1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Есен

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од MissChievous, 12 ноември 2012.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Ледениот бакнеж на есента кој во темнината остава свој белег на летните цвеќиња, замагленото утро кое тагува над паднатите лисја, црвениот пожар кој гори во сивилото на градот, ја прават магична есенската прошетката по златната патека.

  Autumn fires red.jpg
  Golden path.jpg
  Печени костени, сочни црвени јаболки и топол компот направен во комбинација со цимет, благи божествени тикви, пита и други слатки направени од нив, омилен плетен џемпер и омилена есенска јакна, долги часови во ноќта поминати под ќебенце внесени во страниците на книгата; есента е мост помеѓу пријатниот крај на летото и тивкиот почеток на зимата, прекрасна со сите свои благодети.

  Red apples.jpg Sweaters.jpg Pumpking goodness.jpg Book & a leave.jpg
  Што е она што вас најмногу ви се допаѓа за есента?
  Што најмногу ве потсеќа на есен и ви недостига во текот на годината?

  tumblr_mcaywulXlY1rb8umxo1_500.gif
   
  На MademoiselleD, Anakin, Succubus и уште 11 други им се допаѓа ова.
 2. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  Есента е прекрасна..
  посебно октомври,златниот октомври..
  природата преку есента ја докажува својата креативност,ја покажува на сите можни начини во сите можни прекрасни бои и тонови...
  еве нешто што напишав одамна за есента..
  Прекрасна дожделива вечер..дождот капе,.. капка за капка,опушта..
  Ја посматрам играта на ветрот во мојата улица..
  Како елегантен господин со посебен стил,ги оголува дрвјата..
  Полека,нежно како да несака да ги повреди,ги гали нивните стебла и тивко им шепоти колку се прекрасни и единствени..
  И тие како мали девојчиња,ја менуваат бојата на лисјата,дали од срам или
  можеби сакаат да го заведат ветрот на тој начин,со својата магична убавина..
  Им се допаѓа таа игра..им се допаѓа ветрот..
  Целата година чекаат на тој момент,чекаат да дојде есента,копнејки по него..
  Секој ден возбудено си шепкаат приказни за него...живеат со спомените од претходната есен и есента пред тоа...
  А тој возбуден од таа игра ,ги оголува,ги прегрнува,ги бакнува,и се свива околу нив..
  Тие пак како возбудени дами му се потчинуваат и дозволуваат да ги оголува дел по дел,лист по лист..се додека не стојат потполно голи пред него и горди го нудат она што го имаат..му шептат дека го сакаат и дека засекогаш ке биде така..
  и водат љубов..дождот ја сокрива таа игра на природата,и ја прави прекрасна и романтична..
  Во целиот тој чин на љубов,заборавам дека гледам преку прозорот..
  Мислам дека сум во театарот на природата и ја следам таа прекрасна возбудлива игра...
  Прекрасна есенска љубовна игра..

  17.10.2011
   
  На Anakin, MoonFairy и DarkPassenger им се допаѓа ова.
 3. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,105
  Убава, неувбава, во последно време го сакам само сонцето (летото). Порано ми беше убава есента, одев на факултет, училиште, бев послободен, откако се вработив некако се би дал да е сончево (топло). Ме нервираат есен и зима. Обично во пролет и есен има најубави бои, посебно во есен. Ми иди да шетан со дигиталкана да сликам и скитам :|
   
  На Sweetgirl1605 и Rosana им се допаѓа ова.
 4. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  искрено во последно многу ја засакав есента ;)
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  23936_552253418125114_1532267682_n.jpg 23936_552253418125114_1532267682_n.jpg
  никогаш доста...
   
  На MademoiselleD и Kisserboy им се допаѓа ова.
 6. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Есента е прекрасна...незаменлива...нисто не може да го замени есенскиот дожд, кој едноставно те мами да се залепиш за прозорецот и да ја гледаш секоја една капка како паѓа, прекрасниот звук на тие капки кога ќе паднат, ветрето кое те освежува, сонцето кое ѕирка од зад облачното небо, прекрасниот звук кој го создаваат паднатите лисја кога ќе стапнеш на нив...едноставно незаменливо...ја обожавам есента...толку е посебна, романтична, таинствена....
   
 7. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  1,012
  Си ја сакам јас есента. Ми дава инспирација, да пишувам, да креирам, да сонувам. Всушност, сонувам во било кое време, па и во најжешката ноќ на летото.
  Ама... арно е додека сум дома, внатре.
  Не можам да се научам да се справувам со ветер, дожд и превртен чадор наопаку, а јас натоварена со ташна и 100 кеси на мене.
  Не можам да се научам да не ја чувствувам тежината на дебелата облека и јакната.
  Не можам да се навикнам на искиснатите нозе, на премзрнувањето навечер додека чекам автобус.
  Не можам да се навикнам на водата во автобусите насобрана од капењето на чадорите. А нема место ни да стоиш.
  Не можам да се прилагодам на дење топло- навечер ѕивра, и мрзнењето пред кафич за едно цигаре.
  Да ја сакам есента. Кога сум замотана во ќебе и пијам чај. Или кога се греам со вино и играм бриџ. А надвор, срамежливо и романтично низ маглата, трепкаат светлата по улиците.
   
 8. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  [​IMG]
  Убави бои има есента, ама грди и` се дождовите.
   
 9. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Најбоља шетња... , гооо џ'з
  22345_1378663624592_1171942814_1129603_6082462_n.jpg
   
  На Anakin и Mila Kunis им се допаѓа ова.
 10. Barbika77

  Barbika77 Нов член

  Зачленет на:
  31 октомври 2012
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  8
  Есента многу ја сакам.На пример сакам кога цел ден ќе го поминам дома во кревет,свиткана во ќебе со топол чај,читајќи некоја книга или прелистувајќи списание,додека низ прозорот можам да го видам прекрасниот златен есенски пејзаж..Сакам кога шетам по сувите лисја,кога го чуствувам есенското сонце на моето лице..Есента ја сакам бидејќи е совршена за мода,ниту е премногу топло,ниту премогу ладно па ни дава премногу опции за тоа како да се облечеме.Ја сакам поради тоа што е посебна,едноставно не може да се остане рамнодушен на есенските пејсажи...
   

Сподели: