Ислам

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
грешка во христијанството господ е преставен како свето тројство отец, син, и свети дух , тоа е голема разлика, во исламот господ е преставен како единствен
Па нормално. Во основа сите религии се исти и имаат исти или надградени темели

Sent from my ST21i using Tapatalk
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Па нормално. Во основа сите религии се исти и имаат исти или надградени темели

Sent from my ST21i using Tapatalk

не можат да се исти зошто
во исламот за основа има друго учење иако има голем дел од старата тора (стариот завет ), кај муслиманите а и акј евреите исус е само гласник на бога , а за нас тој е и олицетворение на БОГ
има некои сличности ама има и големи разлики
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
не можат да се исти зошто
во исламот за основа има друго учење иако има голем дел од старата тора (стариот завет ), кај муслиманите а и акј евреите исус е само гласник на бога , а за нас тој е и олицетворение на БОГ
има некои сличности ама има и големи разлики
Кај некои христијани Исус е и бог, кај некој е само син божји. Ова особено било битно во средниот век за Византија пропратено со иконоборството.
 

Desert Rose

Нов член
20 јуни 2014
17
8
3
45
Никој не се раѓа ни како муслиман ни како христијанин ни како припадник на ниедна вера. Ако твојот избор е муслиман, тоа е твој избор, и никој нема право тоа да ти го оспори, исто како што и ти немаш право да го оспориш туѓото право да некој биде христијани, јудаист, будист, атеист......
Vo verata nema prisila,a Allah kogo saka go upatuva.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Vo verata nema prisila,a Allah kogo saka go upatuva.
Врти сучи и да си муслиман или да не си - алах е богот и никој друг.
Пан бил (можеби денес сеуште е) многу подобар бог од сите денешни познати богови :) И никој за него не вели дека е бог на некој што не го признава !!!
Во верата нема присила, но во вашите зборови има !
Ако подобро погледнете...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Podem and diva orhideja

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Vo verata nema prisila,a Allah kogo saka go upatuva.
Ме интересира една работа во врска со ова. Ако нема присила, зошто децата ги прогласувате за муслимани од најмала возраст? Ако нема присила, значи дека личноста сама треба да донесе одлука, но дете не е способно да носи такви одлуки, тогаш не е ли присила да му ја неметнеш религијата на детето од најмала возраст?
 
Последна промена:

Desert Rose

Нов член
20 јуни 2014
17
8
3
45
Ме интересира една работа во врска со ова. Ако нема присила, зошто децата ги прогласувате за муслимани од најмала возраст? Ако нема присила, значи дека личноста сама треба да донесе одлука, но дете не е способно да носи такви одлуки, тогаш не е ли присила да му ја неметнеш религијата на детето од најмала возраст?
П а секој човек се раѓа со цел да му служи на Севишниот,најдобро е на децата да им се покаже правиот пат уште додека се мали или тинејџери , после можат да направат споредба на Исламот со другите религии или верувања.Секако ако е воспитано како добар муслиман никогаш не би го напуштил исламот зашто тој е совршен и беспрекорен .
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
П а секој човек се раѓа со цел да му служи на Севишниот,најдобро е на децата да им се покаже правиот пат уште додека се мали или тинејџери , после можат да направат споредба на Исламот со другите религии или верувања.Секако ако е воспитано како добар муслиман никогаш не би го напуштил исламот зашто тој е совршен и беспрекорен .
Јас колку што знам исламот предвидува смртна казна за оној што ќе го напушти, ако ти од мали нозе го прогласиш детето за муслиман, а знаеш дека напуштањето на исламот се казнува со смрт, на кој начин тоа не е присила?

И како заклучи дека само исламот бил правиот пат? Што е за тебе прав пат? Тоа што се совпаѓа единствено со твоите убедувања?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Јас колку што знам исламот предвидува смртна казна за оној што ќе го напушти, ако ти од мали нозе го прогласиш детето за муслиман, а знаеш дека напуштањето на исламот се казнува со смрт, на кој начин тоа не е присила?

И како заклучи дека само исламот бил правиот пат? Што е за тебе прав пат? Тоа што се совпаѓа единствено со твоите убедувања?
Мислам дека не си во право,колку познавам овде во Македонија,муслиманки и муслимани , се земале со партнери од христијанска вера ,и се откажале од нивната вета.Се за љубов.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN