Заблудата околу протеините

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Добро де, зошто останало така народски? Мене ми личи на самозалажување,

витамин Ц, Б комплекс, омега 3,6,9... во таблети?
Штом се додатоци во исхрана, of course. Сега очекувам да ми кажеш дека го оштетуваат црниот дроб?
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,400
4,420
1,153
Штом се додатоци во исхрана, of course. Сега очекувам да ми кажеш дека го оштетуваат црниот дроб?
Не.
Ќе кажам дека ако исхраната ти е правилна нема да ти требаат додатоци во таблети :biggrin
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Не.
Ќе кажам дека ако исхраната ти е правилна нема да ти требаат додатоци во таблети :biggrin
Треба, бидејќи почвата во денешно време е се позагадена, за разлика од порано и сега да изедеш и пола кило јаболка и едно кило, нема да внесеш доволно витамин Ц1000 мг, исто ти е за б комплекс и омега 3,6,9 неможам да си дозволам да јадам по пола кило бадеми или лешници на ден, освен што се количински многу, а и финансиски неиздржливи.

И бај д веј: сите болести се појавуваат заради недостаток на витамини и минерали.
 
  • Like
Реакции: lady_blue

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,400
4,420
1,153
Треба, бидејќи почвата во денешно време е се позагадена, за разлика од порано и сега да изедеш и пола кило јаболка и едно кило, нема да внесеш доволно витамин Ц1000 мг, исто ти е за б комплекс и омега 3,6,9 неможам да си дозволам да јадам по пола кило бадеми или лешници на ден, освен што се количински многу, а и финансиски неиздржливи.
Ок.
А велиш досега си јадел по 4 јајца или 250 -300 гр. стек на оброк ? Ич не се замарај со експерименти. Ти би можел комотно да живееш цела година, можи и подолго, само со вода.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Треба, бидејќи почвата во денешно време е се позагадена, за разлика од порано и сега да изедеш и пола кило јаболка и едно кило, нема да внесеш доволно витамин Ц1000 мг, исто ти е за б комплекс и омега 3,6,9 неможам да си дозволам да јадам по пола кило бадеми или лешници на ден, освен што се количински многу, а и финансиски неиздржливи.

И бај д веј: сите болести се појавуваат заради недостаток на витамини и минерали.
Сите болести се ПОРАДИ НЕДОСТИГ НА КИСЛОРОД-знаеш ли што дишиш?Да не зборам за зрачења итд.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Ок.
А велиш досега си јадел по 4 јајца или 250 -300 гр. стек на оброк ? Ич не се замарај со експерименти. Ти би можел комотно да живееш цела година, можи и подолго, само со вода.
Фала на твојот совет, се надевам не беше сериозна со него.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
Не знам за каков строг режим зборуваш, сигурно е бил сиромашен со нутритивни факти, меѓутоа, јас јадам дневно 3000 калории, и имам додатоци во исхраната од кои Витамин Ц 1000 мг, Б комплекс, омега 3,6,9.

И да промените во првата недела се веќе приметливи:
Ми се намалија висцералните масти, и бубулици што ми излегуваа на 2-3 дена веќе нема, како и подувања во стомакот сум немал за разлика од порано кога сум јадел по 4 јајца на еден оброк или 250-300 грама стек.
Внимавај со таблетите. Од истите таблети бубрезите ми се наполнија со камчиња, но јас имав и генетска предиспозиција, но не е лошо да се провериш.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Сите болести се ПОРАДИ НЕДОСТИГ НА КИСЛОРОД-знаеш ли што дишиш?Да не зборам за зрачења итд.
Ако се заради недостиг на кислород, зошто се препорачува промени во исхраната да се внесуваат повеќе витамини минерали и да се избегне брза храна, сувомесни производи и разни глупости кои не содржат ништо квалитетно?
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
Можеш да донесеш заклучок но само привремен. Ничие тело не треба и не смее да се храни константно со еден ист режим. Тоа што ти еве преминуваш во таков режим може ќе ти помогне на некој пократок или рецимо план до година две, (зависно од телото колку не почне да се бунтува). И самиот знаеш што значи режим на исхрана и моменти кога телото произведува нешто што предтоа го имал во дефицит, благодарејќи на нешто друго што го имал во суфицит. И обратно.
Јас сум бил по не-толку строг режим па на одредено време кога резервите се истрошија целосно, телото почна да прави проблеми.
Телото ке се бунтува ако постојано јадеш иста храна, еднолична, но ако на пролет јадеш овошје и зеленчук што растат на пролет, а преку лето јадеш она што расте во лето и така преку цела година, тогаш ке немаш никаков проблем.

Иако не сум родител морам да го прокоментирам моментот - “да се јаде секогаш кога ќе почувствува глад“ наспроти оној каде оброците се поделени на 3-4 дела.
Прашање еве во даден момент кога ти ќе треба да бидеш некаде, детето како ќе се „снајде“ со храна само?
Ако кажав дека се поделени тоа не значи дека се поделени строго по исти парчиња и дека секогаш е така. За да го ставиш јадењето во чинии, мораш да го ставаш на делови, не можеме сите од тенџерето да сркаме. Колку лошо ги разбирате работите.
Кога не сум дома на децата им оставам храна во фрижидер или на маса и тие сами знаат да си земат и да јадат.

Немам деца и не можам да тврдам, има форумџии и форумџивки кои имаат мислам, па ако сакаат нека искоментираат, ама сум бил дете и некако ми е неверојатно дека тогаш би ги задоволил потребите со кришка колач во која има 1/8 лажичка мед, 5 грама семки, 12-3 грама ленено семе, кокос и афион. Not sure, порано имам сретнато податок дека за дете требало 3000 калории на ден кога расте а за возрасен 2000-2200.
Еве да речеме има 50 грама растенија и семки во кришката тоа е колку 200 калории? Три оброци = 600 калории, ете нека се 1000 (а не се), пак е малку...

Никогаш не ги присилуваш ама никогаш во фрижидер нема месо и млеко, тоа е тој `избор` кој понекогаш чуда прави :pusi

А како тоа живеете без ВЕГЕТА, јас не би можел, самата помисла никогаш во животот да не пробам повеќе вегета ми прави нелагодност, мачнина, страв, дланките се потат и притисакот се повишува... :ladno
Не може се да се рачуна на таков начин, ако наутро внеле толку калории не мора да значи дека и во остатокот на денот ке биде исто.
Во врска со парите не ви не јасно бидејки една четвртина бурек со чашка јогурт чини околу 65 ден мислам. За тие 65 денари може да се направи цел ручек за повеке луге со чорба од мешунки и салата на пример, која ке содржи многу повеке хранливи, нутритивни материи од бурекот.

Тоа што во мојот фрижидер нема месо и млеко не ги вознемирува моите деца. Не јаделе многу од сето тоа и никогаш не биле навикмати на таква храна. и кога имаат можност да ја дадат (кога сме на гости) пробуваат, ама не им се допаѓа многу, секако дека не им забранувам да каснат такво нешто кога го има пред нив на маса.

Не е чудно што така се чувствуваш при самата помисла на вегета, храната ствара зависност посебно она што е штетна за организмот и храната која нема нутритивна вредност.
 
Последна промена од модератор:
  • Like
Реакции: Outrider

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,400
4,420
1,153
Фала на твојот совет, се надевам не беше сериозна со него.
Знам дека звучи несериозно, но искрено, не се заебавам. Не е совет секако, не те советувам да пробаш само од воздух и вода да живееш, но е реално возможно. Оти твојот организам е веќе израснат и има изграден, верувам силен, имунитет, па е сосема реална можност да издржи поприлично долг период без било каква храна. Дека е крајност и можеби лудост, не велам не. Но е возможно.