1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали годините се мерило за зрелост?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Lady*, 27 август 2012.

 1. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  е па подобјасни се тогаш.
   
 2. Auditore

  Auditore Староседелец

  Зачленет на:
  4 мај 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  272
  Па „книгата“ сфати ја како метафора за мудрост и искуство и скромност и морал и етички норми и уште многу други работи кои не прават зрели...
   
 3. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Годините директно не, ама животното искуство и те како. Реков дека годините не се мерило директно но се тесно поврзани со животното искуство. Поголемото животно искуство дава можност за поинакви размисли и потрезвени и позрели одлуки.
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  449
  И сепак се врти околу тоа дека и годините се важни,што значи животното искуство,сепак години поминати да се стекне тоа живитно искуство,мислам дека се важни годините.Па не се вика џабе,не си созреан,тоа значи не си наполнил доволно години. :)
   
 5. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Не баш, затоа пишав дека не се директно поврзани но се важни. На пример мала е веројатноста дека некој до 23-4 години ќе има животно искуство поголемо од повеќето што се 50+, но сепак постои.
   
 6. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Како и секој плод на едно растение,како расте така и зрее.Искуството може да биде лошо и добро,негативно и позитивно,болно,среќно,така да тоа нема врска со зрелоста.Зрееме со растењето,со остарувањето,со наученото,виденото,осетеното,изгубеното,на на крај после зрело иде што......скапано.Може ли тогаш да се каже кога човек е најзрел?
   
 7. METAL_IN_BLOOD

  METAL_IN_BLOOD Нов член

  Зачленет на:
  3 јуни 2014
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Не мора да значи.
  Некој созрева побрзо некој побавно :)
   
 8. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  449

  Мислите,некој учи побрзо некој побавно,зрелоста си доаѓа сама со годините.
   
  На METAL_IN_BLOOD му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Немора да значи имам сретнато деца од по 10 години а се ептен зрели и разбираат а имам сретнато и возрасни од по 40 години кои не се зрели и сеуште размислуваат како деца
   

Сподели: