1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Идентитет

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Outrider, 29 август 2014.

 1. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Идентитетот на поединецот, јас лично го дефинирам и поистоветувам со енергијата која таа единка ја шири, целокупниот впечаток што го остава, емоциите кои ги буди кај другите, влијанието кое го остава врз нив...
  Професијата, облеката, музиката, филмот итн. се само ситни детали кои го надополнуваат идентитетот на таа единка...начинот на однесување, нивото на его и гордост, начинот на размислување, темпераментот, карактерот, сите тие се одлики кои заедно го дефинираат идентитетот на еден човек...
  Идентитетот не е менлив, ти си тој што си, каков што си и таков ќе си умреш...
  Можеш да се делкаш и привидно менуваш, ама идентитетот не можеш да си го смениш...
  Националноста, религијата, потеклото, корените...се само дел од целината наречена идентитет, ама не одредуваат кој си и каков си...нагоните, страстите, емоциите, совеста, разумот се оние кои го одредуваат идентитетот...
   
 2. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Интересно, вчера срање на утакмица меѓу четници и арнаути.

  Само по себе не е неочекувано но фасцинантно е што имало масовни прослави на арнаути во Тетово, Приштина, Цирих и остали места. Прослава поради прекинат меч?! Веројатно не, туку поради некоја концепција на масовно идентификување со стореното, `им покажавме`, `знаме на шкипери етнике на сред београд хехе` и слични причини за радост стрејт од дното на балканската канализација.

  До која мера треба едно човечко битие да нема свој живот, своја индивидуалност, да биде целосен клон на наметнат замислен идентитет за да се радува на такво нешто е реторичко прашање.
  Животот е еден. Не верувам во задгробни сказни но верувам дека некој кој си го троши животот идентификувајќи се како арнаутин е во своевиден пекол кој не би му го посакал ниту на душманин.
  Од толку фасцинантни ствари за кои е способен еден хомо-сапиенс да се ограничи на само-идентификација како арнаут (или четник)... страшно...:ladno
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Моментот кога колективната припадност почнува да се рефлектира од поединецот како светло од огледало - тој станува потенцијален убица и арамија. Или жртва, зависно од околностите. Ако граѓанството на немачка не се идентификувало како ариевци/германци/виша раса и слични болесни митови немало да убиваат евреи. Кои пак, ако не се идентификувале со племенска ирационална моронштина (јудаизам) - немало да бидат жртви...

  Секако станува збор за наметната колективна припадност.
  Колку ќе беше убаво кога луѓето би се идентификувале со реалноста, со она кое што се` како поединци и пригодно на тоа би се здружувале во групи по свој избор. Ако ништо друго судар меѓу панкери и металци никогаш нема да предизвика геноцид...
   

Сподели: