1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Живот без факултет

Дискусија во форумот 'Социологија' започната од Marick14, 13 јули 2012.

 1. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,721
  Допаѓања:
  752
  Не мислам јас на никоја ,само те пра[ав дека е широк поим Учителка затоа , не знам кај се пронаоѓаш ?! :) ;)
   
 2. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Сакав да прочитам твое мислење. Баш добри совети даваш :)
  И во право си, ако нема хармонија меѓу работата твоја и тебе како водич на работата сето ќе оди во насока како што кажа. . Прво психичко пореметување..
  А има многу што се запишуваат на факултет оти нели со истиот лесно се наоѓа работа..
   
 3. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Се пронаоѓав, веќе не.. Изгубив волја.
  Се пронаоѓав како позитивна учителка, со знаење да поттикнеш дете правилно да размислува, да му дадеш волја да учи..
  Исто како учителката на мојот брат. И се дивам на жената :) ;)
  тоа е тоа, сепак ќе ми остане само сон
   
 4. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,721
  Допаѓања:
  752
  :svirka е не ја знам таа учителка па да кажам каква е што е , надежта последна умира , може ќе бидеш професорка по јазик или музичко ? :)
   
 5. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970

  Сакаш да кажеш дека ти на твоите деца нема да им дадеш да се запишат на факултет. Не се согласувам со тебе. За да отвориш ете на пример аптека, ти треба лиценца и диплома, која ја добиваш кога ќе завршиш факултет. Изгледа ти не си ја сакаш работата или не си се потрудила поинаку да гледаш на работите. Не треба да си заљубен, ти се дерат зошто се нервозни зошто се распрваат со секакви неписмени луѓе. Фантазерите во животот и оптимистите си патат ако работат нешто во кое не можат да се замислат. Бидете реалисти и бидете среќни што воопшто имате работа и земате плата. Луѓе немаат што да јадат. Ако до толку па не можете да трпите не работете, седете дома и гледајте како ви мрчи цела фамилија :)
   
  На misterija му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  @CapricornBaby види, мало тебе цело време сака да ти докаже дека ако завршиш факултет ради реда од што знаеш дека ќе земаш голема плата и дека за тој факултет на секој чекор имаш работа доаѓа до страдање не само кај тебе туку и кај цела што велиш фамилија.
  Кога ќе дојдеш нервозна од работа, нели не ти чини ни шефот, се нервираш со клиенти, денес не си поминал успешно на работа.. Страда цела фамилија...
  Бесот го вадиш дома. Сепак сум за човек ако веќе сака факултет да оди на она што го сака, а тоа сигурно не е само едно и . сигурно имаш и втора желба после ''sonot'' или пак воопшто да не оди.. :)
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Шо врска има колку си паметна со депресијата, жити сѐ?
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Прочитај претходно што сум напишала ќе сфатиш
   
 9. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Никој не те пикнал?На јавен конкурс се пријави и те вработија по твоите високи препораки?
  Би сакал да ми одговори ако може?
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Дејви

  Дејви Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 март 2016
  Мислења:
  308
  Допаѓања:
  187
  Абе во Македонија штознам, можда вреди да имаш факултетска диплома ама се ми се чини како што иде времето ке треба и Албански јазик да знаете активно за да најдете работа со високо образование затоа што овие новиве факултети приватни што ги отворија за Албанците не се за џабе отверени.Ке дојде време кога ке конкурираат луге во фирма со нивната диплома а фирмата на Албанец и погодете кој ке го добие местото?
  За во странство генерално значи дека ако имаш 200 000 долари да потрошиш ке се здобиеш со универзитетска диплома.
  Тоа може да е предност а и не. Зависи од среќата. Ама секако додека дојдеш до нејзе требаат пари. Затоа што тука високото образование не е можност туку привилегија на побогатите.
   

Сподели: