1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Есен

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од MissChievous, 12 ноември 2012.

 1. Dr.Gonzo

  Dr.Gonzo Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  651
  Допаѓања:
  1,915
  Есен есен, златна есен, в гости пак ни идеш, сите велат дека многу богата ќе бидеш.... така некако идеше една песничка од забавиште што ја учевме :kafe
   
 2. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,625
  Ма ја обожавам. Шушкаат лисја, пуцкаат костени, мирис на огревно дрво, се растураат врски, печена тиква, палто.... Мераци.
  Ме потсетува на онаа слатка мала меланхолија, коа нештото ти е на дофат ама заминува со што се раѓа неописив копнеж по истото. Како што ги обожавам пролетните вечери, ги обожавам и есенските утра, полни со неизвесност. Изгрева сонцето, недоволно силно да те разубеди дека денот ќе е сончев, нема веќе вруќини, планираш што да облечеш, планираш кога да излезеш и кога да се вратиш... ја нема веќе онаа разлабавеност до мера на заборав.
   
  На Anakin и MoonFairy им се допаѓа ова.
 3. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,405
  [​IMG]
   
  На Succubus му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ~ Скарлетка ~

  ~ Скарлетка ~ Активен Член

  Зачленет на:
  25 октомври 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  204
  Се што кажа обожавам од есента! Омилено годишно време ми било од секогаш и секогаш и ќе ми биде... Само да не ја снема со глобалново затоплување и се ќе биде во ред ;)
   
 5. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,405
  ја сакам есента но многу повеќе на слики одколку во живо :unsure
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
 6. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Уште малце. [​IMG]

  Reasons why autumn is awesome.jpg
   
  На Saladin и Lena им се допаѓа ова.
 7. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,154
  Допаѓања:
  7,681
  Во воздухот се чувствува мирисот на есента..
  Играта на ветрот повторно почнува..
   
  На Umpuranche му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Есен....моето време....слатко Октомвриски утра...чај од овошје и крцкав тост наутро. Кога маглата прави се наоколу да изгледа магично и филмско....кога паркот потсеќа на некое сценарио од филм. Кога сеуште можеш да си седнеш на некоја клупа надвор и да си го одмараш мозокот. Книги...многу книги...чорапи и пижами .) ...врне а ти си ги негуваш кактусите и цвеќињата и ги внесуваш дома, и го вадиш мекото покривче пред удобно да се пикнеш во старата добра фотеља и да потонеш во омилениот филм. Тогаш и филмовите на Одри се најубави за гледање. Тогаш најрадосен чекаш да го носиш омиленото сако. И веднаш помислуваш на замаглените ноќи во твојот омилен Паб. Помислуваш на чаша црвено вино и на печени бадеми. И слатко ти се пријадува. Да да, од капини. доцна берени во Источна. Големите , окер-златести лисја на јаворот. Сакаш да направиш слика. Сакаш да црташ. Есен! Таа има моќ да те направи ранлив и романтичен , да те направи силен и миризлив. Камини и дебели персиски теписи...есента те прави пијан...пијан од уметност , пијан од убавини...од љубов, од топлина...а порцеланот на баба, и старите фотографии од твоите предци ти дишат нов воздух...старо- нови чувства секоја есен....и многу многу здрави и румени образи. Среќа.


  [​IMG]
   
  На Rêveur и Lena им се допаѓа ова.
 9. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
 10. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Сите се изјасниле на темава дека ја сакаат есента, еве јас како прв член да кажам дека:
  МРАЗАМ ЕСЕН!!
  И еве ако милувате да си прочитате десет причини зошто ја мразам есента!
  1. Заврши летото
  2. Ладно е, врне
  3. Почнува сезона на настинки
  4. Не можам веќе да пушам по кафичи/ресторани морам да дремам надвор на ладно
  5. Не знам како да се облечам, рано е за чизми, студи во патики, рано за јакни, студено за палтенца
  6. После нејзе доаѓа зимата
  7. Луѓето се подепресивни, иде зима нема пари, нема дрва
  8. Многу луѓе и животни без покрив на глава, мора и некој да мисли на нив, не е само шарени листенца, мирис на ајварче..
  9. Морам да лупам пиперки
  10. Ова за мене не важи, ама важи за пола население : ) Почнува школооо!
   
  На violetmoon, Aleksis и *V****** им се допаѓа ова.

Сподели: