1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Ислам

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Kisserboy, 24 октомври 2012.

 1. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  29
  со тоа они провоцираат и сакаат да кажат ова е наша територија, инаку зашто би било толку гласно доволно ќе е само за верниците во џамијата.
   
 2. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Муслиманите имаат многу обреди што се дефинирани од времето во кое настанале и немаат никаква врска со духовност. На пример одењето на аџилак имало правило дека ако верникот треба да помине повеќе километри, можел да го прекине постот. Но денес со авион за неколку часа може да поминеш стотина километри во климатизирана околина, па тоа правило никој не го применува. Слично е и со езанот (повикот на оџата на молитва) Пред повеќе од илјада години, немало баш голем избор како да повикаш голем број луѓе на молитва, но денес има часовници, аларми, потсетници итн, итн. Што значи нема потреба да се будат оние што не се муслимани.
  Ова ми наметнува сличен заклучок како и твојот, дека тоа се прави за сосема друга намена која нема врска со повик за молитва.
   
  На пријателство му/ѝ се допаѓа ова.
 3. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  29
  што мислиш за оваа работа ???
   
 4. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Мислам дека е офтопик, јога и христијанство не се тема овде.
   
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880
  Суфизмот иако во сржта го има исламот - сепак е толку различен, послободен...

  „Моето место е да бидам без место, трага ми е да сум без трага.

  Ова не е ниту тело ни душа,
  оти јас и припаѓам на душата на Љубениот.

  Се откажав од двојноста, видов дека и двата света се едно:(2)
  само Еден јас барам, само Еден јас знам,
  само Еден јас гледам, само Еден повикувам.

  Тој е и Првиот и Последниот и Прикажаниот и Скриениот;
  јас не знам ништо освен за „ја-ху“ (Него) и за „ја ман ху“ (Тој што е). (3)

  Опиен сум со пехарот на љубовта, што ќе ми се два света. (4)"

  - Само Еден јас барам... , Руми
   

Сподели: