Душа

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево

Научниците открија дека ако утре по грешка го облечеш левиот чорап кој е ставен во најдолната фиока, а случајно испран минатата недела, на десната нога тоа ќе дејствува на патот на Месечината околу Земјата, а со самото тоа Месечината ќе влијае на ротацијата на Земјата и ќе се помести за неколку милиметри и тоа ќе предизвика глобални промени после 10 милиони години и ќе влијае на сеопштиот развиток на човештвото.

Ајде бе, научниците открија статии не се нималку веродостојни. Плус во статијата е „научниците не знам кои дојдоа до заклучок“...па што? И јас дневно носам по стотици заклучоци па не правам цели статии од нив затоа што се мои заклучоци и нема никогаш да можам да ги докажам (исто како што и тие никогаш нема да го докажат својот заклучок).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and Jackal

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Научниците открија дека ако утре по грешка го облечеш левиот чорап кој е ставен во најдолната фиока, а случајно испран минатата недела, на десната нога тоа ќе дејствува на патот на Месечината околу Земјата, а со самото тоа Месечината ќе влијае на ротацијата на Земјата и ќе се помести за неколку милиметри и тоа ќе предизвика глобални промени после 10 милиони години и ќе влијае на сеопштиот развиток на човештвото.

Ајде бе, научниците открија статии не се нималку веродостојни. Плус во статијата е „научниците не знам кои дојдоа до заклучок“...па што? И јас дневно носам по стотици заклучоци па не правам цели статии од нив затоа што се мои заклучоци и нема никогаш да можам да ги докажам (исто како што и тие никогаш нема да го докажат својот заклучок).
линкот требаше да биде нешто како аргумент за подршка на темава,
а јас сум и бев убедена дека постои душа и без откритието на научниците,верував во тоа и пред да ми падне линкот пред очи,т.е тоа е некоја моја лична теорија...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Ikac

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
линкот требаше да биде нешто како аргумент за подршка на темава,
а јас сум и бев убедена дека постои душа и без откритието на научниците,верував во тоа и пред да ми падне линкот пред очи,т.е тоа е некоја моја лична теорија...
настрана линкови и се... Како знаеш дека постои душа? не е доволно тоа што само 'чувствуваш ' дека постои. како човек свртен кон науката и научник ( ха ха ) сакам да видам барем еден доказ дека Душата постои ? Има ли нешто такво или се се базира само на - јас го чувствувам и тоа е тоа ?
 

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Научниците открија дека ако утре по грешка го облечеш левиот чорап кој е ставен во најдолната фиока, а случајно испран минатата недела, на десната нога тоа ќе дејствува на патот на Месечината околу Земјата, а со самото тоа Месечината ќе влијае на ротацијата на Земјата и ќе се помести за неколку милиметри и тоа ќе предизвика глобални промени после 10 милиони години и ќе влијае на сеопштиот развиток на човештвото.

Ајде бе, научниците открија статии не се нималку веродостојни. Плус во статијата е „научниците не знам кои дојдоа до заклучок“...па што? И јас дневно носам по стотици заклучоци па не правам цели статии од нив затоа што се мои заклучоци и нема никогаш да можам да ги докажам (исто како што и тие никогаш нема да го докажат својот заклучок).

Не бе, поентата е дека се научници. И ако се научници мораш да им веруваш. Не може тоа така.
Според мене, душата претставува метафоричност за карактерот. Исто - согласувам се донекаде со Lena, душата е универзалната енергија, шо е можно да постое надвор во вселената.. Не можам да верувам во она: „Телото останува, душата оди во рајот/пеколот„ од причина дека јас го гледам само телото било живо,било мртво,а не ја гледам душата. Се’ додека не ја видам душата, не би можела да верувам. А и кога би ја видела, сигурно ќе си речам: „Јас сум луда.Дефинитивно.’’

Само и мене доста ми е од тие статии, шо всушност поентата им е само да има повеќе кликачи на страната, ќе измислат и дека целиот универзум е направен од топло чоколадо на крај краишта, шо е бесмислено. Уствари не е, многу ми се пие топло чоколадо. :sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112 and parvati

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
настрана линкови и се... Како знаеш дека постои душа? не е доволно тоа што само 'чувствуваш ' дека постои. како човек свртен кон науката и научник ( ха ха ) сакам да видам барем еден доказ дека Душата постои ? Има ли нешто такво или се се базира само на - јас го чувствувам и тоа е тоа ?
Мислам дека душата или поточно свеста е покрај простор,време и материја една од основните материи на планетава..
Постојат многу докази дека постои душата,на пр.л кои биле во клиничка смрт и потоа се вратиле,раскажуваат дека осетиле за време на истата дека душата се дели од телото,и лебди во просторот..
Некои од нив можеле точно да раскажат што се случувало во блиската околина иако биле нсвесни т.е клинички мртви..
Потоа се раскажува дека се како од магнет повлечени во еден тунел на кој накрајот има светлина...за мене би било тоа универзалната енегија,тунелот со светлината,а душата дел од истата...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: simplicity013 and Ikac

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Мислам дека душата или поточно свеста е покрај простор,време и материја една од основните материи на планетава..
Постојат многу докази дека постои душата,на пр.л кои биле во клиничка смрт и потоа се вратиле,раскажуваат дека осетиле за време на истата дека душата се дели од телото,и лебди во просторот..
Некои од нив можеле точно да раскажат што се случувало во блиската околина иако биле нсвесни т.е клинички мртви..
Потоа се раскажува дека се како од магнет повлечени во еден тунел на кој накрајот има светлина...за мене би било тоа универзалната енегија,тунелот со светлината,а душата дел од истата...
и јас ко ке се напушам халуцинирам... од каде знаеш ти или било кој друг дека сето тоа не се халуцинации ?
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
и јас ко ке се напушам халуцинирам... од каде знаеш ти или било кој друг дека сето тоа не се халуцинации ?
зарем халуцинираш кога ке се напушиш????каква трева е тоа? убица???
како може некој кој е во клиничка смрт да знае што се одвива во тоа време во собата во која лежи и околината,па после кога ке се разбуди да раскажува за тоа????
не е можно,ако мозокот ти е мртов да раскажуваш кој бил во твојата соба и што се зборело???
или????
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Lena и Succubus вашите погледи се стремат кон источните верувања, т.е. кон будизмот. Да претпоставам дека верувате и во реинкарнација?
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
зарем халуцинираш кога ке се напушиш????каква трева е тоа? убица???
како може некој кој е во клиничка смрт да знае што се одвива во тоа време во собата во која лежи и околината,па после кога ке се разбуди да раскажува за тоа????
не е можно,ако мозокот ти е мртов да раскажуваш кој бил во твојата соба и што се зборело???
или????
видео нешто таква работа има од некоја таква дешавка или оди пак на она старото - сензационално , шокантно, ексклузивно , сеназционалистичко, спектакуларно новинарско куро дрвење со цел поголема читаност ?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
зарем халуцинираш кога ке се напушиш????каква трева е тоа? убица???
како може некој кој е во клиничка смрт да знае што се одвива во тоа време во собата во која лежи и околината,па после кога ке се разбуди да раскажува за тоа????
не е можно,ако мозокот ти е мртов да раскажуваш кој бил во твојата соба и што се зборело???
или????

Халуцинации = клиничка смрт? Тогаш што да кажам јас? Една десетина од животот ми е клинички мртва? (не, не од дроги)