Ги оправдувате ли лугето со многу деца кои немаат пари да ги прехранат?

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,068
113
Скопје
www.statik-group.com
Најлесно е да склепаш дете ама оди чувај го да те видам.Еден од партнерите е во 27-мата година од животот и веќе треба да се жени.Кога ми кажува дека планира дете и што се треба за детето мене страв ме фаќа жими се.Најлошото е што во мкд без разлика каде и што работиш неможеш да знаеш што ќе се случи после 10 години.
Што ако после 10 години банкнотирам?Како да му обезбедам на детето школство итн итн?
НИкогаш ништо не се знае овде.Затоа е и страшно да напраиш дете.
 

mashkodete

Истакнат Член
11 февруари 2013
59
25
118
Јас би би направил дете на девојка ми од љубов , а не од 5 минути слатко цел живот татко.
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Не е работата дали Ромите и Албанците прават по толку деца туку дали ги оправдувате...Океј... и не е судење ова како што кажа Легионер претходно туку само искажување на мислења.
Еве јас познавам Македонско семејство кое се Христијани имаат 4 деца а таткото абер нема...Немал пари за леб и млеко а имал за цигари и спортска обложувалница бидејки ги зема од своите родители.Му беа понудиле добра работа во Италија но тој не прифати со изговор...Зошто да им рмбам на Италјаните и тоа на 40 плус степени.(facepalm)
А и кажа Шмекси лесно е да склепаш дете...но иди загарантирај му добра иднина да те видам.Никогаш не се знае.И ке банкротираш доколку не умееш да раководиш со парите и ги трошиш залудно.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Овој проблем не ги опфака само семејствата со по 5-6 деца, овој проблем денес во нашава држава го имаат семејства и со едно дете. Повекето семејства неможат да си дозволат на децата да им го обезбедат сето она што им е потребно, ако можат да им обезбедат леб неможат да си дозволат да ги школуваат квалитетно...
Точно е тоа дека постојат родители кои секоја втора година добиваат по едно детенце, а не се во доволни добра материјална состојба за да можат да ги прехранат, јас лично не гледам оправдување за таквите, но од друга страна не ги оправдувам ни оние кои со децении чекаат да им се подобри финансиската состојба за да имаат дете, или родители кои веке основале семејство чуваат две деца и го абортираат третото кое се зачнало по некоја случајност само затоа што немале доволно пари.
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
или родители кои веке основале семејство чуваат две деца и го абортираат третото кое се зачнало по некоја случајност само затоа што немале доволно пари.


SOS.jpg


Постојат кондоми ;) можеле да ги употребат...А не да убиваат,зошто за мене абортусот е самоубиство :) Можат да се случат несакани последици.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
SOS.jpg


Постојат кондоми ;) можеле да ги употребат...А не да убиваат,зошто за мене абортусот е самоубиство :) Можат да се случат несакани последици.
тие немаат пари да ги прехранат децата, а не пак за кондоми да даваат.
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
тие немаат пари да ги прехранат децата, а не пак за кондоми да даваат.

Можеби немаат но...зошто ги прават ако немаат пари да ги прехранат?
Убаво им е?Децата страдаат...а тие не сакаат да се понижат да работат...за 4000 денари.
Ако ти кажам случај кај мене во маало...Постојано се жали дека нема пари за да ги прехрани а за цигари имаат...
Секој ден...По една паковка цигари... А детето дома плаче и заспива гладно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Cevlicka

Bojana Antevska

Нов член
3 март 2013
1
0
1
35
Nikako ne go opravduvam faktot da se formira povekjecleno semejstvo bez nikakvo planiranje kako istoto kje se prehranuva.Tocno e deka decata se najgolemoto bogatstvo i deca nikogash dosta no mislam deka ako nekogo dovedeme na ovoj svet nasha odgovornost kako roditeli e da mu priushtime se sto mu e potrebno za da istoto porasne vo normalna sredina i da se razvie vo normalen covek.
 

Cevlicka

Нов член
4 март 2013
2
1
3
42
познавам луѓе што направија дете а немаат појма што е родителство. неа и е трето а нему прво... ама што ако кога ни двајцата немаат чуство за родителство. таа си замина во странство, не гледа ниту едно дете. овој „кутриот„ си го зема неговото, последното, и отиде во куќа во која му дозволија да седи, да не плаќа кирија. зема да чува дете а ниту работи,ниту има како да го издржува. не е многудетно семејство ама исто како и тие родители се однесуваат и овие двајца. детето расте со облека и обувки што некој ке му ги подари. јадат додека имаат, кога немаат одат по „гости„ и она што ке им го дадат не го одбиваат. таткото го чува со мајка му, со бабата, недоволно способна жена да се грижи за двегодишно дете. социјалните служби веке реагираа два пати. мене ми е катастрофа кога ги гледам. ама работата е во совеста на родителите на децата, без разлика дали е едно, две или 7-8. немаат чуство за одговорност да работат, да обезбедат подобар живот за децата. тоа се само неуспеси на нивните родители (на бабите и дедовците). ако доволно ги воспитувале, и ако ги воспитувале како што треба, не зборувам за тоа дали имале пари или не, не би имало вакви „родители„. а и тој (мислам на таткото) можел да користи и некој друг вид на заштита, постои васектомија, постои рикверц :) а не нека си го направи он кеифот па „кај едно, таму и 2-3-...7-8„. за ваквите родители нема оправдување, ама баш никакво!
 

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
НЕ ги оправдувам... Децата не ги носи штркот па да се чудиш шо те снашло. Знаеме сите како идат децата, а барем у денешно време е многу лесно да го испланираш нивното доаѓање. Да наприш дете али да му пружиш барем еден скромен живот, доволно храна, облека, образование, па коа ке порасне излегување итн. А не да го сместиш во некоа штала, ни греење ни ништо, ко некое животно и да се фалиш дека ти си родител шо си напраил толку деца.