1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Живот без факултет

Дискусија во форумот 'Социологија' започната од Marick14, 13 јули 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Дали денес е возможно достојно живеење без факултет?
  Дали може да се најде достојна работа без факултет?
  Кои работи можат да се работат без факултет?

  Како вие го замислувате таквиот живот?
   
 2. МериСелест

  МериСелест Староседелец

  Зачленет на:
  24 април 2012
  Мислења:
  2,007
  Допаѓања:
  3,215
  Ни факултетот не може да ти гарантира достојна работа денес.
  Некои ја имаат дипломата а седат дома и чекаат вработување.
  Што ако еден мој братучед ја има дипломата 10 години царина кога сега вози такси?
  И едвај го издржува семејството.

  Што и да кажам џабе е.
   
  На Bum-Bum, Luckky, Ана-Каренина и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Денес факултетот не ти гарантира работа, но барем имаш парче хартија кое можеби еден ден ќе ти отвори некоја врата.
  Додека пак, без факултет знаеш дека нема да држиш пенкало в рака, туку ќе треба бајаги да се потрудиш за да прехраниш семејство.
  А достојно? Тука се подразбира да не се гладува?
  Бидејки се знае која плата може да ја вади таксист, келнер, продавач, чистач и сл. (а овие професии најчесто ги работат тие без факултет), а уште ако таа плата е и единствена која влегува во семејството, тогаш не изгледа лесно.
  Повеќе преживување, отколку живеење.
   
  На WomanInRed и Мортидо им се допаѓа ова.
 4. Marchisio

  Marchisio Староседелец

  Зачленет на:
  4 јуни 2012
  Мислења:
  551
  Допаѓања:
  902
  денешно време не може со фалкутет да се најде работа, а камо ли без фалкутет можеби да имаш возачка со положени А,Б,Ц,Д е тогаш ќе се вработиш во добра фирма и добра плата,а јас дефинитивно животот го гледам само излез од оваа држава здравје октомври за италија ако нешто не ми излезе непредвидено.
   
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Без факултет можеш да имаш прекрасен живот само ако имаш милиони и милиони евра. :biggrin
  Многу убаво го замислувам тој живот, цело време ќе си патуваш, ќе си уживкаш на најубавите плажи во светот.
   
  На katetoo и Marchisio им се допаѓа ова.
 6. TIGERWOMAN31SK

  TIGERWOMAN31SK Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 јули 2012
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  699
  катастрофа,овде само врски или партиски книшки,мама или тато да има фирма абе крш е.има луѓе и без факултет што се попаметни
   
  На Artist и Marchisio им се допаѓа ова.
 7. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Мислев дека и без факултет може да се успее во животот, да се има пристојна работа, но увидов дека сум бил во заблуда. Мислев дека ако студираш ќе се занесеш само во тоа што го студираш и освен професијата за други работи во животот ќе бидеш дудук.
  Кај мене важеше она ’’подобро да имаш познавање од повеќе области но помалку, отколку да навлезеш во една’’.
  Дури и ги делев луѓето на ’’енциклопедисти’’ - првите погоре и ’’специјалисти’’ - навлезени во професијата, но без интерес и знаење за друго надвор од неа од кои повеќе ги поштуев првите ... Но се бев излажал ... и специјалистот може да биде енциклопедист ако му фаќа кликерот ...
  Џабе ми е сето знаење кога нема каде да го покажам, кога нема со кого да напраам асален муабет (мене така ми се погоди, за жал), кога осум саати сум опкружен со смртници кои ништо живо не ги интересира од животот, на кои темите за разговор им се само фудбал, спортска, кеш, курви, коли, трачарење ... кога им ги кажуваш своите сваќања, идеи те гледаат како чудак, мислат дека им се праеш паметен, воопшто не те сваќаат ... Сознајниот развој во животот со средно многу споро се развива, а може и воопшто да не се развие, немаш време за тоа. Она што си го спознал како такво додека си бил средно и тоа ќе ти остане, дури може и бетер да се отупи, поготово ако стекнеш семејство рано и ако се најдеш во некоја работна средина со просечноинтелигентни личности... Постојат секаде исклучоци не велам не, има лица со средно кои работат како медицински сестри, сметководители или општо во фирми каде што има паметни човеци ... но ипак, таквиот живот е живот по шаблон куча-посо-посо-куча, учењето, надградувањето е закочено ... колку само ме нервира некој ко ќе ми рече ’’ене го се ожени, се вработи со плата 200 евра, си го нареди животот’’, абе си го нареди у мајчина ... Јас можеби по дипломирањето пак ќе се пикнам во некое фирмиче за мизерна плата, но во меѓувреме ќе трагам по работа спрема професијата, ќе се надевам барем оти имам диплома ... а со средно? со средно животот ми е решен ... ќе се вработам негде, ќе се оженам, платичето пола и јаче ќе иде за деците, а да не зборуваме за когнитивниот прогрес, нема време за тоа ... пиши пропало на таков живот ... Ваков став држам зошто сум прошол низ тоа, знам како е, а и гледам околу мене луѓето со средно каков живот имаат повеќето ... после средното се запишав вонредно на факс и работев, но од Х причини испадна да бирам помеѓу работата и факсот, и ја одбрав работата оти тогаш поважни ми беа парите отколку образованието ... и така после 5 години се освестив и се запишав повторно на факултет од кој се надевам деке ќе имам подобра иднина и подостоинствена работа.
   
  На Browny, Wild.One, karen и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Треба да се направи една тема: Живот со факултет

  Комшивка моја со 9,5 просек на Економски факултет седи дома.
  Уште една со завршен Економски работи во конфекција.
  Моја бтатучедка пред 7 години има завшрено медицина- работи чистачка.
  Друг братучед со правен работи обезбедување.

  И уште многу други примери, ќе се навратам покасно пак во темава, има многу за кажување.

  Што значи моите погоре... професиите кои ги имаат можеле да ги работат и без факултет, не им требало 4 години и повеќе вложување на пари, енергија, пожртвуваност и што уште не.
   
  На BioTrpe, Hexasto и WomanInRed им се допаѓа ова.
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Јас мислам дека и не е важен толку факултетот. Ако имаш знаење во таа област можеш и без факултет да работиш. Повеќето така ги бираат денес кај нас.
  Ти можеш и 10 факултета да завршиш, но ако си труп работа не наоѓаш.
   
  На 990Freak му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Види, понекогаш треба да се испоти г’з и да се земат работите во свои раце, да се биде снаодлив, да се трага по среќата и подобро утре. А ако седиш дома и чекаш да ти се јават за работа, ништо не праеш. Сега пријателиве погоре и покрај се, ако пак не нашле достојна работа, јбг, таков им бил к’сметот. Конкуренција голема на пазарот на трудот, немање книшка, пријатели и то. Но обесхрабрување никако! Ако таа дигнала раце и се замишља до пензија у конфекција, самата си е крива.
   
  На Artist, Bum-Bum, WomanInRed и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: