ЕвроБаскет 2015 (Хрватска, Франција, Летонија, Германија)

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
Добра утакмица Литванија-Италија, мислев Италија дека ќе победи пошто Литванија се` во последна минута ги решава утакмиците, а сега им требаа и екстра пет, Валанчунас (цар), Мачиулис и 10 рандом ликови против Италија која има добри играчи ама за сето тоа да се скоцка во екипа за медал треба уште работа, нешто фали тука. Немаа сила во продолжението.
Повторно вообичаените осомничени во 1/2 финале, нема изненадувања, освен Чешка која ќе игра квалификации за ОИ што и не е лошо за нив ваљда.
 
  • Like
Реакции: The Tramp

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Знаев дека Италија ќе изгуби уште кога почна последната четвртина. Никој не играше само Белинели и Барњани, Галинари ќе се вклучеше ама другиве ич. Ај што не играа напад, ама и одбрана па беа за никаде. Тоа се знаеше и пред почетокот, Италијанците не играат одбрана. Даваат многу кошеви ама и многу примаат. На крајот во последните секунди имаа голема шанса да победат ама иако навивав да победат, не сакав да победат затоа што од Србитте ќе беа збришани со таква одбрана. Вака барем Литванија нека ја мачкаат.
Штета иначе што такви големи играчи играат таква одбрана, уствари не играат одбрана. Вака на хартија кога ќе се споредуваат тимовите Италијанциве се меѓу првите три најдобри сигурно, ептен добри играчи се сите ама себичноста и незаинтересираноста во одбрана скапо ги чинеше.

Литванците ме нервираат, се надевам ќе изгубат плус 30.

Чешка се држеше до трета четвртина ама после готово беше. И шутот на Србиве им тргна, јас сеуште не можам да сфатам како некој вика дека имале убава игра кога мене ич не ми е интересно за гледање. Само тројки шутираат и толку. Како и да е заслужено ја победија Чешка која нема играчи да се држи до крај. Сепак дека се изненадување, се.
 
  • Like
Реакции: Outrider

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,367
4,942
1,173
Шта чете речи сад мишове. Шпанија ги џитнаа Французите у сред Франција.
Але але, Еспања кампеонес. :igra
 
  • Like
Реакции: Altaïr

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
Им вратија за лани на СП.
Франција сама се порази, ја имаа утакмицата во раце, штета.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
Ужасна утакмица, катастрофално издание на двете екипи, малку кошеви и многу комични грешки, литванија за мала нијанса помалку ужасни од србија.
А како фино почна белгија со победа со литванија :x
 
  • Like
Реакции: Altaïr

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Во споредба со она вчера оваа утакмица беше како да играа средношколци. Некој да ми кажеше дека Литванија на првенствово ќе е во финале, ќе му се изнасмеев во лице онака убаво. Како среќно завршија на прво место во групата, и си викам толку од овие тие до финале бе. Ама добро денес што заслужија да победат заслужија. Јас мислев ќе бидат смачкани ама ништо, едноставно четнициве премногу шутеви промашија а под кош тој брадоњата не можеше да мрдне од Валанчиунас.
Малку и судиите ги бутнаа Литванциве во првото полувреме ама ништо не значи тоа кога во второ се си беше регуларно. Од една страна мило ми е што изгуби Србија, а од друга па вакво финале не ми се ни гледа. Сакав Франција - Италија ама ај. :zelen
Тука мислам дека Шпанија има зицер, ако не освои сега нека се откажат сите до еден.

Вчерашното полуфинале беше најјака утакмица на првенствово. Навивав за Франција нормално ама ептен слабо одигра Паркер според мене, и плус тие слободните што ги промашија ги чинеа финале. Штета нормално што такви играчи не земаа злато ама тоа е. Гасол беше незапирлив вчера, како да имаше 25 години играше. Уште од почеток се виде дека Французите немаа одбрана за Гасол, јас мислев ќе им проработи шутот и дека тука ќе ги добијат ама па и шутот откажа.

Значи Литванија со катастрофална игра буквално во групите, стигна до Олимпијада. :zelen
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Не се изненадување, ако си гледал кошарка, ко што викаше дека си гледал. :zelen
Зошто не се изненадување? Ти очекуваше ова да го направат?
Најдобар пласман пред овој им бил во 1999 кога биле 11то место, после три првенства ги немало па во 2007 завршиле 15ти, па во 2013 14ти се подобриле малку :patos, и сега 7мо место завршија. Ако мислиш дека играчите нешто им се добри ова првенство се лажеш, освен двајца Весели и Саторански другиве не се некои играчишта па да ги рачунаат како закана. Играа јако во групите, со Хрватска сите одиграа партии на кариерите, и најсилно оружје им беше тимската игра. Што знам за мене изненадување се. :)
 
  • Like
Реакции: Outrider

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Каква ретардирана телевизија се сител значи не е можно. Баш кога треба да го видиме доделувањето на пехарот и на медалите тие ми преккинуваат за да го гледам латас лудакот. Па и оној Игор колку е глуп значи, најглуп човек на светот е, не знам како може да коментира спорт овој премногу е глупав. Тоа до крај има уште 1:07 и овој будалава вика, до крај има уште 107 секунди. :facepalm2
Пред тоа на почетокот викаше Валанчиунас треба да бара тајм аут дека неговата репрезентација губи. :facepalm2:facepalm2
На некои им е смешен ама мене толку ме нервира што некој ден ќе го чекам пред стадион доле таму кај сител и ќе го претепам.

Иначе како што кажав, ептен досадно финале. Уште од почетокот кога Гасол ги доминираше под кош знаев што ќе биде.
Французите очекувано ги исплескаа Србите, изгледа нервозни беа од вчера па Србите платија за се. :zelen