1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Искушение за прељуба

Дискусија во форумот 'Љубов и секс' започната од Legioner, 26 јули 2012.

 1. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  29
  сепак се е до вредностите кој ги имаш како човек, мораш да вагаш што добиваш а што можеш да изгубиш а и повредиш
   
 2. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,321
  Допаѓања:
  3,003
  Mozes da vagash kolku sakash, ako ne si zadovolen /a vo vrskata I ne si sreken koga togash imash poveke Shansi da gi pogazis site moralni vrednosti I se okolu sebe. Prirodno na chovekot e da se na pravi sreken pa I so kocka chokolado izedena skrishum.
   
 3. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880

  „Излезете, о деца, под ѕвездите и исполнете се со љубов!“
  - Liber AL, I:12

  Како прво искушенијата дали ќе ги надминете и победите или пак ќе паднете, се за учење и искуство кое ќе Ве измрда од колосек, од оската на „комфорт“ во животот каде што се криете од другите и себе си!

  Во врска со „оправдувања“ за „изневерување во љубовта“ (ако постои нешто такво)...

  "Човекот има право да љуби како сака –
  исполнете се со љубов по волја, како ви е волја, кога, каде и со кого ви е волја. Al I.51"
  - Liber Oz, Правата на Човекот

  Како да не паднете на вакво „искушение“ за кое зборувате тука, ако го сметаме за искушение ова:

  И да, првото нешто кое го коментираме е како некој може да се исполни со љубов со друуг и ние да бидеме изневерените, повредени итн итн... одговорот за ова е едноставен.

  Разберете ја љубовта еднаш за секогаш и не скокајте по партнери бидејќи задоволуваат некакви си ваши фантазии што е вистинско за вас, а вие не се ниту познавате самите себе за да знаете што е најдобро за вас и што да барате кај другиот...
  Спознајте се себе си, ако не сакате глупости во животот.

  „Љубовта е закон, љубов под волја. И не дозволете им на будалите погрешно да ја сфатат љубовта; зашто има љубов и љубов. Постои гулаб, и постои змија. Одберете добро!“
  - Liber AL, I:57

  Секој има право да прави што му е волја (да не повторувам дека тоа не значи да прави што сака и како му доаѓа во моментот).


  И најбитното:

  „Зборот на Гревот е Ограничување. О мажу! Не одбивај ја твојата жена, ако ѝ е волја!
  О љубовнику, ако ти е волја, напушти! Не постои врска што ќе ги соедини разделените освен љубовта: сè друго е проклетство. Проколнат! Проколнат нека биде со еони! Пекол.
  - Liber AL, I:41
   
 4. 123456789deset

  123456789deset Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 јули 2018
  Мислења:
  91
  Допаѓања:
  33
  сите сме паѓале во искушенија е сега некои уште на старт кога ке осетат се повлекуваат за да не направат глупост а некои се препуштаат


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

Сподели: