Ефикасна вакцина против Ковид-19

Дали ќе се вакцинирате?

  • Да

  • Не

  • Не сум сигурен/на


Резултатите се видливи откако ќе гласате.

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Вчера ја примив првата доза Синофарм кон 8:30. Освен тоа што го преспав пола ден после тоа, немам апсолутно никави сајд ефекти. Океј, тука може игра улога и фактот што легнав во 1:30, а станав во 5:40. :zelen
Никакви реакции нема ни другарка ми што прими еден час после мене.
Искрено, баш ме изненади организацијата во Куманово. Волонтерите од Црвен Крст одлично се снаоѓаат со помагање при пополнувањето формулари на тие што треба, внатре е супер организирано и по прописи, а сум најпозитивно изненадена од одзивот на луѓе. Според тоа колку имаме теоретичари на заговор и неверувачи во вакцини, одлично е.
Моиве прво чекаа да видат од прва рака реакции на мене (нема врска, ама ајде, убеди ги), па сега еве се пријавија и едвај чекаат да ги викнат. :D
Ако можете, навистина не чекајте. Нема ништо страшно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Завчера ја примив и втората доза, а вчера си земав и сертификат. Не сум сигурна дека ќе ми се најде пошто уште не е прифатена Синофарм за патување, ама барем знам дека сум откачила едно гајле и се надевам дека равивам антитела, па колку се - толку.
Сајд ефекти никакви, како и првиот пат.
Моите се на ревакцина наредна недела, па и тој камен ќе ми падне од срце.
Секако, тоа не значи дека не сакам народ да е подалеку од мене и да не ми плука во фаца, а и добро би било на луѓе да им остане навиката за миење раце.
Им посакувам на сите што побрзо да им стигнат термини. Олеснување е кое не сте знаеле дека ви е потребно. :)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Значи здравје смее да трпи, ама кафана НИКАКО.
Останаа само хардкор антиваксерите да се бунат дека ќе прават протести и не знам што. Оние што уште се во филмот за 5Г и масонска ложа. Другиве полека го подвиткаа опашот, ефикасна им е било која вакцина што ќе им овозможи да пијуцкаат еКспресце по 3 часа што поблиску до улица и да локаат ракивче и салатиче по кафани.
Мислам, мене не ми е гајле за било чиј избор, навистина е нивно тело и нивна работа, само иронијата е преголема за да не се спомне. :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco

Директорката на ЦДЦ т.е. главната епидемиолошка институција во САД сама си кажува дека вакцините не можат да спречат ширење на зараза, што значи дека вакцинирано лице може да фати вирус и да го пренесе исто како и невакцинирано лице. Интересно што особа на толку висока позиција го кажува ова.
Но типката сепак кажува да се носеле маски, за кои има куп научни студии кои укажуваат на нивната бескорисност при ширење на заразата.

Ако фактор А не функционира, ќе го смениме со фактор Б кој исто така не функционира ама барем нек мисли раја дека правиме нешто, работиме, знаеме!

Важно е да се чува стравот.

Роџакот кој се упокои пред извесно време поради кардио-васкуларни проблеми, скоро две години чекаше на ред за интервенција пошто коронашиве имаа апсолутна предност па макар немале вирус него некако потресени со температура од 37,3 панично трчаат на болница, го отепаа буквално човекот ради тоа што не беше коронаш.
А тек колку ќе умрат поради слични ситуации...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

ScoobyDoo

Староседелец
17 февруари 2012
416
707
1,103
Јас се вакцинирав со две дози (Синовак), прва доза на почеток на Јули, втората доза на крај на Јули, чисто заради моја заштита а не за одење в кафана :cool:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Добро, со вакциниве видовме што сме и до кај сме, а ~40% вакцинирани и не е така лошо.
Нејсе, што е со овие што апчињата од Фајзер би ги пиеле, а неќат вакцина ме интересира?
 

bluebell

Истакнат Член
12 јануари 2022
73
23
108
27
Јас се вакцинирав со две дози Синовак. Втората доза ја примив на 31.07.2021. После првата доза имав покачена телесна температура и замор, но наредниот ден ми се повлекоа овие симптоми. Не ми е јасно како е можно да се заразат со вирусот и луѓето кои се вакцинирале? И дали е препорачливо да се вакцинирам со трета доза? Однапред ви благодарам на секој ваш одговор.
 

187 SB

Истакнат Член
11 септември 2019
80
71
318
Јас се вакцинирав со две дози Синовак. Втората доза ја примив на 31.07.2021. После првата доза имав покачена телесна температура и замор, но наредниот ден ми се повлекоа овие симптоми. Не ми е јасно како е можно да се заразат со вирусот и луѓето кои се вакцинирале? И дали е препорачливо да се вакцинирам со трета доза? Однапред ви благодарам на секој ваш одговор.

Вакцината не ти е гаранција дека нема да се заразиш. Таа само те штити од развивање на потешка форма на болеста односно да не развиеш потешка клиничка слика.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bluebell and Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Јас се вакцинирав со две дози Синовак. Втората доза ја примив на 31.07.2021. После првата доза имав покачена телесна температура и замор, но наредниот ден ми се повлекоа овие симптоми. Не ми е јасно како е можно да се заразат со вирусот и луѓето кои се вакцинирале? И дали е препорачливо да се вакцинирам со трета доза? Однапред ви благодарам на секој ваш одговор.
Јас сум со две Синофарм, едната на 11-ти мај, втората 1-ви јуни, ако ме држи добро памтењето (или се тука некаде, слични дати). Бустер примив Фајзер на почеток на ноември, некаде 5-ти или 6-ти и еве од почеток на пандемијата, немам ништо закачено, а Нова Година славев во преполна дискотека од каде сигурно 70% после излегоа позитивни.
Ама да, вакцина не значи тотален имунитет, дека готово, нема никогаш да фатиш. Ниту еден лек не е никаква гаранција, никогаш. Само ветува дека ќе ублажи симптоми, иако во медицината 2+2 не се секогаш 4.
Штом си сега позитивна инаку, немаш потреба од бустер пошто ќе ти се создадат антитела по природен пат (што не значи дека во иднина не може пак да закачиш, ко што е и со секој вирус).