Данок за маснотии

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Не бегаме, туку го доловуваме лицемерието што упорно власта пробува да го скрие а згора на тоа и печали „леснозаработливи“ пари на туѓа мака.
Ако е за здравиот живот тогаш бегаат крајно во контрадикција, пошо на сите нас ни е јасно какви све „заштитни“ мерки и возила увезуваат. Да не збориме за работниот однос во одредени индустрии... они ќе оданочувале сеа за да се поттикне здравата исхрана. На не ме јеби бре.
Од друга страна еве го спроведуваат тој закон. Нема проблем братче нека соберат пара нека ги пљачкаат оние кои пробуваат да ти продатат џанк фуд (иако ти кутриот свесен си тоа шо го зимаш не чини, но немаш доволно пари за да се прехраниш здраво). Но они не ги пљачкаат сите. Одат по принцип на затварање на локали кои не им се по мерка.. пардон не им плаќаат рекет дали во натура или 10кратно од данокот што треба да го платат, додека други се мајки, тетки, снаи од средниот и високиот ешалон и за нив законот воопшто не важи, не па плаќање данок. Тие ќе си произведуваат исто срање со холестерол и мува нема да ги лази... уствари и за последново не сум баш најсигурен.
Така да, не ми збори за правичен систем, за оданочување кое би важело за сите претпријатија, за поттикнување на здрав живот, таа прикаска продавај ја на друго место.
Неможам да те читам а и не сакам..секој твој пост мора да биде помешан со власта,мора да ја споменеш политиката и незадоволството од владејачката партија и сега што понатака...сакате секоја тема да ја зачините со политика а не дозволувате да дискутираме јавно.Нема дискусија со тебе и некој друг се додека мешате некоја тема со политика и тоа толку очигледно што боде очи и не се чита.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: corki

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Неможам да те читам а и не сакам..секој твој пост мора да биде помешан со власта,мора да ја споменеш политиката и незадоволството од владејачката партија и сега што понатака...сакате секоја тема да ја зачините со политика а не дозволувате да дискутираме јавно.Нема дискусија со тебе и некој друг се додека мешате некоја тема со политика и тоа толку очигледно што боде очи и не се чита.
Вака едно прашање само....
Кој ги донесува законите?
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Mene mi se dopagja ideata za takov zakon i ne me interesira mnogu dali vlasta ke ima povekje korist od gragjanite ili obratno... znaejki shto se se stava vo edno sokce ili edni mastiki za dzvakanje, definitivno sum za
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: corki and misterija

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Mene mi se dopagja ideata za takov zakon i ne me interesira mnogu dali vlasta ke ima povekje korist od gragjanite ili obratno... znaejki shto se se stava vo edno sokce ili edni mastiki za dzvakanje, definitivno sum za

И каква врска има што се става во сокче или мастики со евентуален ваков данок?
Или фантазија дека помалку ќе се колат јадни пиленца, свинчиња и телиња...(facepalm) одма ќе престане народ да јаде мрсно, арно на пастирот и вреќата со г**на шо им текнало за ова...
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
И каква врска има што се става во сокче или мастики со евентуален ваков данок?
Или фантазија дека помалку ќе се колат јадни пиленца, свинчиња и телиња...(facepalm) одма ќе престане народ да јаде мрсно, арно на пастирот и вреќата со г**на шо им текнало за ова...
Па види, ако се донесе ваков закон тогаш има две опции или производителите на такви производи да си плаќаат данок и да ги поскапат производите или да не плаќаат данок и да почнат да произведуваат некоја по здрава варијанта на производите.
Е сега, ајде да направиме мала анализа, која популација е најголем потрошувач на производи полни со шекер, бои, маснотии, вештачки вкусови и сл.?
- децата на школска возраст
Значи не се работи само за тебе и мене и за навиките во исхраната на неколкумина членови на форумот (кои секогаш се револтирани кога некој ке им потенцира дека имаат отров на менито), не се работи ни за партиски книшки (иако се подразбира дека од секој можен закон владата ,,мора,, да има корист), се работи за здравјето на најмладите, она што треба да ни биде најдрагоцено.
Кога родителот ке му даде 10-20 денари на своето дете, за да си купи некое мало задоволство и покрај ужината на училиште (а да предпоставиме дека законот е донесен), а детето не може да си дозволи сокче полно со шекери бидејки наместо 10-15 денари чини 30-35, тогаш ке се почувствува користа од овој закон. Потоа луѓето ке си изнајдат начини за промена на навиките, наместо сокови кои што во 100мл содржат од 5 до 8 големи лажици шекер, од дома ке носи свеж чај или лимонада која родителот ке му ја подготви или пак ке купува ефтини производи, за кои со сигурност ке се знае дека се поздрави од оние кои чинат повеќе.
Нормално дека ова нема да важи за сите деца бидејки има родители кои што можат да си дозволат многу повеќе... но тие таквите и не ме загрижуваат многу, обично истите можат да си дозволат операции во странство кога ке претераат со шекерот и маснотиите, не чекаат ко што чекаа тие неколку деца што во секој муабет ги спомнувате.
 
Последна промена:
 • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Кaкo нa пример aкo се вoведе вaкoв зaкoн прoизвoдителите ќе нaпрaвaт пoздрaвa вaријaнтa нa oнa штo гo прoдaвaaт?
Ќе пoчнaт дa ги хрaнaт прaсетo и пилетo сo брoкули пред дa ги прaтaт нa кoлење?
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Кaкo нa пример aкo се вoведе вaкoв зaкoн прoизвoдителите ќе нaпрaвaт пoздрaвa вaријaнтa нa oнa штo гo прoдaвaaт?
Ќе пoчнaт дa ги хрaнaт прaсетo и пилетo сo брoкули пред дa ги прaтaт нa кoлење?
Си слушнала за органски фарми? Ако мислиш дека нема разлика помеѓу месото и млекото произведени во органски фарми и месото произведено во модерните фарми, тогаш се лажеш.
...Но не ми се објаснува, ке почнам на широко, а времето не ми дозволува, ако те интересира прочитај низ интернетов.

Инаку мислам дека повеке внимание треба да им се обрне на оние производи кои се полни со рафинирани шекери и масти, како што се бонбони, мастики, чоколади, смоки, чипсови, газирани и негазирани сокови и сл.
Секако дека секогаш може да се произведе поздрава варијанта на одреден производ, само што тогаш истиот не би изгледал толку примамливо можеби, не би бил со толкава блажина (производителите претпочитаат да биде, бидејки шекерите создаваат зависност, а тоа им оди во прилог), можеби не би мирисал толку јако... но како што кажав и погоре, луѓето ке си најдат начин за промена на навиките (барем оние луѓе кои не сакаат се и сешто да внесуваат во своето тело)
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Па види, ако се донесе ваков закон тогаш има две опции или производителите на такви производи да си плаќаат данок и да ги поскапат производите или да не плаќаат данок и да почнат да произведуваат некоја по здрава варијанта на производите.
Е сега, ајде да направиме мала анализа, која популација е најголем потрошувач на производи полни со шекер, бои, маснотии, вештачки вкусови и сл.?
- децата на школска возраст
Значи не се работи само за тебе и мене и за навиките во исхраната на неколкумина членови на форумот (кои секогаш се револтирани кога некој ке им потенцира дека имаат отров на менито), не се работи ни за партиски книшки (иако се подразбира дека од секој можен закон владата ,,мора,, да има корист), се работи за здравјето на најмладите, она што треба да ни биде најдрагоцено.
Кога родителот ке му даде 10-20 денари на своето дете, за да си купи некое мало задоволство и покрај ужината на училиште (а да предпоставиме дека законот е донесен), а детето не може да си дозволи сокче полно со шекери бидејки наместо 10-15 денари чини 30-35, тогаш ке се почувствува користа од овој закон. Потоа луѓето ке си изнајдат начини за промена на навиките, наместо сокови кои што во 100мл содржат од 5 до 8 големи лажици шекер, од дома ке носи свеж чај или лимонада која родителот ке му ја подготви или пак ке купува ефтини производи, за кои со сигурност ке се знае дека се поздрави од оние кои чинат повеќе.
Нормално дека ова нема да важи за сите деца бидејки има родители кои што можат да си дозволат многу повеќе... но тие таквите и не ме загрижуваат многу, обично истите можат да си дозволат операции во странство кога ке претераат со шекерот и маснотиите, не чекаат ко што чекаа тие неколку деца што во секој муабет ги спомнувате.

Едноставно е, како и секој данок `за твое добро` така и овој има само една цел а тоа е прибирање пари од рајата.
Знаеш колку го заболе ретардираниот куп гној кој откако мајка му го породила од анусот почнал да се одзива на име Тодороф - за здравјето на деците? Ич, нула.

Другото е елементарно непознавање на економијата и економските процеси, страшно непознавање а како шо имам споменато - не можеш да градиш став ако немаш познавања од некоја ствар, мислам можеш (и раја тоа го прави) па сега се двоумам шо е поопасно, мигрантите кои вребаат да ја освојат Европа или чоколатцето Баунти кое просто ја сјебува младата популација.
Нема да поскапат чоколатцата дупло или тродупло за да не може да си дозволи детето (пошто на тој начин ќе пропадне цел увоз, продукција на кондиторски производи а катанец на врата ќе стават и многу продавници што само дополнително ќе го појача и онака јакиот утисак од живеачката во хунзистан) него ќе го поскапат 2-3 денари што нема да промени никакви навики само ќе е поголем терет за родителите и поголем прилив на пари за паразитите.

Обратно е, ако се поскапи мрсната храна рајата ќе јаде уште помалку квалитетна храна која што ќе чини повеќе, сокче со цевка е многу поефино него цеден лимон и или скраја да е портокал. А ако се надеваш дека на тој начин ќе се појават повеќе вегани - нема.

Споменувањето на децата кои умреа е дебилно, извини на израз, каква врска има со храната тоа, не сакам да те навредам ама ме иритира тешкото лупетање, како бре се добива вродена маана со искривена кичма, со јадење сланина или од чоколади? Свашта.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Io Sono

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Едноставно е, како и секој данок `за твое добро` така и овој има само една цел а тоа е прибирање пари од рајата.
Знаеш колку го заболе ретардираниот куп гној кој откако мајка му го породила од анусот почнал да се одзива на име Тодороф - за здравјето на деците? Ич, нула.

Другото е елементарно непознавање на економијата и економските процеси, страшно непознавање а како шо имам споменато - не можеш да градиш став ако немаш познавања од некоја ствар, мислам можеш (и раја тоа го прави) па сега се двоумам шо е поопасно, мигрантите кои вребаат да ја освојат Европа или чоколатцето Баунти кое просто ја сјебува младата популација.
Нема да поскапат чоколатцата дупло или тродупло за да не може да си дозволи детето (пошто на тој начин ќе пропадне цел увоз, продукција на кондиторски производи а катанец на врата ќе стават и многу продавници што само дополнително ќе го појача и онака јакиот утисак од живеачката во хунзистан) него ќе го поскапат 2-3 денари што нема да промени никакви навики само ќе е поголем терет за родителите и поголем прилив на пари за паразитите.

Обратно е, ако се поскапи мрсната храна рајата ќе јаде уште помалку квалитетна храна која што ќе чини повеќе, сокче со цевка е многу поефино него цеден лимон и или скраја да е портокал. А ако се надеваш дека на тој начин ќе се појават повеќе вегани - нема.

Споменувањето на децата кои умреа е дебилно, извини на израз, каква врска има со храната тоа, не сакам да те навредам ама ме иритира тешкото лупетање, како бре се добива вродена маана со искривена кичма, со јадење сланина или од чоколади? Свашта.
Vidi, decata gi spomnav bidejki bev revoltirana shto nekoi clenovi predhodno gi spomenaa istite na ovaa tema, procitav neshto ko u stil deka nemalo zakon za operacii vo stranstvo i zatoa ne treba da se donese zakon ot za koj shto zboruvame. Ete bash idbtaa pricina, bidejki e debilno kako shto velish... za drugoto, veruvam deka si vo pravo, jas mnogu ne se razbiram vo ovie temi, nekako ne sakam umot da si go macam do toj stepen, kako i da e, za da ima promena vo zdravite naviki na lugjeto potrebna e nova svest, ne novi zakoni... inaku domashna limonada e poskapa od viva sokce, no poradi nejze so godini shtedime na antibiotici i drugi lekovi voopshto.