1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали годините се мерило за зрелост?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Lady*, 27 август 2012.

 1. Lady*

  Lady* Староседелец

  Зачленет на:
  1 април 2012
  Мислења:
  1,965
  Допаѓања:
  6,161
  Дали годините се мерило за зрелост?

  Според мене зрелоста на една личност не зависи од годините туку од она што човекот го поминал низ животот, грешките од кои учел, сите порази и успеси, начинот на размислување, искустват, самото по себе го прави зрел.
  Зрелоста зависи од самата личност, од тоа колку е способна да сфати и научи нешто од своите грешки, а и тоа низ какви се проблеми поминала, зрелоста доаѓа со искуството.
  Некој на многу помлади години има искусено многу повеќе работи од некој повозрасен..
   
  На WomanInRed, Marchisio, Trajche и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  100% си у право, не зависи од године, зависи од тој колко човек прошја у живот. Какви проблеми имаја и како ги е решија. Има људи сс 20 године у г'з а размислуев како да имав 10.
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 3. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
 4. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  годините не се мерило за зрелост....него тоа шо поминал и научил за тие години...
   
 5. Kiril

  Kiril Активен Член

  Зачленет на:
  24 јуни 2012
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  127
  Годините немаат никаква поврзаност со зрелоста.-Мое мислење. Сум имал можност да се најдам во друштво на возрасни луѓе но на некој начин ограничени во размислувањата - општо земено. Не знаат да довршат односно сврзат реченица со реченица. Или едноставно проба да се вклопи но самите заостанати или не апдејтирани, односно мисли кои што сака но воопшто не му постојат во главата или ги нема не му даваат да дојде до ниво со другите и се исклучува од целата ситуација. А има и многу помлади коишто размислуваат зрело... Знаат да се вклопат во друштво, да разговарааат на скоро секоја тема итн....
   
  На Lady* и Arkantos им се допаѓа ова.
 6. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Гледам тука некаде сме сите со мислењето.
  Дефинитивно сум сигурен дека годините ти ја означуваат само годината во која си дошол на овој свет - толку. Ништо повеќе.
  Зависно од тоа колку комплексен живот живееш може да се означи менталната возраст. Обично децата кои имале родители што не ги оставале ни момент самостални останале така... никогаш несозреани, секогаш очекувајќи „закрила“ од своите „мама и тато“.
  А наспроти нив се оние кои созреале побрзо од своите врсници. Тие се оние кои од било каква причина или воопшто немале родители, или имале а исто како да ги немале, или имале родители кои биле во вистинска смисла на зборот „родители“ па деноноќно зборувале како треба да го насочат нивните деца животниот пат па успеале во замислата.
   
  На Lady* му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  и се и не се. Повеќе е она колку имаме пројдено. Но еве рецимо има работи кои ги проаѓаме на 12 години и истите ги проаѓаме на 26. Сосема различно се доживуваат. Тука мислам дека повеќе се дава улога на биолошкиот часовник. Истотака рецимо некое дете од 17 можеби има некое предзнаење што неговите уште од мал го имаат учено, (животни лекции) но се` додека не го искуси на свој грб (а тоа го искусува некаде подоцна), тоа може само да предава теорија. Така да имаат улога годините но не целосна. Повеќе тоа како ќе си го устроиме животот.
   
  На Oleri и Lady* им се допаѓа ова.
 8. Foxboro

  Foxboro Староседелец

  Зачленет на:
  16 јуни 2012
  Мислења:
  716
  Допаѓања:
  1,479
  па не би требало годините да се мерило за зрелост, не мора да има врска ниту со доживеаното ниту со искуството.....
   
 9. Марија

  Марија Poétesse

  Зачленет на:
  14 април 2012
  Мислења:
  1,146
  Допаѓања:
  2,490
  Дефинитивно годините не се мерило за зрелост.
  Во едно општество навидум демократско и еднакво за сите, стегите на животот ја развиваат секоја личност на различен начин. Секој добива посебен третман, а со тоа таа личност созрева или останува со плитки мислења.
  И во темата која е посочена како слична имам напишано а ќе напишам и сега : Околностите на раст и развој, условите понудени од поблиските, истите услови прифатени од самата индивидуа се патот кон зрелоста. Искуството е она што не прави зрели личности со доследни ставови и мислења.
  Доколку цел живот живееме во рамките на кралството кое мама и тато го изградиле за нас во детството, и доколку никогаш не погледнеме преку неговите ѕидови очигледно сме далеку од зрелост. И обратно, доколку ние со подршка на мама и тато со тек на време сме ја рушеле таа тврдина околу нас и сме ја вкусувале покрај слаткоста и горчливоста на светот тогаш без разлика колку години имаме можеме да се наречеме зрели личности.
   
  На WomanInRed, Arkantos и Lady* им се допаѓа ова.
 10. Rosana

  Rosana Староседелец

  Зачленет на:
  24 јуни 2012
  Мислења:
  267
  Допаѓања:
  499
  така е (nod) се согласувам со тебе :)
   
  На Lady* му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: