Живот без факултет

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
Сакаш да кажеш дека ти на твоите деца нема да им дадеш да се запишат на факултет. Не се согласувам со тебе. За да отвориш ете на пример аптека, ти треба лиценца и диплома, која ја добиваш кога ќе завршиш факултет. Изгледа ти не си ја сакаш работата или не си се потрудила поинаку да гледаш на работите. Не треба да си заљубен, ти се дерат зошто се нервозни зошто се распрваат со секакви неписмени луѓе. Фантазерите во животот и оптимистите си патат ако работат нешто во кое не можат да се замислат. Бидете реалисти и бидете среќни што воопшто имате работа и земате плата. Луѓе немаат што да јадат. Ако до толку па не можете да трпите не работете, седете дома и гледајте како ви мрчи цела фамилија :)
Не, не сакам да кажам дека нема да им дадам на моите деца да се запишат на факултет, туку ке ги охрабрувам да се запишат на оној факултет кој што го сакаат без разлика на тоа дали лесно се наоѓа работа по струка или не.
Пари се заработуваат на многу начини, а животот не се заработува, него секако само можеш да го потрошиш и твоја е одлуката како ке го потрошиш истиот.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
@CapricornBaby види, мало тебе цело време сака да ти докаже дека ако завршиш факултет ради реда од што знаеш дека ќе земаш голема плата и дека за тој факултет на секој чекор имаш работа доаѓа до страдање не само кај тебе туку и кај цела што велиш фамилија.
Кога ќе дојдеш нервозна од работа, нели не ти чини ни шефот, се нервираш со клиенти, денес не си поминал успешно на работа.. Страда цела фамилија...
Бесот го вадиш дома. Сепак сум за човек ако веќе сака факултет да оди на она што го сака, а тоа сигурно не е само едно и . сигурно имаш и втора желба после ''sonot'' или пак воопшто да не оди.. :)
Точно, секогаш имаме повеке професии на ум кои ни се допаѓаат и во кои можеме да се пронајдеме себеси.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,400
4,420
1,153
Прочитај претходно што сум напишала ќе сфатиш
Прочитав шо си пишала. Едно да си имаш на ум секогаш - заради тоа шо се правиме многу паметни и горди дека можеме да си ги пресметаме сите аспекти и ситуации во животот и од многу шо мислеме дека сѐ ни е јасно, зато нѐ маваат депресии.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,105
971
733
Да а ти да не ме цитираш на секое супер ќе е :D и ај не ја вртете темата од едно на друго преминавте
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,400
4,420
1,153
Да а ти да не ме цитираш на секое супер ќе е :D и ај не ја вртете темата од едно на друго преминавте
Јас ко ќе те цитирам мило, значи имам нешто битно да ти кажам. Не те цитирам за џабе.
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,186
1,132
1,133
И онака од практиканти по некој месец без школо, без ништо дојдовте до повисоко ниво.. хмм де кажи кај е тоа и што е и ја ќе дојдам на пракса, ќе му го фатам местото на некој шо е со факултет а седи дома ;)
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
308
187
43
Само не заборавајте дека на факултет покрај за стенкување на знаење и диплома се оди и поради социјализација со светот околу вас.
Особено на струката за контакти кои понатака ке ви бидат од непроценлива вредност во животот. Сите кругови започнуваат од тука. Така е барем на запад.
Мада искрено кажано имам видено и колеги што начукаа по 35 години и по два факса едно по друго студираа... еднашка на ден јадеа и над книгата по цели ноќи минуваа по тоа библиотеките и кога требаше да се вработат и да влезат во работната џунгла...они незнаат улица бе да преминат, тотално изгубени во времето и просторот и без осет за дружење.
Кога ке се вдомат тие, кога фамилија ке основаат, кога ке живејат...они бе работа неможе да најдат затоа што се тешки индивидуалисти...чудни некои луге.
 
  • Like
Реакции: ●Untouchable°

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Види дечко, млад си, животот е пред тебе, не треба да се обесхрабруваш ако докторот на науки седи дома. И тоа знаење што ќе го стекнеш со студиите никој не може да ти го одземе. Со факултетот кога тогаш ќе најдеш подобра работа од оваа сега, ако не према факултетот, но може дипломата барем да ти помогне во друга професија, но на повисока позиција. А со средно? Ништо! Цел живот ќе се влечкаш од фирма у фирма и некој ќе се подјебава со тебе. Не се многу четири години да ги жртвуваш за факс, затоа што уложуваш во себе и својата иднина. Знаеш колку имаш до пензија? Сакаш сите тие години, сиот твој живот да трпиш некој поглуп од тебе кој по некоја случајност станал шеф да те подјебава? ... think about it ...

едит: ова ти го кажувам од лично искуство, 100% проверено. затоа ако немаш сопствен бизнис или сл. не туку се будали. ;)
Па не се малку тие 4 години за факс, а каде се оние 12 години од основно и средно образование? ..
Лоша е таа наметнена улога од општеството, дека треба по секоја цена да бидеш корисен за да бидеш наградуван. Еве види ги животните, па никое не оди на работа, нити на факс, па си супер живеат. И тоа сите видови животни, додека ние сме единствениот вид кои се дели.
Еве јас не работам, немам факс, девојка ми не работи и нема факс, живееме со наша произведена храна, си чуваме животни, колку имаме толку, не ни треба повеќе, битно нам ни е супер и спокојно ни е дома.
Глупо е што секој се запишува на факс, затоа што така ги тераат од дома.
Еве ти зборуваш од лично искуство дека мора да се има факс, па и јас зборувам од лично искуство дека факсот е најголема глупост во светот.
И сега кому да му верува детето ?
 
  • Like
Реакции: malo