Заблудата околу протеините

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ај да не се лажеме. Твојот инстинкт за преживување не те тера да јадеш месо од месара, пица со шунка, хамбургер, разни колбаси, паштети, виршли...
Да беше инстинктот во прашање ке одеше и ке го убиеше животното пред да го јадеш. Лавот кога е гладен не гледа дали е месо од антилопа или месо од диво говедо и не размислува кое од нив е повкусно.

Зборував за она на кое ти се подпираш цело време во дискусијава, за природниот инстинкт за преживување, а јас ти кажав дека ти не си го ни почувствувал инстинктот, а сепак јадеш месо.
Со други зборови, џабе се подпираш на тој инстинкт кога ти не јадеш месо за да преживееш, туку јадеш месо од стрв.
Да ти е до толку отидена ситуацијата да мораш во денешни услови да се бориш за опстанок ти ке чепкаш по контејнери и ке јадеш се што ке најдеш и мувлата ке ти е слатка, но нема логика да тврдиш дека мувлата е здрава и дека е неопходна за човековиот опстанок.
Месарата ја спомнав во друга смисла, сакав да кажам дека борбата за опстанок не те тера да одиш во месара и притоа да одбираш што ти се допаѓа или не.


Нашиот инстинкт за ловење е само поттиснат од општествените норми, правила, закон и ред... Со појава на сите тие правила со текот на времето, се забранило ловење т.е. убивање. Така, со тек на времето исчезнало ловењето (се разбира, не 100%, нели), но не и потребата за месо. Живееме во време каде што не можеме да го осетиме тој основен инстинкт, зошто немаме потреба да ловиме за да опстанеме, но тоа не го негира фактот дека сме омнивори. Едноставно, го менува начинот на стигање до парче месо. Идеме во месара и бираме што и колку сакаме да купиме. А кога би немало месара и цивилизирано општество, кога хипотетички утре би се случил некој вид на апокалипса и би биле приморани да ловиме за храна, дали мислиш дека човекот тоа нема да го направи? Секако дека би берел и овошје и зеленчук, но исто така и би ловел поради потреба за месо, а не од стрвност.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Се излечиле многумина и многумина не се излечиле. Пример мајка ми. Не се излечи.
Тие што се излечиле, тоа е навистина прекрасно и дава надеж и е инспирација и е поттик.
Штом и тебе таквиот начин на исхрана ти помага да се чувствуваш подобро тогаш имаш целосна моја поддршка да продолжиш. Прави што и да правиш, следи се себеси и сѐ додека ти е добро терај така. Споделувај информации, споделувај го своето искуство, ако некој ти побара совет советувај го.
Но, немој да ги испревтуваш фактите. И дозволи ми и мене и на секој друг да го прави истото. Да си одлучи секој сам за себе.

Види, јас немам проблем да дискутирам, но имам проблем кога дискусијата во основа се служи со манипулација. Не знам да се снајдам во таква дискусија.

Инаку, немој да мислиш дека сме ете баш толку неинформирани и неителигентни па не се грижиме воопшто за сопственото здравје и за здравјето на луѓето кои ги сакаме и дека најголемиот двигател во животот ни е стрвноста и ненаситноста.
Целта на темава е да послужи за информација пред се, сепак постојат луге и кои не ја знаат оваа страна па се манипулирани од компаниите кои сакаат само да остваруваат профит и не се многу загрижени за нашето здравје, истото важи и за фармацевската индустрија и така натаму.
Јас споделив доста мислења и линкови каде што и лекари и научници го тврдат истото, дека протеините од животинско потекло не му се од полза на човекот, сето тоа е подкрепено со некои научни истражувања, не е само предпоставка или нешто слично.
Секако дека го ценам и вашето мислење и ги прифаќам вашите аргументи, но дискусијата оди во погрешен правец кога ке се спомне поранешниот начин на живот, праисторијата, инстинктот за преживување и така натаму, бидејки сето тоа денес нема никаква вредност. Светот е променет, мора и ние да се промениме за да опстанеме во него.
Јас не пишувам тука за да убедувам, разубедувам или наметнам нешто, ниту пак да навредам, но кога ми се реплицира со такви аргументи едноставно имам потреба да дадам свое образложение.
Ја отворив оваа тема со една позитивна цел, сепак и јас сето ова сум го прочитала некаде, сум слушнала од некого, сум пробала, дало позитивни резултати и со најдобра намера сакам да споделам искуства и информации.
Немам ништо против тоа секој да си води таков начин на живот како што си сака, но сум против кога неинформираноста се злоупотребува од некои на кои тоа им оди во прилог. Кога човек ги знае последиците од своето однесување и сепак одбира да не се промени тоа е во ред, но кога човек не знае...
Секак и тука на форумот и секаде постојат луѓе кои живеат за да провоцираат па затоа не е чудно што темава оди во погрешен правец.

Живеј здраво, храни се здраво, здрав ќе умреш.
И ова е едно од мислењата кое не би требало да биде во ваква тема. Ако на некому квалитетот на животот не му е важен тоа не значи дека самиот живот треба да се подценува, бидејки постојат луѓе кои до последен здив се борат на секаков можен начин за да опстанат што подолго, некои поради себе, некои поради своите блиски, сеедно.
Во тема каде што се дискутира за човековото здравје ваквите коментари само ја оддалечуваат дискусијата од вистинската цел.
Но по се изгледа дека си глупав, наивен и по малку чуден кога сакаш да направиш нешто што е за општо добро, едноставно не смееш да кажеш дека се грижиш за светот и за сите што живеат во него, дека те боли туѓата несреќа и дека често чувствуваш силен нагон да направиш нешто за да ги промениш работите на подобро.

Нашиот инстинкт за ловење е само поттиснат од општествените норми, правила, закон и ред... Со појава на сите тие правила со текот на времето, се забранило ловење т.е. убивање. Така, со тек на времето исчезнало ловењето (се разбира, не 100%, нели), но не и потребата за месо. Живееме во време каде што не можеме да го осетиме тој основен инстинкт, зошто немаме потреба да ловиме за да опстанеме, но тоа не го негира фактот дека сме омнивори. Едноставно, го менува начинот на стигање до парче месо. Идеме во месара и бираме што и колку сакаме да купиме. А кога би немало месара и цивилизирано општество, кога хипотетички утре би се случил некој вид на апокалипса и би биле приморани да ловиме за храна, дали мислиш дека човекот тоа нема да го направи? Секако дека би берел и овошје и зеленчук, но исто така и би ловел поради потреба за месо, а не од стрвност.
Сосема се согласувам, инстинктот за преживување не би можел да биде аргумент зошто денес лугето консумираат месо, иако можеби истото важело во бааги далечното минато. Другите аргументи ги пригаќам, но ова не.
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Метаморф

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Сосема се согласувам, инстинктот за преживување не би можел да биде аргумент зошто денес лугето консумираат месо, иако можеби истото важело во бааги далечното минато. Другите аргументи ги пригаќам, но ова не.
Чисто ме интересира колку е тоа баеги?
И дали во тој период е возможна толкава драстична еволуција на човечките органи?
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Денес се јаде премногу процесирана храна и тоа си носи ризици, но тие ризици се смешни спрема оние во минатото.
Општо ме интересира историјата но не толку онаа конвенционалната каде акцент се става на цареви, кралеви и војсководци туку онаа на обична раја, како живеела раја порано. За среќа или не имам прочитано извесен материјал на таа тема и затоа би ти дал еден совет, ако можеш да најдеш стари семејни фотографии, сликани пред 60-те и само погледни ги фаците и нивните изрази, ќе ти биде доволно.

Нашите предци не пиеле кока кола ама умирале од колера предизвикана од `чиста вода` така да во секој момент би избрал денешна кока кола пред вода од бунар како што ја пиеле претците. Од кока кола има ризик само преку злоупотреба. Иначе да, точно е, клавале дрога во сокчето се дури коката била леџит, од таму и името на сокот :kafe

Најголемите ризици доаѓаат од начинот на живот а не од процесирано млеко и месо, секако има исклучоци во трката за брз профит ама тоа е веќе друг проблем.
Моите неурони се феноменални и сјајни :zelen и мислам дека веганите си даваат себе си значење со самото припаѓање кон таа група, филинг за посебност, оригиналност, интелигентност и подолг живот, морална супериорност и други категории со кои раја се самоидентификува како дел од некоја група.
Не, не... те молам не, значи преку глава ми е од тоа дека веганите си даваат значење со самото припаѓање на таа група и сето останато што си го навел.
Барем веганите кои јас ги познавам не се такви, иако сметам дека има многу помодарци кои дури и лажно се представуваат како такви.
Вистинскиот веган се грижи за своето здравје и за здравјето на блиските или ги сака животните или не го одобрува насилството или сето тоа или нешто слично на сето ова. Секој веган чувствува потреба од тоа да ја раскаже својата приказна и да сподели искуства бидејки открил нешто добро, открил лек за својата болест... а сето тоа ни е толку блиску, пред нос ни е, а луѓето како по некое правило баш тоа што им е пред нос тоа не го гледаат.

Веганството не е само начин на исхрана, не е мода, не е припадност во некоја група...
Веганството е начин на живот. Веганството е борба за подобар свет. Веганството е борба против насилството врз животните. Веганството е борба против болестите. Веганството е порба против злоупотребата од страна на компаниите.Веганството е борба против злоупотреба на природата. Веганството е борба за спас на животот...
И така треба и да остане.

Чисто ме интересира колку е тоа баеги?
И дали во тој период е возможна толкава драстична еволуција на човечките органи?
Повеќе не одговарам на прашања од овој тип, бидејки само се вртиме во круг. Нити јас ке придонесам твоето мислење да се смени, ниту пак ти ке го промениш моето.
Од овој момент ке престанам да аргументирам, мислам дека доволно информации од моја страна беа споделени, а ако некој сака да дознае повеке, да научи, да се информира и сл. тука сум.
поздрав

Grow up kids .. толку од Holla ..
Ај што немате појма од животот, ај што нејќете да научите па озгора го издигате и погрешното ...
No fucken comment ;) .. Enjoy ur happy fat lives with diseases
И да слободно посетувајте и применувајте ја денешната современа медицина .. хаха .. можда ви и помогне барем малку
Другарче не се нервирај толку, битно е дека ти знаеш и си одбрал добар пат, добро е што сакаш и другите да знаат, но не се потребни сите тие навреди од твоја страна. Туку дај кажи како се правеа тие вкусните бомбици од мелен лен и сусам (превкусни беа).
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Метаморф

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
malo,respect! :)
Патем,на шестата страница од темава тоа за веганката која добила анорексија и некои други нарушувања како што беше претставено, е од нејзиниот индивидуален начин на исхрана,кој со сигурност е погрешен,поради тоа што знам многу вегани и вегетеријанци кои СТРОГО се придржуваат на тоа и водат нормален живот со нормална тежина и ред во исхраната!
Тука се вклучени и луѓе кои што немаат никаква физичка активност , но и лица кои што се занимаваат активно со фитнес и бодибилдинг со одлични резултати покрај тоа што се вегани или вегетеријанци.
Заклучокот е според мене дека зависи од адаптацијата на организмот и правилната и редовна исхрана,во овој случај со продукти стриктно од растително потекло.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
И ова е едно од мислењата кое не би требало да биде во ваква тема. Ако на некому квалитетот на животот не му е важен тоа не значи дека самиот живот треба да се подценува, бидејки постојат луѓе кои до последен здив се борат на секаков можен начин за да опстанат што подолго, некои поради себе, некои поради своите блиски, сеедно.
Во тема каде што се дискутира за човековото здравје ваквите коментари само ја оддалечуваат дискусијата од вистинската цел.
Но по се изгледа дека си глупав, наивен и по малку чуден кога сакаш да направиш нешто што е за општо добро, едноставно не смееш да кажеш дека се грижиш за светот и за сите што живеат во него, дека те боли туѓата несреќа и дека често чувствуваш силен нагон да направиш нешто за да ги промениш работите на подобро.
Секоја почит кон твоите опширни постови,кон твојот труд за да ни го објасниш сето тоа,но сите знаеме што е вегетаријанство,како и зашто почнало,на колку групи се дели...па не сме глупи толку како што мислиш.Твојот профил ми е многу мил и сакам да те читам,но мора малку и ти да бидеш порелакс,па и да се нашалиме,немора се тплу озбилно да излагаме.Незнам дали го читаш списанието за здрава храна и здрав живот 8-ка од др.Јадранка Бибан и дали си присуствувала на нејзини предавања,дружења....но верувај дека имам многу познавања за веганството и неговите неколку групи.Сепак на човек е да си одреди како ќе се храни и како ќе живее...твое е да дадеш совет а не да не убедуваш.Оваа тема не е за човеково здравје ко што велиш и ти сама со коментари се оддалечи.Сакам да те прашам,што се дава на дете од две години со родители вегани,што не јадат ни риби ни јајца ни млечни производи,со што ги заменувате овие производи а знаеме дека на детето му се потребни и протеини и белковини и масти и калциум?Значи прашањето ми е за двегодишно дете.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Секоја почит кон твоите опширни постови,кон твојот труд за да ни го објасниш сето тоа,но сите знаеме што е вегетаријанство,како и зашто почнало,на колку групи се дели...па не сме глупи толку како што мислиш.Твојот профил ми е многу мил и сакам да те читам,но мора малку и ти да бидеш порелакс,па и да се нашалиме,немора се тплу озбилно да излагаме.Незнам дали го читаш списанието за здрава храна и здрав живот 8-ка од др.Јадранка Бибан и дали си присуствувала на нејзини предавања,дружења....но верувај дека имам многу познавања за веганството и неговите неколку групи.Сепак на човек е да си одреди како ќе се храни и како ќе живее...твое е да дадеш совет а не да не убедуваш.Оваа тема не е за човеково здравје ко што велиш и ти сама со коментари се оддалечи.Сакам да те прашам,што се дава на дете од две години со родители вегани,што не јадат ни риби ни јајца ни млечни производи,со што ги заменувате овие производи а знаеме дека на детето му се потребни и протеини и белковини и масти и калциум?Значи прашањето ми е за двегодишно дете.
Сеедно на која возраст е детето, после првата година може да јаде се што јадат и неговите родители.
Од голема важност е да јаде многу свежа, термички необработена храна и да јаде разновидна храна. Во оброците во еден ден нека има застапено овошје, јатки, семки, житарици и заленчук, тоа е основното правило, од се по малце.
Смоквата содржи многу калциум. Сувите смокви ги има во продавниците во секое време. Доволно е неколку суви смокви (околу 100г.) наутро и една третина од потребата на калциум ке биде задоволена.
Ако детето одбива некој вид на храна не треба да се присилува да ја јаде, ама ако поголемиот дел од храната ја одбива, а му недостигаат состојките, тогаш можете да ги изблендирате или да ја декорирате храната за да му биде попривлечна.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Мало, колку пари кошта веганската исхрана? Мислам месечно, колку пари во месецот се потребни за едно семејство да се храни вегански?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Биле направени истражувања помеѓу вегетеријанци и "свештождери"и тоа под услов никој од нив да не пуши,да не пие алкохол и резултатите биле исти...никој посебно не се издвојувал со здравје,крвна слика идр.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence