1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Идентитет

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Outrider, 29 август 2014.

 1. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  А уствари исто ти е дали си живеел 20 години или 2 дена. Поентата е дека тие нешта како националност, религија, професија, стил итн. се непостојани и минливи. Како може минливи нешта да се суштината на еден идентитет? каков е тој идентитет кој постојано се менува?
   
 2. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Каков идентитет е тој на претците?! Детето нема да има ниедна карактеристика од тоа што би се сметало како мак-идентитет.
  Јас знам за пример на човек роден во мкд кој поголем дел од животот го поминал во мкд и нема мкд-идентитет :) иако го зборува јазикот сосема добро (сега пишува пост на црно бело форум :zelen ) ама тоа е поретко, воглавно во право си, луѓе од прва генерација емигранти обично продолжуваат да се сметаат како дел од идентитетот на земјата од каде што се отселиле...
   
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Денес си уметник, изработуваш уметнички дела, се идентификуваш како уметник. Утре ја баталуваш уметноста, престануваш да изработуваш уметнички дела, не се идентификуваш како уметник. На тој начин, идентитетот постојано се менува. Не целосно, но се променил. Идентитетот не ти е ист кога си имал 10 години, 20, 30, итн.

  Bottom line is можеш да си роден на едно место и да живееш на тоа место (за пример ја земам Македонија), пример 2 децении, а потоа остатокот од животот да го поминеш на друго место (за пример ја земам Франција). Можеш да се декларираш и идентификуваш како Французин, да. Но, фактот дека си македонец останува во твојот идентитет и не можеш да го негираш. Тоа ми е поентата.
   
 4. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Идентитет е карактерна единица(од лат.збор идентис),значи карактерна особина на еден предмет или особа,со која се препознатливи.Идентитетот е вроден,тој не се менува,тоа е нешто што го имаме длабоко внатре во нас,идентитетот го гради нашиот имиџ,нашето ЈА по кое се разликуваме од другите луѓе.
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Значи поентата ти е дека идентитетот постојано се менува истовремено останувајќи непроменлив :D
  Етничноста и националноста имаат само еден заеднички именител а тоа е само-идентификацијата на одреден човек како член на таа замислена целина.
  Не постои ништо друго. Нема гени, нема физички карактеристики, нема `култура`, нема ниеден емпириски доказ добиен преку научен метод со кој би се потврдила нечија припадност, нема ништо. Некој би рекол јазикот. Можеби, но во тој случај милијарда индијци се undercover англичани и алжир се французи. А шо би биле србите, босанците, хрватите и црногорците е веќе друга, потенцијално крвава прича.:)

  Вроден? Тастатурата сама да не ти куца?:zelen  `Одгледувана` од кучиња откако била напуштена од родителите џанци како бебе, Оксана прилично е јасно дека има песји идентитет. Мора да и бил вроден...
   
 6. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Признавам дека незнам баш да го објаснам поимот идентитет,но јас го разбирам како некој збир на сите наши вродени и стекнати особини,или причината поради која некои работи ги правиме,ги вреднуваме..........Можеби некој филозоф или психолог подобро ке ни каже.Мојата тастатура толку откуца.
   
 7. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Ама потоа луѓето ја преобратија, излезе она вроденото на површина.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Се менува бидејќи некои работи, одредени еве да ги наречам страсти преку кои се идентификуваме, се менуваат. Но, некои работи остануваат исти, како што е местото од кое потекнуваме и се идентификуваме преку него. Барем за мене е така.

  Од раѓање живеев во една зграда, во едно маало и бев горда дека поттекнувам од тоа маало. Иако повеќе не живеам таму, тоа е дел од мојот идентитет и се уште чувствувам одредена доза на гордост.

  Него, не си го објаснив мислењето поопширно. Не сметам само дека местото од каде што доаѓаш и професијата се идентитетот, тие се само дел. Ако морам да издвојам нешто што опфаќа најголем дел, тоа би биле страстите. Страст кон одреден жанр на музика, па и филм. Страст кон конкретен бенд/изведувач. Страст кон уметност. Кон спорт. Кон технологија... Инт, итн. Дел од идентитетот е карактерот. Трпелив си, темпераментен, лесно возбудлив, адреналин-џанки, флегма, безнадечен романтичар, ладнокрвен, итн, итн.

  Има некои работи кои се општо познати. Кога би умрел, како би го опишале твојот идентитет? Но, има и работи кои самиот ти ги чувствуваш.
   
  На MoonFairy и Outrider им се допаѓа ова.
 9. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Runaway keyboard :zelen

  Да, се обиделе ама таа никогаш нема да биде ordinary jane или `нормална` а за некакво интегрирање во `системот` или `кариера` не станува збор, не може да оствари трајна интеракција со луѓе, изгледа ќе го пројде животот во институција ...
  http://www.telegraph.co.uk/culture/tvandradio/3653890/Cry-of-an-enfant-sauvage.html
  http://www.animalplanet.com/tv-shows/raised-wild/videos/teacher-remembers-dog-girl.htm

  Туку шо знаеш, може Оксана за некоја година да стане украинска патриотка, православна како шо е ред, да се вработи, да се омажи и да роди деца, да си исчека внучиња, пензија...

  Но тоа и не е важно, ако некаков идентитет бил вроден тој би бил непроменлив, written in stone. Идентитетот како биолошки ентитет би бил многу малку подложен на промена, днк, крвна група и сл. се непроменливи и тоа е тоа. И полот не е тоа шо беше, променлив бил :kafe

  Но има и луѓе кои сакаат да го променат и биолшкиот идентитет кој се добива од раѓање како препознатлива форма која ја има хомо-сапиенсот (глава, врат, раце, нозе etc) т.е. убедени се дека дел од телото им е вишок и треба да се отсече...:facepalm2(smoke)

  http://www.dailymail.co.uk/news/art...rder-Chloe-Jennings-White-58-disown-legs.html
  http://en.wikipedia.org/wiki/Body_integrity_identity_disorder

  Фасцинантна тема:cool:
   
  На MoonFairy, diva orhideja и malo им се допаѓа ова.
 10. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Би рекол дека постои реален и имагинарен идентитет. Тоа што маалото е дел од твојот идентитет е сосема нормално, здраво и реално бидејќи си имала реална интеракција со луѓето од маалото и со сета таа социјална структура од која си била дел во одреден период од животот.
  Исто важи и за други места во кои човек има или имал реална интеракција со околината.

  Но имагинарните идентитети се проблематични, етно-националните, религиските и идеолошките пред се.
  Тука нема реална интеракција, нема опиплив заеднички именител, има многу митови и пропаганди, herd mentality и други `убавини` кои го зачинуваат светот со ужаси...
   
  На MissChievous и malo им се допаѓа ова.

Сподели: