Зошто (не) ја сакам државава? | Црнобело Форум

Зошто (не) ја сакам државава?

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,230
5,748
1,683
Disco
Зошто просечни природните лепоти?
Ух, во право си, не се нит просечни него потпросечни коа ќе спореди човек со некои други места.
Онаму овчеполие мариово тоа таква ружноча е како да си во Палестина, тука е и Полог, рамница со по некоја балистичка ракета наоколу, ружно и досадно. Каде да се завртиш - ружноча.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
Ух, во право си, не се нит просечни него потпросечни коа ќе спореди човек со некои други места.
Онаму овчеполие мариово тоа таква ружноча е како да си во Палестина, тука е и Полог, рамница со по некоја балистичка ракета наоколу, ружно и досадно. Каде да се завртиш - ружноча.
Брајчино Преспа. Нема многу жители, мир и тишина околу планина и шума, чист воздух, едно од поубавите места во тој дел.
Колешински водопади. Еднаш само имам отидено и ако треба ќе одам пешки ама мора пак да одам. Во таа тишина само водата се слуша и општо пределот е прекрасен.
Манастирот во Зрзе. 1000 метри надморска висина, глетката од горе е можеби една од најубавите.
Охридско езеро, немој да ми кажеш дека не е убаво.
Има уште ко на пример, Беровско езеро, Куклица, па еве и Матка би ја спомнал иако сега шипциве ја гнасат. Има Македонија убавини тоа што не знаеме да ги чуваме и користиме во наша полза говори каков е народот тука.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,230
5,748
1,683
Disco
Брајчино Преспа. Нема многу жители, мир и тишина околу планина и шума, чист воздух, едно од поубавите места во тој дел.
Колешински водопади. Еднаш само имам отидено и ако треба ќе одам пешки ама мора пак да одам. Во таа тишина само водата се слуша и општо пределот е прекрасен.
Манастирот во Зрзе. 1000 метри надморска висина, глетката од горе е можеби една од најубавите.
Охридско езеро, немој да ми кажеш дека не е убаво.
Има уште ко на пример, Беровско езеро, Куклица, па еве и Матка би ја спомнал иако сега шипциве ја гнасат. Има Македонија убавини тоа што не знаеме да ги чуваме и користиме во наша полза говори каков е народот тука.
Све тоа на прсти се брои, ако си бил Хрватска ќе споредиш (Србија е ружњикава исто) па ќе увидиш дека и нема којзнае што хунзистан. Преспа на плажата (треба 300м да се потегнеш да те покрие вода) смрдеше на трулеж од тоа алгите и мртви пацови наоколу, оттогаш не сум бил, може е сменато нешто.
Охридско езеро си е убаво само што фиромјани се трудат да го загадат, упорно и темелно. Славната охридска пастрмка веќе е исчезната, не постои повеќе, ја изловија до смрт. Порано имало и пеликани ама и нив ги сјебале, па уште не знам колку видови, чак Унеско се закануваше да го избрише Охрид од список.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
Све тоа на прсти се брои, ако си бил Хрватска ќе споредиш (Србија е ружњикава исто) па ќе увидиш дека и нема којзнае што хунзистан. Преспа на плажата (треба 300м да се потегнеш да те покрие вода) смрдеше на трулеж од тоа алгите и мртви пацови наоколу, оттогаш не сум бил, може е сменато нешто.
Охридско езеро си е убаво само што фиромјани се трудат да го загадат, упорно и темелно. Славната охридска пастрмка веќе е исчезната, не постои повеќе, ја изловија до смрт. Порано имало и пеликани ама и нив ги сјебале, па уште не знам колку видови, чак Унеско се закануваше да го избрише Охрид од список.
Тоа ти викам, до народот е. Па една Попова Шапка во зима беше нешто преубаво во тој дел од Македонија, колку пати сум бил дали на чај горе или на скијање. Сега е за никаде затоа што браќава урнисаа се. Крушево во зима, убавина. Во Хрватска не сум бил, сакам прво тука да си направам екскурзија каде што не сум бил па после на страна. Пештера Пешна, кај Македонски Брод негде, таму не сум бил а ми кажувале дека е убаво. Исто така не сум бил накај Кожув надоле тој дел. Тиквешијата исто е убаво, тоа плантажите не им се гледа крајот.
Затоа ти викам не е до местото, местово каде е нашава држава е супер, не викам дека е најубаво ама сепак има некоја посебна убавина кога ќе застанеш и ќе погледнеш околу тебе нешто што одзема здив. Посебно тие селските и шумските предели мене ми се убави, онака мирни и те влечат да седиш засекогаш таму и да не размислуваш за ништо.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,230
5,748
1,683
Disco
Језиво срање е хунзистан поради рајата глупави лебари, природа ништо особено континентална Европа, секаде е слично, плус минус море. Србија, Босна, Молдавија, Босна, Литванија било кои.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,770
7,293
1,153
Big Sur
Нови додатоци се дека немаме жива ваксајн, се ваѓаат здрави органи (и тоа ова е случај што стана славен, а не е само тој), се лупаат најбезвезните полициски еден саат после затварање кафани каде нема никакви протокли.
Не да не ја сакам, сметам дека веќе не треба ни да постоиме т.е. да престанеме да си играме држава.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
157
1,053
90
Оддамна не сме држава, туку само територија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

187 SB

Истакнат Член
11 септември 2019
57
44
318
Зошто да ја сакам државата која не се грижи за својот народ? Чувствувам целосна апатичност кон неа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,230
5,748
1,683
Disco
Јас имам отворено непријателство кон ова општество поради низа лични причини кои датираат уште од рано детство. Ајде настрана други членови на фамилија што настрадале, но начинот на кој ова општество се постави према мене до ден денес е монструозен. Денот кога ќе пропадне и престане да постои ќе биде необично весел ден.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,770
7,293
1,153
Big Sur
Тетка ми е меѓу лицата на кои им ги украле матичните за да дадат пасоши на криминалци. Живее претежно во странство, па си рекле ај.
Среќа ликот умрел, па ќе ѝ го вратат идентитетот со триста маки. Свашта.

Како бе да сакаш вакви кловнови?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider