1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Живот без факултет

Дискусија во форумот 'Социологија' започната од Marick14, 13 јули 2012.

 1. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Не, не сакам да кажам дека нема да им дадам на моите деца да се запишат на факултет, туку ке ги охрабрувам да се запишат на оној факултет кој што го сакаат без разлика на тоа дали лесно се наоѓа работа по струка или не.
  Пари се заработуваат на многу начини, а животот не се заработува, него секако само можеш да го потрошиш и твоја е одлуката како ке го потрошиш истиот.
   
  На Saladin, lady_blue и ●Untouchable° им се допаѓа ова.
 2. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Точно, секогаш имаме повеке професии на ум кои ни се допаѓаат и во кои можеме да се пронајдеме себеси.
   
  На lady_blue и ●Untouchable° им се допаѓа ова.
 3. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Прочитав шо си пишала. Едно да си имаш на ум секогаш - заради тоа шо се правиме многу паметни и горди дека можеме да си ги пресметаме сите аспекти и ситуации во животот и од многу шо мислеме дека сѐ ни е јасно, зато нѐ маваат депресии.
   
 4. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Да а ти да не ме цитираш на секое супер ќе е :D и ај не ја вртете темата од едно на друго преминавте
   
 5. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Јас ко ќе те цитирам мило, значи имам нешто битно да ти кажам. Не те цитирам за џабе.
   
 6. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Доброо така нека е :)
   
 7. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,721
  Допаѓања:
  752
  Nemalo preporaki nemalo konkursi , ednostavno bevme praktikanti i toa e toa gospodine ;)
   
  На BioTrpe му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  И онака од практиканти по некој месец без школо, без ништо дојдовте до повисоко ниво.. хмм де кажи кај е тоа и што е и ја ќе дојдам на пракса, ќе му го фатам местото на некој шо е со факултет а седи дома ;)
   
 9. Дејви

  Дејви Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 март 2016
  Мислења:
  308
  Допаѓања:
  187
  Само не заборавајте дека на факултет покрај за стенкување на знаење и диплома се оди и поради социјализација со светот околу вас.
  Особено на струката за контакти кои понатака ке ви бидат од непроценлива вредност во животот. Сите кругови започнуваат од тука. Така е барем на запад.
  Мада искрено кажано имам видено и колеги што начукаа по 35 години и по два факса едно по друго студираа... еднашка на ден јадеа и над книгата по цели ноќи минуваа по тоа библиотеките и кога требаше да се вработат и да влезат во работната џунгла...они незнаат улица бе да преминат, тотално изгубени во времето и просторот и без осет за дружење.
  Кога ке се вдомат тие, кога фамилија ке основаат, кога ке живејат...они бе работа неможе да најдат затоа што се тешки индивидуалисти...чудни некои луге.
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Па не се малку тие 4 години за факс, а каде се оние 12 години од основно и средно образование? ..
  Лоша е таа наметнена улога од општеството, дека треба по секоја цена да бидеш корисен за да бидеш наградуван. Еве види ги животните, па никое не оди на работа, нити на факс, па си супер живеат. И тоа сите видови животни, додека ние сме единствениот вид кои се дели.
  Еве јас не работам, немам факс, девојка ми не работи и нема факс, живееме со наша произведена храна, си чуваме животни, колку имаме толку, не ни треба повеќе, битно нам ни е супер и спокојно ни е дома.
  Глупо е што секој се запишува на факс, затоа што така ги тераат од дома.
  Еве ти зборуваш од лично искуство дека мора да се има факс, па и јас зборувам од лично искуство дека факсот е најголема глупост во светот.
  И сега кому да му верува детето ?
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: