Дали ви значи туѓото мислење?

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Во многу ретки случаи ми е важно туѓото мислење. Во главно, не ми е.
Но, го почитувам. Особено ако тоа мислење е лично на личноста која го кажува, односно не е оформено под влијание на други.
Тоа многу го ценам. И ценам личности кои знаат сами да оформат свои мислења.
А дали ме повредува негативното мислење?
Па не. Но не сум рамнодушна. За некој да мисли или да каже за мене нешто негативно, сигурно постои добра причина.
Во таквите случаи пробувам да ја најдам причината во себе. Односно се преиспитувам.
Се трудам да го променам она што околината ја натерало да мисли нешто лошо за мене.
Но, да се разбереме: во оваа група на негативни мислења за мојата личност не ги ставам оние љубоморни озборувачки муабети.
На нив не посветувам внимание.
Ама, пак ќе речам: не ме повредува затоа што знам да прифатам критика независно дали е позитивна или негативна. Знам да се носам со фактот дека не можам секому да се допаднам, дека не може секој да мисли се најубаво за мене и дека и јас имам маани. А тие пречат, секому. Ама не секој тоа го кажува гласно.
А тие што тоа го кажуваат гласно и јасно, в лице, а не зад грб, јас ги ценам.
Затоа и го ценам и нивното мислење исто како и мислењето на оние кои имаат позитивно мислење за мене.

Биди рамнодушна, кога ќе ти речат небото е далеку.
Ништо не е далеку и ништо не е невозможно, само треба да сакаш.
А верувај, често пати кога ти викаат ,,немој,, и ,,не можеш,, - всушност, тоа е лага. Верувај во своите способности, другите, па макар и родители биле - се на второ место во поглед на одлуките во нашите животи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LadyInPink

Badass

Истакнат Член
16 февруари 2012
63
87
333
26
Донекаде. Се додека се изјасни правилно и после не се обидува да го тупи и да го наметнува мислењето до бесконечност.
 

mila mila

Истакнат Член
31 март 2012
192
154
343
Па зависи од кого.Битно ми е мислењето од моите најблиски,но не значи дека ќе го прифатам.Од другите воопшто не ми е битно.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ми значи само мислење од некој кој го гледам како повисока личност од мене. Другите, ма неее. Нека си зборат што сакаат. Само не ми се јасни зошто сите мислат дека ако ти речат „земи избричи се“ или „пострижи се“ или сл. мислат дека веднаш ќе одам и ќе се избричам или ќе се пострижам само затоа што тие ми рекле така.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Секако дека ќе ти значи не битно од кого е упатено можеби во моментот ќе ти биде сеедно но потоа ќе те натера да се запрашаш зашто некој размислува така за тебе со што си го натерал и слично.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: UnFleur

Дејмон

Староседелец
16 февруари 2012
456
650
1,093
Unknown
Дали ми е важно туѓото мислење?
Па.. важно ми е доколку е кажано од некој кого го почитувам на највисок можен начин. Е сеа, сум добивал мислења и од други луѓе кои сум ги сметал за небитни особи во мојот живот ама нивните мислења ми помогнале да решам големи работи. Така да добро е да се ислуша туѓото мислење од кого и да било, зошто нечие мислење може тотално да ви го промени животот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sugar