Искушение за прељуба

пријателство

Истакнат Член
7 август 2018
151
30
128
Sekoj IMA tochka na topenje na koja se topi. Zavisno na koja tochka si doshol I taka postapuvash. Ako te zagreale na visoka temperatura ne odolevas.Tie sto odoleale samo ne bile zapaleni na visoka tochka.
сепак се е до вредностите кој ги имаш како човек, мораш да вагаш што добиваш а што можеш да изгубиш а и повредиш
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,330
3,019
1,133
сепак се е до вредностите кој ги имаш како човек, мораш да вагаш што добиваш а што можеш да изгубиш а и повредиш
Mozes da vagash kolku sakash, ako ne si zadovolen /a vo vrskata I ne si sreken koga togash imash poveke Shansi da gi pogazis site moralni vrednosti I se okolu sebe. Prirodno na chovekot e da se na pravi sreken pa I so kocka chokolado izedena skrishum.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,870
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

„Излезете, о деца, под ѕвездите и исполнете се со љубов!“
- Liber AL, I:12

Како прво искушенијата дали ќе ги надминете и победите или пак ќе паднете, се за учење и искуство кое ќе Ве измрда од колосек, од оската на „комфорт“ во животот каде што се криете од другите и себе си!

Во врска со „оправдувања“ за „изневерување во љубовта“ (ако постои нешто такво)...

"Човекот има право да љуби како сака –
исполнете се со љубов по волја, како ви е волја, кога, каде и со кого ви е волја. Al I.51"
- Liber Oz, Правата на Човекот

Како да не паднете на вакво „искушение“ за кое зборувате тука, ако го сметаме за искушение ова:

И да, првото нешто кое го коментираме е како некој може да се исполни со љубов со друуг и ние да бидеме изневерените, повредени итн итн... одговорот за ова е едноставен.

Разберете ја љубовта еднаш за секогаш и не скокајте по партнери бидејќи задоволуваат некакви си ваши фантазии што е вистинско за вас, а вие не се ниту познавате самите себе за да знаете што е најдобро за вас и што да барате кај другиот...
Спознајте се себе си, ако не сакате глупости во животот.

„Љубовта е закон, љубов под волја. И не дозволете им на будалите погрешно да ја сфатат љубовта; зашто има љубов и љубов. Постои гулаб, и постои змија. Одберете добро!“
- Liber AL, I:57

Секој има право да прави што му е волја (да не повторувам дека тоа не значи да прави што сака и како му доаѓа во моментот).


И најбитното:

„Зборот на Гревот е Ограничување. О мажу! Не одбивај ја твојата жена, ако ѝ е волја!
О љубовнику, ако ти е волја, напушти! Не постои врска што ќе ги соедини разделените освен љубовта: сè друго е проклетство. Проколнат! Проколнат нека биде со еони! Пекол.
- Liber AL, I:41
 

123456789deset

Истакнат Член
18 јули 2018
96
35
128
38
сите сме паѓале во искушенија е сега некои уште на старт кога ке осетат се повлекуваат за да не направат глупост а некои се препуштаат


Sent from my iPhone using Tapatalk