Живот без факултет

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,760
782
1,133
Skopje
Не мислам јас на никоја ,само те пра[ав дека е широк поим Учителка затоа , не знам кај се пронаоѓаш ?! :) ;)
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,186
1,132
1,133
Многу лош одговор. Ке ти објаснам зошто
- Учењето и образованието немаат никаква врска. За тоа време што го губите по факултети, дома преку интернет, преку книгу или директно преку луѓе со искуства можете да научите многу повеќе. Професорите кои што предаваат на факултетите се само медиуми кои ви го пренесуваат знаењето, не се извор на знаењето, зошто не би учеле директно од изворот? Денес барем секој извор е лесно достапен.

- Можам да го споредам со проституција бидејки тоа и е, а сето тоа нема никава врска со тоа што има голем број на студенти што сфаќаат, но повторно продолжуваат, ти нема лоѓика аргументот.

- Пари требаат, но со сите тие пари кои што ги тошиш на образование, сигурно може да се отвори сопствен бизнис.
Пари требаат и за лекарства против депресија стрес и сите последици од стресот кој ти го предизвикува работното место кое го трпиш само затоа што пари требаат...
Пари требаат, ама треба и здравје, среќа, мир...

-Треба да си заљубен во професијата за да ја работиш така како што треба. Денес сите можеме да ги почувствуваме последиците од вработените кои што не се задоволни од своите работни места. Ти се дерат на шалтер, во банка за една обична ситница те задржуваат по пола саат затоа што девојката од другатав страна на шалтерот не знае што треба да прави, анестезиолози пијат алкохол на работно место, бабици си решаваат крстозбор додека родилка се породува, наставнички си ги лечат комплексите врз кутрите деца и така натака.

Како може да си силен психички за да не паднеш во депресија ако секој ден по осум саати работиш нешто кое не го сакаш? Која смисла тогаш ја има таквиот живот?
Сакав да прочитам твое мислење. Баш добри совети даваш :)
И во право си, ако нема хармонија меѓу работата твоја и тебе како водич на работата сето ќе оди во насока како што кажа. . Прво психичко пореметување..
А има многу што се запишуваат на факултет оти нели со истиот лесно се наоѓа работа..
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,186
1,132
1,133
Не мислам јас на никоја ,само те пра[ав дека е широк поим Учителка затоа , не знам кај се пронаоѓаш ?! :) ;)
Се пронаоѓав, веќе не.. Изгубив волја.
Се пронаоѓав како позитивна учителка, со знаење да поттикнеш дете правилно да размислува, да му дадеш волја да учи..
Исто како учителката на мојот брат. И се дивам на жената :) ;)
тоа е тоа, сепак ќе ми остане само сон
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,760
782
1,133
Skopje
:svirka е не ја знам таа учителка па да кажам каква е што е , надежта последна умира , може ќе бидеш професорка по јазик или музичко ? :)
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,105
971
733
Многу лош одговор. Ке ти објаснам зошто
- Учењето и образованието немаат никаква врска. За тоа време што го губите по факултети, дома преку интернет, преку книгу или директно преку луѓе со искуства можете да научите многу повеќе. Професорите кои што предаваат на факултетите се само медиуми кои ви го пренесуваат знаењето, не се извор на знаењето, зошто не би учеле директно од изворот? Денес барем секој извор е лесно достапен.

- Можам да го споредам со проституција бидејки тоа и е, а сето тоа нема никава врска со тоа што има голем број на студенти што сфаќаат, но повторно продолжуваат, ти нема лоѓика аргументот.

- Пари требаат, но со сите тие пари кои што ги тошиш на образование, сигурно може да се отвори сопствен бизнис.
Пари требаат и за лекарства против депресија стрес и сите последици од стресот кој ти го предизвикува работното место кое го трпиш само затоа што пари требаат...
Пари требаат, ама треба и здравје, среќа, мир...

-Треба да си заљубен во професијата за да ја работиш така како што треба. Денес сите можеме да ги почувствуваме последиците од вработените кои што не се задоволни од своите работни места. Ти се дерат на шалтер, во банка за една обична ситница те задржуваат по пола саат затоа што девојката од другатав страна на шалтерот не знае што треба да прави, анестезиолози пијат алкохол на работно место, бабици си решаваат крстозбор додека родилка се породува, наставнички си ги лечат комплексите врз кутрите деца и така натака.

Како може да си силен психички за да не паднеш во депресија ако секој ден по осум саати работиш нешто кое не го сакаш? Која смисла тогаш ја има таквиот живот?

Сакаш да кажеш дека ти на твоите деца нема да им дадеш да се запишат на факултет. Не се согласувам со тебе. За да отвориш ете на пример аптека, ти треба лиценца и диплома, која ја добиваш кога ќе завршиш факултет. Изгледа ти не си ја сакаш работата или не си се потрудила поинаку да гледаш на работите. Не треба да си заљубен, ти се дерат зошто се нервозни зошто се распрваат со секакви неписмени луѓе. Фантазерите во животот и оптимистите си патат ако работат нешто во кое не можат да се замислат. Бидете реалисти и бидете среќни што воопшто имате работа и земате плата. Луѓе немаат што да јадат. Ако до толку па не можете да трпите не работете, седете дома и гледајте како ви мрчи цела фамилија :)
 
  • Like
Реакции: misterija

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,186
1,132
1,133
@CapricornBaby види, мало тебе цело време сака да ти докаже дека ако завршиш факултет ради реда од што знаеш дека ќе земаш голема плата и дека за тој факултет на секој чекор имаш работа доаѓа до страдање не само кај тебе туку и кај цела што велиш фамилија.
Кога ќе дојдеш нервозна од работа, нели не ти чини ни шефот, се нервираш со клиенти, денес не си поминал успешно на работа.. Страда цела фамилија...
Бесот го вадиш дома. Сепак сум за човек ако веќе сака факултет да оди на она што го сака, а тоа сигурно не е само едно и . сигурно имаш и втора желба после ''sonot'' или пак воопшто да не оди.. :)
 
  • Like
Реакции: malo

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,400
4,420
1,153
Треба да си доволно паметен психички да не паднеш во депресија и да си свесен дека работиш за да преживееш, а не да си заљубен во професијата
Шо врска има колку си паметна со депресијата, жити сѐ?
 
  • Like
Реакции: malo

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
Шеќер мене никој не ме пикнал на работа не ми се секирај ти за мене , не реков дека нема и такви луѓе , него доминираат таквите без факултет , доминираат и во спортот , по шалтерите , по вадење на пасоши итн , јас не живеам од плата остај ме мене ти , јас ти посакувам да успееш и да не се одкажеш никако од факултет ,па јас не викам не учете , самата ситуација во државата не ти дава поглед такаов дека ако бидеш и нај школован ти ќе успееш и не е од сеа тоа од секогаш , не сум ни партиски ни ти пак ме интересира , не сум ни ВМРО ни СДСМ верувај , од каде бе сонце кој да ме избрка ? :) ... Учи си ја школијата и не се замарај со мене ти реков ,само сакав да ти укажам на тоа да не мижиш пред реалноста ..бацки ;):cool: :kafe абе каци ти бе
Никој не те пикнал?На јавен конкурс се пријави и те вработија по твоите високи препораки?
Би сакал да ми одговори ако може?
 
  • Like
Реакции: ●Untouchable°

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
308
187
43
Абе во Македонија штознам, можда вреди да имаш факултетска диплома ама се ми се чини како што иде времето ке треба и Албански јазик да знаете активно за да најдете работа со високо образование затоа што овие новиве факултети приватни што ги отворија за Албанците не се за џабе отверени.Ке дојде време кога ке конкурираат луге во фирма со нивната диплома а фирмата на Албанец и погодете кој ке го добие местото?
За во странство генерално значи дека ако имаш 200 000 долари да потрошиш ке се здобиеш со универзитетска диплома.
Тоа може да е предност а и не. Зависи од среќата. Ама секако додека дојдеш до нејзе требаат пари. Затоа што тука високото образование не е можност туку привилегија на побогатите.