Ефикасна вакцина против Ковид-19?

Дали ќе се вакцинирате?

  • Да

  • Не

  • Не сум сигурен/на


Резултатите се видливи откако ќе гласате.

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,336
7,016
1,153
Big Sur
Не следам често вести, но забележав дека во Србија веќе се пристигнати вакцини и утре ќе почне со вакцинација.
Исто така прочитав дека Бугарија ќе донира од нивните вакцини на Македонија.

Зошто Македонија нема набавено вакцини?
Зошто Србија набавила и веќе утре почнува со вакцинација, а ние немаме абер?
Има демек, пишува во првиот пост дека чекаме испорака на 833,000 вакцини (освен ако нешто не се сменило пошто и јас не пратам нешто посебно вести). Последно ко што разбрав, се нарачуваат уште толку, нели за втората доза што ќе треба.
Кај нас, ко што читав нешто, би требало од февруари да почнат со вакцинација. Но тоа беше пред 2-3 недели, можеби сега ќе убрзаат.
 

Proton

Староседелец
12 февруари 2012
148
277
1,063
Скопје
Абе и јас читам дека „има“, дека „чекаме“ и дека „сме нарачале“.

Во исто време во Србија веќе се вакцинираат.

 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,415
9,126
1,683
Кушкундалево
@Proton она што е битно со Србија е 4800 вакцини, по две дози на еден се 2400 луѓе :) Ова е само за тестирање пред да биде одобрена за масовна вакцинација. За масовно ќе си почекаат ко и ние.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,842
2,663
1,683
Han Wavel
А тие вакцини демек ефикасни се многу? Овие рускиве не биле проверени, а европскиве се проверени демек. Па како се качат политичариве ко си мислиш дека испратиле луѓе на Марс ебате, а тоа уствари никој не ги ебава, ќе им пуштат вакцини кога ќе испоумрат сите.
 

Proton

Староседелец
12 февруари 2012
148
277
1,063
Скопје
Само да не ни направат услов дека мора да се вакцинираме ако сакаме излез од државава. Како и да е сра*е ни се пишува.
Можеби нема да направат услов за да излезеш, ама сигурно другите ќе го направат услов за да влезеш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,415
9,126
1,683
Кушкундалево
Медицинските лица ќе се вакцинираат,полицијата, армијата, луѓе шо имаат потешки болести, ќе има и доста млади шо ќе сакаат и ќе се ваквинираат... Па не гледам зошто би се вакцинирал и јас... Мајка ми и татко ми би можеле ако сакаат да примат вакцина,во години се па да бидат заштитени. Јас имам доста добар имунитет и не би се вакцинирал.
Би примил вакцина едино ако ми упали за работа во странство па да мора да си вакциниран.(ко демек така ќе било:D )
Маска каде шо има гужва, миење раце(како и пред ковидот) и така...
Ова болдираното е една од најчестите заблуди околу вакцинирањето и една од причините зошто треба да се зголеми бројот на часови по Биологија во основно и средно, особено делот за човечките системи.

Не ја разбирам целата пизма околу вакцините. Неколку пати низ поблиската историја е докажан ефектот на вакцините општо, а последната декада и ефектот на антиваксерите излезе на виделина.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,997
5,543
1,183
Disco

Фармацевтските корпорации насекаде бараат имунизација :D од евентуални правни последици поврзани со нивните вакцини, за кои тврдат дека биле 95% ефикасни. Којзнае зошто.
А до каде е државата со заштитата на своите граѓани кои плаќаат пола од својот живот работејќи за истата, некој би помислил дека со сите тие силни пари насекаде царува Утопија, а овде некакви епидемии небаре сме 14.век. Како је то могуќе?!:frantic
 

Машкар Џианенгоро

Полноправен Член
16 октомври 2020
37
32
18
Ова болдираното е една од најчестите заблуди околу вакцинирањето и една од причините зошто треба да се зголеми бројот на часови по Биологија во основно и средно, особено делот за човечките системи.

Не ја разбирам целата пизма околу вакцините. Неколку пати низ поблиската историја е докажан ефектот на вакцините општо, а последната декада и ефектот на антиваксерите излезе на виделина.
Со делот дека треба да се подобри изучувањето на Биологија се сложувам.
Се сложувам и дека ефектот на антиваксерите излезе на виделина, меѓутоа, си има потребс луѓето да си ги подизвадат главите од таму доле малку, еве низ историјата д видат како се прави вакцина, години работа паѓа з една вакцина да се натамани ебаго... Он да се учело Биологија... (Facepalm)
Стојам позади тоа болдираното, од Октомври навака 9 тестови правам(дека излегуваат колеги позитивни), сеуште сум негативен.
И што ако не сакам да се вакцинирам?? Па ете вие ќе се вакцинирате, каде е проблемот?
Ќе се вакцинираат тие погоре шо ги пишав, ќе им се даде предност на сиромашните жители од таквите како мене, шо не скаат да се вакцинират и така... Сите ќе си бидат зштитени и јас никому нема да бидам закана...