Зошто (не) ја сакам државава? | Црнобело Форум

Зошто (не) ја сакам државава?

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Сите ја мразаат а сепак пак остануваат во нејзе.
Ноу хард филингс.
Си ја сакам земјата бре,и признавам-голем патриот сум.
Ко не бива во странство рози цветаат.Yeah Right.
И таму газда не можеш да бидеш.
Зошто ја сакам?Затоа што дома си е дома.
На никое друго место не можам да се чуствувам по убаво.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Сите ја мразаат а сепак пак остануваат во нејзе..
Па и немаат баш некој лесен избор за поинаку(think) и плус дома си е дома
Не ја сакам само ради нерешените работни статуси на лугето...и неорганизираното школување пред се.
Дома си е дома.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,436
9,143
1,683
Кушкундалево
Baronessa
Препорачувам да го изгледаш A man from Earth, ако веќе го гледаш обрни внимание на делот кога го прашуваат каде е роден.

Онтопик: Не ја сакам ни оваа држава, нити никоја. Апсурдни ми се сите ограничувања на територијата, апсурдни ми се поделби на луѓето по националност, апсурдна ми е цела е_ана економија и цела политика. Гајле ми е за тоа кај сум се родил, кај сум пораснал или учел. Не можам никако да успеам да се приврзам за некое место.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
888
1,090
1,093
Скопје
Не ја сакам само затоа што многу им се приушта на аргатине симнати од планина (shake)
Другото се трпи некако
 

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
ја сакам само ради топлото време,храната.а поради мнооогу друго ја мразам,народов скапан идиотски,и да не почнам зашо ке пцујам
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
Државата е народот, каков народ-таква држава. Ме нервира заради политичарите што се мешат насекаде и каде што треба и не треба тоа е најголема катастрофа не дозволуваат школувани луѓе да работат туку играт членски книшки се е мито и корупција. Не ја сакам поради докторите и правниците...најголема мафија...Не ја сакам поради тоа што тука владее „Да земам плата, а да не работам ништо„ и најтрагично функционира... и уште многу многу други работи.

А да кажам и нешто убаво...ја сакам поради климата, храната, природните богатства, црквите и тн.
 

freak

Староседелец
18 јуни 2012
190
120
1,043
24
Битола
Си ја сакам Македонија пред се бидејќи има богата и длабока историја, прекрасна природа и личности со кои можеме навистина да се гордееме што сме македонци.
Не ја сакам затоа што е исполитизирана без разлика на партијата и политишарите наместо да направат нешто корисно тие силата си ја трошат што повеќе да се изнавредат. Не ја сакам бидејќи младите не можат да просперираат и нема работа, па затоа сите гледаат што подалеку магла да фатат. :x
 

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Затоа што е лоповска и крвопијна до немајкаде. Ние Македонците не заслужуваме своја држава, факт е тоа.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,217
753
Ја сакам секако, само некои работи ми пречат.
Тоа што кај што има сила нема правдина најмногу.
И тоа што нема средна класа. Или ќе имаш колекција од ретки спортски коли или ќе живееш во импровизирано живеалиште-трето нема.
Невработеноста, премногу политика, премногу вложен труд и пари онаму каде што нема потреба, високи казни а мали плати, наивноста на народот и тоа што сме како гости во своја држава.
Но сепак државата ја прави народот и нема потреба да не се сака татковината поради луѓето во неа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mameha and Trajche

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Ја сакам оти која друга татковина да сакам...ја сакав порано повеќе, сега помалку( само заради ла*на климата и 50 степени на лето, God I hate that !!!)
Ја сакам ради слободата од еден аспект( праиш шо сакаш, одиш кај сакаш , комшиите не ве пријавуваат ако ја пуштите машината за перење - фала богу не перете алишта со нечии други...не сте пријавени оти пушите дома а чадот идел под врата и оп оп кај комшиите на 100 ти спрат , шо значи неаме такви проблеми.. сеуште можам да каснам вистински домат или праска ...ја сакам оти е полна со емоции( убави , не убави..негде арно...негде мизерија...)...ја сакам ради еден дел од традицијата на социјално поврзување, јадење , пиење, пеење и дружби. Мислам дека тоа ќе остане дури кога Македонија ќе престане да постои. Придродните убавини се излишни да ги спомнувам. Знаеме дека сме многу богати во тој поглед.

Не ја сакам поради една работа бидејќи тој проблем е директно поврзан со сите аномалии а тоа е Ниско развиена свест кај жителите на оваа земја...дали им е убаво да ги д...т и да си ќутат..дали се мазохистички настроени незнам ама воа како постојано и постојано да ни се повторува историјата...и за жал нели се убо убо и се тоа убо паѓа у вода коа ќе се завртиш околу тебе .