Ислам

opinion-fm

Нов член
24 јули 2014
1
0
1
31
Islamot vo Balkanot e donesen pred da dojdat turcite a prav Islam imalo samo za vreme na Prorokot(s.a.v.s) i ke ima pred da dojde krajot, odnosno vrakjanjeto na Isa/Isus. Sekoj ima svoja perspektiva a najdobrata ne ja znaeme nie, nase e da se fakjame za nesto dobro i da se drzime za toa po sekoja cena, ubivanjeto sekakvo sustestvo e zabraneto ako nema jak razlog za toa... tie sto ubivaat imaat druga perspektiva za toa (nivno pravo, sekoj poedinacno ke odgovara) no nemojte da gi generalizirate rabotite. "Nema planina bez vuk, ali ne vredi da zapalis celu planinu za ednoga"- stara albanska izreka :D poz sogradjani
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
999
606
423
Ohrid
Џихадот е пред се борба со внатрешните страсти, искушенија на верникот.А џихад постои и во воена смисла. На пример не смее муслиманите да напаѓаат без причина ,туку ако некој не нападне заради тоа што сме и почне да војува само заради нашата вера дозволено е да војуваме.

џихадот пред се го измислил Мухамед, во моемтите кога бил протеран од мека во медина од практични причини, бидејќи не можел секогаш да бега под налетите на арапите

Во ред ,јасно е дека нема да се разбереме,сосема различни верувања и светогледи имаме.Со сила на човек не може да му се даде.
Па ит и не можеш да разбереш зашто си неверник по се изгледа.Изгледса си бивши христијанин па си се разочарал и мислиш во Исламот дека не можеш да најдеш мир и наслада и сега тераш инает.Мој совет прочитај го Куранот без предрасуди!

Мирот го има во секоја божја книга од тората до библијата и до дуригите обајви после неа .

Незнам кој им бил мотивот на Маврите и Отоманците,ама не било толку лошо и во тие империи.Науката и учењето е стимулирана во Исламот,сите антички знаења се зачуванби благодарение на арапите.
во првиот дел колку ни било убаво под турско сведочи еден бугарски филм
се вика време на Разделби о два дела е
и втора част
гледај ги двата дела па ќе правиме муабет

А за Арапите така било во срредниот век во западна европа се уништувале сите антички библиотеки со книги

Vo verata nema prisila,a Allah kogo saka go upatuva.
мене ме упати да одам во Христијанство :D , ај бе забегани вахабити читај си го тоа куранот за себе не трујај го форумов со лаги

Заклучив зашто пробав да се најдам себеси во повеке религии и учења, се дури не дојде светиот Куран во моите раце. Исламот е прав пат за сите луѓе на оваа планета,кога би му пристапиле со чисто срце и предрасуди.Само за жал има една голема пропаганда па одма ви паѓа на ум смрт, сечење раце ,глави ,неправда кон жената и слични небулози.
абе тие видеа не ги правам јас или ти
тие доаѓаат од Блиски исток, авганистан таму убиваат жени мислиманки , единствени земји каде колку толку се еднавки жените зборам за исламски земји се турција, порано иран сега не, Сирија и Либија во времето на Гадафи
Жената во исламот има подредена Улога и тоа е јасно наведено уште од првата страна на куранот

Исламот е спротивност на сета таа западна декаденција, неморалност и дволичност и затоа како религија е во подем.Убиства,самоубиства, проституција ,криминал,понижување на жената и растурање на семејните вредности се во најголем процент кај немуслиманските општества.Можеби некогаш христијанствотокако религија можело да се спротистави на овие појави , ама за жал сега е ослабната и растурена од некои луѓе во светов што си спремаат одреден поредок.З а среќа нема да можат исламот да го уништат на никој начин ,колку и да ги толчат муслиманите Аллах ги умножува.И за на крај до сите хрситијани-нека не се плашат од исламот ,таму немаат непријатели , непријателите нека си ги побараат кај евреите и ватикан.
Тие од поредокот ве тераат на секои 100 години да се тепате крваво макара колку и да се множете
велиш убиства тоа нема во исламот нема бесење око за око во иран, самоубиства нема ли ?? Исти се мори пријателке луѓето иста крв , исти интелект само различна вера, и различно толкување од верските лидери (овде мислам и на двете главни религии во свет ).
Евретите ниту ни се пријатели ниту непријатели
борбата нивна е за доминација на блиски исток и градба на соломоновиот храм на местот каде сега има Џамија
тоа е нивната цел и доминација

Па не гледам дека и христијанството нешто повеке и дозволило на жената.Каде се Жените во црквата.Турчинка жена била стално повеке почитувана од сопругот и фамилијата него ли жената во христијанството.Куранот и библијата содржат исти закони,исти заповеди,присила нема на ништо,така да и ако сака да смени вера може ако сака,оти вера под присила не е верник.Турците колку наши деца одзеле и ги направиле јаничари,зошто никој од нив не се вретил на својата вера?Сите книги за религија содржат закони и правила за добар живот,за почитување меѓусебно,а ние неверниците ги искривуваме работите и се расправаме чиво дете е подобро.Глупости живи,еден човек не познавам,а изгледа и не постои што е прав верник од својата вера.
кој ти рече тоа прво во самото влегување во џамија одвоена си од мажот значи не си еднаква со него , и не си на исто рамниште со него пред божјиот храм друго мажот твој може да има и друга жена што значи , и не си му толку битна и почитувана, трето кој ти вика дека христијанката не е почитувана во семејствотот тоа ти е тотален булшит.
четврто зошто биле расформирани Јаничарите во 19 век ??
колку Јаничари Везири се кренале против Султнаот, колку од нив се Вратиле пак на сВојата Религија ??
Ѓорѓија Кастриот се вратил повторно на католицизмот тој факт го изостави
Тенденциозна ти реториката очекуав од Вас мислиманите да бидете Реални !!!
А не Пристрасни и друго Форумов не е Медреса .
Добро е да ги кажете кои се учењата на Исламот,
Ама не и да правете компарација со други Религии за на крај да го наПРавите Исламот
Uber Religon :D
Каде чуда на Мухамед за почеток ??
Направил ли тој нешто ??
како ја добил визијата за да биде проповедник божји пратеник ???
зошто го забранил свинското месо ?? виното ??

Неприфатлив е зашто имаат луѓњто погрешнА слика и предрасуди,а Исламот е всушност концепт за мир -тоа и му е значението.Не ти ја сфаќам репликава за апсурд и чест?Сите сме во сопственост на Севишниот и треба неговите упаства да ги следиме.[/QUOTE
кој мир бе ??
иако така пишува во куранот вашите верки лидери си го толкуваат како они сакаат
не како што во стварност пишува во куранот.
Не дека и ова нашиве попови прават иста фината .
 
Последна промена од модератор:

Barba

Нов член
25 јули 2014
3
2
1
42
desert rose e donekade vo pravo, da islamot e koncept za mir, NO problemot e vo tolkuvanjeto! e sea poslednive 7-8 veka islamot se identifikuva so nasilstvo i ubivanja... toa e poradi sunitite (zosto ke se navratam poposle)
dodeka kaj Shiitite nasilstvoto skoro da e isceznato "za onie koi neznaat islamot e podelen na poveke delovi no glavni granki se suni i shiiti - ili sunitsko tolkuvanje na kuranot i shiitsko)
kaj shiitite nema "djihad" - opsto poznatoa kako sveta vojna, kaj shiitite e dozvoleno ako eden musliman se najde vo mesto kade sto nema nitu edna dzamija moze da vleze vo crkva i da izvrshi obred t.e. se pomoli... neznam kolku znaete no mnogu shiiti od iran odat na adjilak vo maaloula, gradce vo sirija mesto vo koe seuste se zboruva na jazikot na koj sto zboruval Isus Hristos (aramejski) i toa tamu shiitite odat na adjilak vo hristijanskite manastiri....
e sea da se vratam vo kratki crti za sunitite odnosno za nivnoto ucenje, kako sto site znaeme deka djihad postoi ama toj postoi samo kaj sunitite, a dobien e od dvizenjata salafi i vahabi... odnosno vo sredniot vek se pojavuva ucitel koj propoveda vahabizam vo saudiska arabija i od togas kukata na saudi go prifaka nego i do den denesen kukata na saudi e na tronot i oni go neguvaat vahabizmot i salafizmot odnosno radikalnoto ucenje vo islamot... ako nekogas dojde do promena na tronot vo saudiska arabija i dojde vladetel so drugo islamsko ucenje situacijata na globalno nivo ke se smeni, ke prekinat vojnite predizvikani od djihadistite bidejki ke ja prekine direknata finansiska pomosh....
inace interesno nesto za islamot veruvam mnogu luge ne go znaele, vo islamot ima granka ili dvizenje koj se vika DRUZE, sledbenici na toa dvizenje najveke se naseleni vo izrael i vo juzniot del na sirija, vo ucenjeto na islamot na dvizenjeto DRUZE ima 10 znacajni licnosti koi oni gi pocituvaat megu koj e i Aleksandar Makedonski :))))
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,627
1,683
Normandy
desert rose e donekade vo pravo, da islamot e koncept za mir, NO problemot e vo tolkuvanjeto! e sea poslednive 7-8 veka islamot se identifikuva so nasilstvo i ubivanja... toa e poradi sunitite (zosto ke se navratam poposle)
dodeka kaj Shiitite nasilstvoto skoro da e isceznato "za onie koi neznaat islamot e podelen na poveke delovi no glavni granki se suni i shiiti - ili sunitsko tolkuvanje na kuranot i shiitsko)
kaj shiitite nema "djihad" - opsto poznatoa kako sveta vojna, kaj shiitite e dozvoleno ako eden musliman se najde vo mesto kade sto nema nitu edna dzamija moze da vleze vo crkva i da izvrshi obred t.e. se pomoli... neznam kolku znaete no mnogu shiiti od iran odat na adjilak vo maaloula, gradce vo sirija mesto vo koe seuste se zboruva na jazikot na koj sto zboruval Isus Hristos (aramejski) i toa tamu shiitite odat na adjilak vo hristijanskite manastiri....
e sea da se vratam vo kratki crti za sunitite odnosno za nivnoto ucenje, kako sto site znaeme deka djihad postoi ama toj postoi samo kaj sunitite, a dobien e od dvizenjata salafi i vahabi... odnosno vo sredniot vek se pojavuva ucitel koj propoveda vahabizam vo saudiska arabija i od togas kukata na saudi go prifaka nego i do den denesen kukata na saudi e na tronot i oni go neguvaat vahabizmot i salafizmot odnosno radikalnoto ucenje vo islamot... ako nekogas dojde do promena na tronot vo saudiska arabija i dojde vladetel so drugo islamsko ucenje situacijata na globalno nivo ke se smeni, ke prekinat vojnite predizvikani od djihadistite bidejki ke ja prekine direknata finansiska pomosh....
inace interesno nesto za islamot veruvam mnogu luge ne go znaele, vo islamot ima granka ili dvizenje koj se vika DRUZE, sledbenici na toa dvizenje najveke se naseleni vo izrael i vo juzniot del na sirija, vo ucenjeto na islamot na dvizenjeto DRUZE ima 10 znacajni licnosti koi oni gi pocituvaat megu koj e i Aleksandar Makedonski :))))
Искрено до вториот болд прочитав а монатаму не ни можев прво затоа што е латиница, второ затоа што дотука веќе видов два погрешни заклучока.
Како бе тоа кај шиитите е искоренето насилството? Кажи ми го примерот со Иран по 70тите или поточно кога Ајатола стапува на власт?
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
999
606
423
Ohrid
http://tocka.com.mk/1/132784/uzasno-dzihadistite-naredite-cetiri-milioni-devojki-i-zeni-da-podlegnat-na-kastracija-na-genitaliite
Екстремистите бараат строго почитување на шеријатскиот закон - помеѓу останатото и телесното осакатување на жените!
Исламската милитантна организација ИСИЛ (Исламска држава Ирак и Левант) наредила сите девојки и жени кои живеат на територијата на нивниот калифат да се подлегнат на осакатување на половите органи, пренесува Daily Mail апелирајќи до работниците на ОН.


ИСИЛ сака да ги присели жителите строго да го почитуваат најекстремниот шеријат, кој, помеѓу останатото, подразбира и "обрежување на жените" - односно сечење на клиторисот за да се осигураат дека жените нема да чувствуваат никакво сексуално задоволство.


ОН изразиле длабока загриженост бидејќи од сите страни пристигнуваат вести дека ИСИЛ ги присилува жените на осакатување.

"Имаме информации дека било наредено сите жени и девојки до 49 години да бидат осакатени", вели Жаклин Бедкок, координатор на ОН во Ирак.

"Ова се новости во Ирак, особено во таа област и предизвика голема загриженост па мора да се донесе став околу ова", вели таа.

 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
На сите муслимани сакам да им го честитам големиот празник Рамазан Бајрам и да им посакам срека и здравје и молитви за мир во целиот свет!
 

пријателство

Истакнат Член
7 август 2018
151
30
128
исламот (сунити) по мое видување е тотално нетолерантна и окупаторска религија. каде има муслимани таму е војна, убиваат недолжни луѓе по улица и тоа за нив е ОК, жените се робови на мажите, во нивна држава ако не си муслиман си од понизок ранг и уште многу многу работи да не набројувам. и во самиот куран им пишува за омраза и нетолерантност кон останатите. јас лично не сакам да сум во нивно опкружување.
 
  • Like
Реакции: 123456789deset