Воспитување: како ќе ги третирате децата?

Дали ке /ги казнувате вашите деца

  • Да , кога ке заслужат

    Гласови: 12 63.2%
  • Не , секогаш ке стојам зад нив и ке ги прикривам нивните грешки

    Гласови: 2 10.5%
  • Ке се обидувам да ги решавам работите само со разговор , ако не ми успее кревам раце од нив

    Гласови: 5 26.3%

  • Вкупно гласале
    19

Furby

Полноправен Член
26 јуни 2013
96
92
18
32
добро да,децата не се народ (facepalm)

па не се до 18 години , нема право да ода на гласање :gladen , не можа да бида полноправни физички и правни лица ...и не одговара за нивните постапки ....

Се гледа дека живото ти е доста менстрим како и твојте коментари .....
Искрено мака ми е да читам фејспалмоски постој од типо боже фрли цигла и биди прецизен

Убо читаш шо е наслово на темата и за шо треба да напишиш и шо ме интересира или само онака сакаше да се напрајш попаметен .
 

Ку Рајбер

Полноправен Член
2 август 2013
71
59
18
41
Гевгелија
Имам 5 годишен син.Секое слободно време го трошам со него.На децата им треба внимание.Секое дете раснато со родителска љубов станува добар човек.Не ги испуштајте децата од раце само заради тоа што сте биле изморени,требало да одите на кафе,имало добар филм.......
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Имам добар пример во животов каков родител НЕтреба да бидам.Колку што ме боли тоа толку и ме подига, ме охрабрува, ме мотивира..
Јас своето детство не го ни паметам како што треба зошто го поминав во грижи, размислувања..грижи за тоа што ќе биде утре, ако згрешам што ќе биде, грижи за брат ми..никогаш ништо не сум препуштала на случајноста, сум внимавала на секоја една работа.
Најверојатно тоа и ме созреа пред време, далеку пред моите врсници.Додека тие сеуште играа со јаже пред зграда, јас плачев зошто мајка ми е тажна.
Сето тоа остава траги, порано или подоцна..
Сум имала среќа што сум се родила како прилично интелегентно дете најверојатно, па уште од мала сум почнала да сфаќам некои работи, секогаш сум одела понапред со времето, кога во 2ро одд. на тестирање сите ученици за 1мин. читаа по 50-60 збора, јас ги читав 200. И горда сум си на тоа.Отсекогаш сум си го негувала тоа и сум се трудела да успевам.

На моите деца ќе гледам да им овозможам здрава и мирна средина за живеење, детство без грижи..ќе целам кон тоа да станат независни, но не уште од мали, ќе се трудам додека можам да бидам дел од нивниот живот, да ги усмерам, а што ќе одберат тие..тоа ќе биде само нивна одлука.
Никогаш не би ставила некого пред нив..маж е маж, денес е еден, утре може да биде друг, но децата се дел од тебе..кога ги раѓаш како да откинуваш еден дел од себе..тој дел кога ќе биде среќен, ти ќе бидеш уште посреќна, кога ќе биде повреден, тебе ќе те боли..
Најгрдо е чувството еден ден да се почувствуваш дека си потфлил како родител..не би сакала да го доживеам тоа. Сакам да им бидам пример во животов, ама никогаш не би сакала да ги терам да го живеат оној живот за кој што јас сум „сонувала“, да ги живеат оние работи кои јас сум ги пропуштила во животов..
Секој живот е еден, единствен и посебен..ако сами не згрешат никогаш нема да увидат што е добро во животов..нема да бидам мајка која секогаш ќе ги „вади“ од секоја каша, подобро е некои работи да ги почувствуваш на свој грб за да созрееш.
Се надевам дека ќе бидам добра мајка, за да еден ден во животот осетам како со почит веќе изградени личности ми се обраќаат со „мамо“. :)
 

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Родителите треба да разговараат со своите деца и јасно да им кажат што точно се очекува од нив. Децата треба да го знаат редот во куќата, но треба да знаат и каква казна следува ако го прекршат. Откако со децата ќе се разговара за казните и тие добро ќе ги разберат, куќниот ред треба да се спроведе во домот. Родителите не покажуваат љубов ако постојано ги опоменуваат децата дека ќе ги казнат, а никогаш не ја спроведуваат казната.Децата се чувствуваат посигурни и повеќе ги почитуваат и ги сакаат своите родители кога знаат дека родителот секогаш си стои на зборот, и дека неговото „Да“ значи „Да“ а неговото „Не“ значи „Не“ — дури и кога станува збор за казна.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Родителите треба да разговараат со своите деца и јасно да им кажат што точно се очекува од нив. Децата треба да го знаат редот во куќата, но треба да знаат и каква казна следува ако го прекршат. Откако со децата ќе се разговара за казните и тие добро ќе ги разберат, куќниот ред треба да се спроведе во домот. Родителите не покажуваат љубов ако постојано ги опоменуваат децата дека ќе ги казнат, а никогаш не ја спроведуваат казната.Децата се чувствуваат посигурни и повеќе ги почитуваат и ги сакаат своите родители кога знаат дека родителот секогаш си стои на зборот, и дека неговото „Да“ значи „Да“ а неговото „Не“ значи „Не“ — дури и кога станува збор за казна.
Дали имаш родителско искуство или само онака кажуваш како треба?Најважно за едно дете да израсне во здрава личност е прво да има здрава генетика,психички здрави родители,услови за живеење (ако живее и со баба и дедо поред родителите),така да колку и да сакаш да поставиш ред во куќата ако е како во филмот"Тесна кожа" ништо од твоите правила.Моите деца не сум ги казнувала,биле потчукнувани по задникот но пак си терале по свое.Казнувањето може да даде и спротивен ефект,наместо да му дојде умот,да биде полошо.