Зошто денешните бракови се осудени на пропаст?

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Некои од расправиите ми изгледаат смешни.Не сакаат да се потрудат да останат заедно и лесно потпаѓаат под влијание на родителите.Само ме чуди како може девојките да се посилни во смисла сакаат самостоен живот,можат да прифатат промени,а машките не сакаат.Ретко кој од машките да сака настрана да живее и да живее самостојно.Исто и во бракот.На крај се завршува со одговорот Погрешен избор.
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Brakot i lugjeto vo brakot se podlozni na evolucija.Taka ako dvajcata ne se trudat ili samo edniot se trudi togash kako i sekoja relacija od bilo koj vid pagja vo kriza i izumiranje. Lugjeto se nesvesni za toa dolgo vreme i koga ke se razbudat od nekoja letargicna sostojba, veke proshol vozot. Koga eden proshol se cheka drug voz.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Недоверба,непочит,кажување невистини ете затоа
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Ете конечно повеќе од 3ипол збоора,а и мислава ти држи има логика..
А да бидеме отворени и не досадни во пишувањето јас мислам дека проблемот е во тоа што на велико си сакаат да се плескаат и во голем процен парите се главна причина и сето тоа е = на ИНТЕРЕС, нели не кај сите само кај 80-90%.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malecka and Stojne

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
1634062650263.png
Пошто братов сите жени ги собра, се мислам кога ли мене ќе ми дојде редот. Hide yo kids, hide yo wives...

Е сега озбилно, луѓето се третирани ко предмети - полесно е да го замениш човека со нов отколку да се потрудиш да задржиш некого и да се поправат работите. Тука е и пребрзото стапување во брак пошто немој да останам сам/а, па не се гледа никаква компатибилност, туку ај, да се дешава нешто, па си играле децата и направиле бебе, немој да пукне срамот, а еве некои бракот го гледаат и ко натпревар. :D
Од друга страна пак, луѓето денес се послободни да не трпат испади и малтретирање од брачниот партнер само за да не биде „што ќе кажат другите“ или од страв дека ќе нема каде да одат и дека нема да си ги видат децата. Не е дека порано не посакувале разводи, ама општеството така налагало и тоа се затскривало зад „стравопочит“.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape and Outrider

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Никој со никого веќе не се трпи. Брзиот начин на живот ги тера луѓето да се оддалечат привремено или засекогаш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Зависи за кого, за нашиот евентуален брак кој ради трагични околности не се оствари ќе беше на радост на обете страни, љубов, поддршка, разбирање, гордеење со успесите на партнерката и обратно и бидување на феноменални родители.
Секако, предуслови се извесно ниво на интелигенција, емоционална пред се и некои други ствари како што е егото да работи за нас, а не ние да работиме за егото.
Но судбината, виша сила како и да се земе, е несклона на среќни животни приказни и затоа судбината се сере на праг.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno