1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Заблудата околу протеините

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од malo, 8 јануари 2015.

 1. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Штом се додатоци во исхрана, of course. Сега очекувам да ми кажеш дека го оштетуваат црниот дроб?
   
 2. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Не.
  Ќе кажам дека ако исхраната ти е правилна нема да ти требаат додатоци во таблети :biggrin
   
  На Outrider, Electra, Saladin и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Треба, бидејќи почвата во денешно време е се позагадена, за разлика од порано и сега да изедеш и пола кило јаболка и едно кило, нема да внесеш доволно витамин Ц1000 мг, исто ти е за б комплекс и омега 3,6,9 неможам да си дозволам да јадам по пола кило бадеми или лешници на ден, освен што се количински многу, а и финансиски неиздржливи.

  И бај д веј: сите болести се појавуваат заради недостаток на витамини и минерали.
   
  На lady_blue му/ѝ се допаѓа ова.
 4. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Ок.
  А велиш досега си јадел по 4 јајца или 250 -300 гр. стек на оброк ? Ич не се замарај со експерименти. Ти би можел комотно да живееш цела година, можи и подолго, само со вода.
   
 5. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Сите болести се ПОРАДИ НЕДОСТИГ НА КИСЛОРОД-знаеш ли што дишиш?Да не зборам за зрачења итд.
   
 6. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Фала на твојот совет, се надевам не беше сериозна со него.
   
 7. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Внимавај со таблетите. Од истите таблети бубрезите ми се наполнија со камчиња, но јас имав и генетска предиспозиција, но не е лошо да се провериш.
   
 8. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Ако се заради недостиг на кислород, зошто се препорачува промени во исхраната да се внесуваат повеќе витамини минерали и да се избегне брза храна, сувомесни производи и разни глупости кои не содржат ништо квалитетно?
   
 9. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Телото ке се бунтува ако постојано јадеш иста храна, еднолична, но ако на пролет јадеш овошје и зеленчук што растат на пролет, а преку лето јадеш она што расте во лето и така преку цела година, тогаш ке немаш никаков проблем.

  Ако кажав дека се поделени тоа не значи дека се поделени строго по исти парчиња и дека секогаш е така. За да го ставиш јадењето во чинии, мораш да го ставаш на делови, не можеме сите од тенџерето да сркаме. Колку лошо ги разбирате работите.
  Кога не сум дома на децата им оставам храна во фрижидер или на маса и тие сами знаат да си земат и да јадат.

  Не може се да се рачуна на таков начин, ако наутро внеле толку калории не мора да значи дека и во остатокот на денот ке биде исто.
  Во врска со парите не ви не јасно бидејки една четвртина бурек со чашка јогурт чини околу 65 ден мислам. За тие 65 денари може да се направи цел ручек за повеке луге со чорба од мешунки и салата на пример, која ке содржи многу повеке хранливи, нутритивни материи од бурекот.

  Тоа што во мојот фрижидер нема месо и млеко не ги вознемирува моите деца. Не јаделе многу од сето тоа и никогаш не биле навикмати на таква храна. и кога имаат можност да ја дадат (кога сме на гости) пробуваат, ама не им се допаѓа многу, секако дека не им забранувам да каснат такво нешто кога го има пред нив на маса.

  Не е чудно што така се чувствуваш при самата помисла на вегета, храната ствара зависност посебно она што е штетна за организмот и храната која нема нутритивна вредност.
   
  #99 malo, 18 јануари 2015
  Последна промена од модератор: 18 јануари 2015
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 10. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Знам дека звучи несериозно, но искрено, не се заебавам. Не е совет секако, не те советувам да пробаш само од воздух и вода да живееш, но е реално возможно. Оти твојот организам е веќе израснат и има изграден, верувам силен, имунитет, па е сосема реална можност да издржи поприлично долг период без било каква храна. Дека е крајност и можеби лудост, не велам не. Но е возможно.
   

Сподели: