1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали годините се мерило за зрелост?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Lady*, 27 август 2012.

 1. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  има луѓе шо на 18-19 год ти прават муабет како зреч човек
  а има луѓе со се по 40-год и ти прават некој затапан досаден муабет шо те нервира 2-збора незнаат да сврзат
  давам само пример дека годините не се баш битни за зрелоста
   
  На smeker, Lady*, WomanInRed и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Kokakolicar Eden Nizaeden

  Kokakolicar Eden Nizaeden Активен Член

  Зачленет на:
  17 мај 2012
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  150
  Нее.. Ни најмалце.. Познавам возрасни дечиња.. жално е тоа..
   
  На WomanInRed, Lady*, Trajche и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. Deviously Devilish

  Deviously Devilish Активен Член

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  72
  ГОЛЕМО НЕ ! Многу ме иритира она острото : Повеќе знам, постар сум од тебе, поголем пат имам чекорено. Со самото тоа што си постар не значи дека си попаметен. Додека ти не мрдаш од дома со своите триесет, и немаш никакви сериозни планови ниту пак си мрднал подалеку од градот, некој друг на свои осумнаесет се труди што повеќе да прошета, види, научи и вложи во себе. Да образложам со пример - некој три години слуша само еден ист албум од еден ист бенд и е музички туп, додека некој секој ден слуша по три различни албуми, и може да се пофали со големо знаење на тоа поле.
   
  На Lady* и Kokakolicar Eden Nizaeden им се допаѓа ова.
 4. smeker

  smeker Староседелец

  Зачленет на:
  9 март 2012
  Мислења:
  768
  Допаѓања:
  979
  Не мора да значи
   
 5. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Зависи за каква зрелост станува збор. Искуството не го прави еден човек зрел, доколку ништо не научил од истото, а понекогаш непријатните искуства уште толку может да ја затапат човековата емоционална зрелост.
  Годините исто така не се показател и мерило на зрелоста кај еден човек, ама во некои случаи е добро кога годините се земаат предвид. На пример како може едно 17 годишно девојче да биде зрело за сериозна врска или брак. Или како може еден 18 годишник, без разлика на искуствата што ги имал во животот, ама да предпоставиме дека ги имал, да биде доволно зрел за да донесе важна животна одлука на своја одговорност.
   
  На Deviously Devilish и Rosana им се допаѓа ова.
 6. Auditore

  Auditore Староседелец

  Зачленет на:
  4 мај 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  272
  Не, туку книгите прочитани и наредени на полицата. Колку повисока е кулата од книги, толку повисока е зрелоста.
   
  На Deviously Devilish му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mila mila

  mila mila Истакнат Член

  Зачленет на:
  31 март 2012
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  154
  Годините не се мерило за зрелост туку поминатото искуство во животот.
   
 8. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Добро другари, разбрасмо сви дека га делимо исто мислење дека године не су мерило за зрелост него животно искуство. Фала
   
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  Ова е најпогрешната животна лекција. Нималку не мора да значи со прочитаноста дека се стекнува некоја зрелост. Зрелост се стекнува на два начина. Емпириски и со тек на време. Мали Џокица од 12 години што ако ја имал прочитано Ѕвонарот од богородична црква коа биолошкиот часовник на 19 ќе го пукне и ќе му го сврти паметот. Исто така ако сум ги прочитал сите книги на Мир-Јам, Паоло Коељо, Николас Спаркс, не можам да се рамнам (интелектуално) со некој кој го има прочитано само Алесандро Барико. Квантитет не значи квалитет.
   
  На Deviously Devilish, slb_bobo, Hkakashi и уште 1 член му се допаѓа ова.
 10. Auditore

  Auditore Староседелец

  Зачленет на:
  4 мај 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  272
  Гледам некој ми ја „сфатил“ поентата =)
   

Сподели: