1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

За карактерот на луѓето

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Marick14, 9 април 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Што е тоа карактер?

  Какви видови карактери постојат?

  Кој дел од животот има најголемо влијание за формирањето на карактерот?

  Кои се факторите кои највеќе влијаат врз неговото оформување?

  Дали може да се глобализира и да се зборува за карактерни црти на машките и женските личности како што тоа обично го правиме?

  Се што имате да напишете на тема карактер, повелете тука

  Како да ги препознаете различните карактери според изразите на лицето?
  [​IMG]
  Карактерот може да се дефинира како видливиот аспект на личноста кога таа се изразува пред другите луѓе. Значи, карактерните особини се тие што се гледаат во однесувањето на личноста кон другите. Постојат многубројни истражувања што се спровеле со цел да се разберат различните видови на карактер и карактерни особини кои се одредуваат според однесувањето и начинот на реагирање при стресни ситуации.
  И пред да избрзате за да направите тест за вашиот карактер, застанете и размислете. Ништо не зборува појасно за карактерот на една личност како изразите на лицето во разни ситуации, бидејќи изразите на лицето покажуваат точно како размислува и се чувствува самата личност.
  Сепак, не постојат истражувања кои ги категоризираат луѓето спред изразите на лицето. Па затоа, еве една кратка анализа за тоа како да ги препознаете различните типови на карактер според изразите на лицето.
  [​IMG]
  Типови на карактери

  Доминантен тип: Типични особини за овој вид се длабокиот загрижен изглед во нивните очи, кој често е пропратен со спуштени веѓи и постојана готовност за климање со главата додека зборуваат со постари лица. Ова е една поблага верзија на нарцисоид – ваквите лица сакаат да им се наметнат на другите во секоја погодна ситуација бидејќи постојано “бликаат со идеи”. Тие сакаат да докажат дека секој нивен потег е вистински и дека тие се секогаш во право. Иако вакви лица се навистина потребни во една канцеларија и често ја добиваат довербата од нивните директори, нивните колеги и соработници често ги одбегнуваат.
  [​IMG]
  Пацифист: Секогаш насмеани и со блескави очи, со џентлменско однесување кое ретко кој го има денес. Тие се мирни и разумни. Ваквите особини ги прават добри сопрузи и директори, ваквото опуштено однесување, проследено со разумност за донесување добри одлуки го формираат карактерот на пацифистот – некој кој е смирен на површината ама сепак се движи под неа, исто како и Пацифичкиот и сите останати океани.
  [​IMG]
  Ноншалантен тип: Овие лица имаат замислен поглед од кој можете да сфатите дека не се грижат за ништо на светот. Тие изгледаат како да се добри слушатели, меѓутоа, тие само изгледаат дека слушаат а во меѓувреме да сонуваат за нова кола или облека. Изгледаат како да спијат малку, и затоа постојано се прозеваат (и притоа прилично заразно влијаат врз околината). Според ова, не мора да се каже дека вакви лица не помагаат во фирмата. Овој тип на карактер е сосема спротивен на доминантниот тип.
  [​IMG]
  Дрдорко: Можеби никогаш нема да успеете да им го видите лицето бидејќи постојано ќе барате начин да ги заќутите. Тие дрдорат, се фалат и не престануваат да досадуваат. Адвокати, секретарки и свекрви спаѓаат баш во овој тип на карактер. Меѓутоа, иако не се најпотребни во една фирма, тие се сметаат за непотрошливи поради две причини. Прво затоа што тие секогаш ја добиваат најдосадната задача: да прават презентации со разнобојни слики кои бодат очи и со глас кој ќе одѕвонува во вашите уши. Исто така, тие се дел од виталната група на луѓе кои пренесуваат трачеви по цел ден. Значи, тие сепак претставуваат нужно зло во една фирма.
  [​IMG]
  Нервозен тип: Нервозата им е во крвта на овие луѓе. Можете да ги забележите и на најниска температура затоа што им се појавуваат капки пот на челото од напнатост. Имаат живи очи, немирни усни и целосен изглед на личност која има тајно знаење за некоја катастрофа што треба да се случи. Нивните алишта се често со дамки од кафе поради тоа што прстите секогаш им треперат. Иако можеби станува збор за многу интелегентни лица, нивните скоро непостоечки вештини за соработка со останатите можат да направат само штета.
  [​IMG]
   
  На Hexasto му/ѝ се допаѓа ова.
 2. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  дрдорко хахахаха
   
  На TIGERWOMAN31SK, Mila Kunis, Nightmare_f и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Што знам, променљив. У суштину сам миран, добар, дружељубив, ама избувнују за миг, не трпу неправде!
   
  На TIGERWOMAN31SK и Nightmare_f им се допаѓа ова.
 4. КрисТина К.

  КрисТина К. Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 март 2012
  Мислења:
  527
  Допаѓања:
  1,654
  Ноншалантен тип: Овие лица имаат замислен поглед од кој можете да сфатите дека не се грижат за ништо на светот. Тие изгледаат како да се добри слушатели, меѓутоа, тие само изгледаат дека слушаат а во меѓувреме да сонуваат за нова кола или облека. Изгледаат како да спијат малку, и затоа постојано се прозеваат (и притоа прилично заразно влијаат врз околината). Според ова, не мора да се каже дека вакви лица не помагаат во фирмата. Овој тип на карактер е сосема спротивен на доминантниот тип. :biggrin
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  дрдорко..дефинитивно :)
   
  На Hip.Hop_MKD, 990Freak и parvati им се допаѓа ова.
 6. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  Сам би се декларирал во гупацијата бунтовници, ме нема на списокот.
  Подобро би било членовите да дадат мислење за друг член, одколку сами да се фалиме на темава.:D
   
  На TIGERWOMAN31SK, street_chic и melpomena им се допаѓа ова.
 7. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Неможеш преко форум, или буквално виртуелно да процениш карактер на човека...
   
  На TIGERWOMAN31SK, Coelho и Avona Vi им се допаѓа ова.
 8. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  Па до некаде и си во право. Но претежно јас имам некој заклучоци донесено преку виртуелна комуникација со одредени ликови и кога ќе се запознам со иситите , не се ни за нианса различни од тоа што сум го мислел претходно.
   
  На TIGERWOMAN31SK му/ѝ се допаѓа ова.
 9. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Сакав да кажам реткост е... ретко кој е ист и live и виртуелно.
   
 10. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  Нека е така, но еве за тебе ќе кажам дека си тврдоглав и инаетџија(тоа го сметам за доблест да нема забуна), исто така дека си мрчатор, класичен кумановец, расположен за секаков вид дискусија.
  За физономија нема да зборувам тоа само во живо како што кажа.
   

Сподели: