната управа на Интер и Берлускони,затоа што тие 2 тима не можеа да стасаат до титула тогаш. Плус Интер беа спиздени затоа што од цел нивни тим само еден играч играше за репрезентација,а од Јувентус играа 9. Згора на тоа,пред некое време се појави Виери со изјава дека има докази кои докажуваат дека Јувентус не бил вмешан во синџирот на местење,туку дека целата ситуација била смислена од Интер. Сите тие сведоци и соучесници беа намерно ставени за да се турне Јувентус од тронот. И не треси безвезе,ако ти рекле дека Јувентус местел не значи дека е вистина. Прочачкај малку низ нетот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Сара.13 and Marchisio

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Абе плукај ти по Јувентус колку сакаш,ама се додека не разгледаш низ нетот околу Калчополи,муабетот не ти држи вода. И можеш да трабуњаш до утре,ама џабе. Кај го најде бе Буфон местач? Ако некој мести мечеви во Калчо,тоа сигурно нема да биде голман. Судијата што го разрешувал случајот Калчополи,откако Јувентус го извлече најдебелиот крај,сам призна дека немал апсолутно никакви докази за тоа. Се е режирано од тогашната управа на Интер и Берлускони,затоа што тие 2 тима не можеа да стасаат до титула тогаш. Плус Интер беа спиздени затоа што од цел нивни тим само еден играч играше за репрезентација,а од Јувентус играа 9. Згора на тоа,пред некое време се појави Виери со изјава дека има докази кои докажуваат дека Јувентус не бил вмешан во синџирот на местење,туку дека целата ситуација била смислена од Интер. Сите тие сведоци и соучесници беа намерно ставени за да се турне Јувентус од тронот. И не треси безвезе,ако ти рекле дека Јувентус местел не значи дека е вистина. Прочачкај малку низ нетот.


не ми зборувај тука маалски муабети бе, и земи ти прочачкај низ нетот ... и ти си единствен што знае дека Буфон не местел, а самиот Буфон си изјави и кажа дека му е криво ...и убаво ти напишав во претходниот пост - почни со играчите , па се до челните луѓе на Јуве - ама тоа е, кога некој се користи со маалски "информации" сега ке треба да го просветлуваме ... абе гајле ти, Јуве се шампиони, Интер и Милан ги наместија - само во тоа верувај и навивај си за Јуве !
и за калчополи немој да читаш од сајтот на Јуве - нормално е дека ке пишуваат тоа што им одговара ... иди на официјалниот сајт на калчо лигата , може ке најдеш нешто поразлично од тоа што го знаеш (а ништо не знаеш ) :D
кога ке научиш нешто повеќе, тогаш цитирај ме за да дебатираш со мене - во меѓу време можеш само да прашаш и да научиш нешто , а не со глава во зид да идеш ...
(wave)
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Нигде не пишува дека е темава сакам да кажам нешто, да фатам сеир или само да прокоментирам колку да ме има на сите теми ...
што ти е поентата ?
- барем направи едит и напиши не гледам калчо или било што што се бара на темава !
Ти бе увек вака на сите Миле Контраш изиграваш?
Ајде сега јас нешто да те подучам,пошто очигледно незнаеш каква мафија работи позади Калчото и за колкави пари се прави сето тоа. А ти со цел памет земаш информации од нивната страна.
http://forzaitalianfootball.com/201...eatest-moral-hour-or-inters-greatest-revenge/http://bleacherreport.com/articles/328749-calciopoli-who-was-really-responsiblehttp://signorazebre.blogspot.com/2012/09/calciopoli-created-by-moratti-i-have.htmlЕве ти како изгледа гледано од блог на Милан,од блог на Јувентус фанови и од блог без тимско обележје. И престани да тресеш со навреди како мало дете и научи да дискутираш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
Дечки, дајте да дискутираме за сезонава што е и како е, оставете го минатото кајшто му е место. :)
Јуве вчера со Шахтјор покажаа (по којзнае кој пат) дека италијанските тимови имаат проблеми со тимовите од Источна Европа. Претходно и Интер со Рубин киксна. Италијанските тимови играат тврд, тактички фудбал, и затоа имаат проблеми кога играат против цврсти противници кои не се плашат да „гинат“ на терен.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marchisio and parvati

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Дечки, дајте да дискутираме за сезонава што е и како е, оставете го минатото кајшто му е место. :)
Јуве вчера со Шахтјор покажаа (по којзнае кој пат) дека италијанските тимови имаат проблеми со тимовите од Источна Европа. Претходно и Интер со Рубин киксна. Италијанските тимови играат тврд, тактички фудбал, и затоа имаат проблеми кога играат против цврсти противници кои не се плашат да „гинат“ на терен.
Jуве вчера изигра прилично лош меч. Да не беше цврстата одбрана,можеби и ќе доживееја пораз. Не може да се биде задоволен со 1-1 на домашен терен,па се надевам дека ќе играат поофанзивно и поотворено на гости.
 

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
Абе не видов нешто многу на темава фанови на Милан, па јавно прашувам дали ги има на форумов? :sreken
Да си подискутираме онака „лагано“ за вечерашново дерби, да си размениме мислења и ставови. :mstickle
Од друга страна, Пандев вечерва даде одличен гол против Удинезе, и тоа со десна, ЛЕЛЕЈ! :ninja
Само нека ја одржи таа форма за репрезентација, ќе ни треба да блесне покрај толку дрвца. (muscle)

ЕДИТ: :sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN