Возачка дозвола на 16 години

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Мораш ли да положиш за кола за да возиш кола? Ако знаеш и имаш искуство пичи не му ја мисли.
Се е до психа.
Ако убаво си возиш и не прекршуваш правила шансите да те сопре полиција се еднакви на тој што има возачка дозвола.
биди сигурен
ендаш ке го застанат и ке му пукнат казна 300 евра за шо нема возачка ке му ја земат колата па и ако не е регистрирана дупло
башка сопираат џандарите ако му свирне у главата и секоја кола ја сопираат :)
иначе ако положи има право само по неговото маало да вози поарно наполни 18-год. и положи
така барем можеш по градот да возиш
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
И без возачка децата пак возат бе...ајде и за 12 години нека направат да полагат.(facepalm)
Еве една од причините зошто има сообракајни незгоди.
И барем да си знам кога некој малолетен ке вози кола дома да си седам |-(
Свашта.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Еве кај лежела парата. Како да станам инструктор стриктно на оваа омладинска раја? (think)

Ако даваш возачки веќе - давај на сите. Ко демек успехот во училиште има некоја врска со возачки способности.
Моја другарка беше од оние типични, мирни ученици со 5.00, па оди стави ја зад волан, ќе весла, колата неа ќе ја вози.
А па колку е релевантен успехот во време кога мамини и татини бараби завршуваат со 5.00, а многу попаметни и помирни што немаат пари и врски, имаат послаб успех...пф. Сепак збориме за минимум 500 евра фрлени на едно полагање. Јас да сум родител со дете од 16 години, и да ми побара така да полага, има да го исплескам по газот и да го вратам во реалност. Не верувам дека некој разумен родител ќе фрли туку-така 500 евра за 16 годишен копиљак да се прчи со кола и утре да ја слупа негде, за пак да му купат нова. Одговорност е бре. За мотор дури треба границата да се покачи, лично мои тројца познаници загинаа летово, а не пак пубертетлии во кола. Сигурно нема да ја користат да ја носат баба на лекар, оти нели, срамота и нефраерски е, што ќе речат пиќињата? :eek:
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Еве кај лежела парата. Како да станам инструктор стриктно на оваа омладинска раја? (think)

Ако даваш возачки веќе - давај на сите. Ко демек успехот во училиште има некоја врска со возачки способности.
Моја другарка беше од оние типични, мирни ученици со 5.00, па оди стави ја зад волан, ќе весла, колата неа ќе ја вози.
А па колку е релевантен успехот во време кога мамини и татини бараби завршуваат со 5.00, а многу попаметни и помирни што немаат пари и врски, имаат послаб успех...пф. Сепак збориме за минимум 500 евра фрлени на едно полагање. Јас да сум родител со дете од 16 години, и да ми побара така да полага, има да го исплескам по газот и да го вратам во реалност. Не верувам дека некој разумен родител ќе фрли туку-така 500 евра за 16 годишен копиљак да се прчи со кола и утре да ја слупа негде, за пак да му купат нова. Одговорност е бре. За мотор дури треба границата да се покачи, лично мои тројца познаници загинаа летово, а не пак пубертетлии во кола. Сигурно нема да ја користат да ја носат баба на лекар.
Тешко на тоа детето (wasntme)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Тешко на тоа детето (wasntme)
Море тешко на тие родители што имаат такви дечишта.
Ако ми цмиздри од 2 љубавно-воспитни по газот, не може да очекувам да е зрело да преземе толкава одговорност и да става туѓи животи на коцка поради свои хормонски каприци. Ноу, ноу, ноу. :nah
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
биди сигурен
ендаш ке го застанат и ке му пукнат казна 300 евра за шо нема возачка ке му ја земат колата па и ако не е регистрирана дупло
башка сопираат џандарите ако му свирне у главата и секоја кола ја сопираат :)
иначе ако положи има право само по неговото маало да вози поарно наполни 18-год. и положи
така барем можеш по градот да возиш

Имав пишувано во една тема баш за ова.Поминете од „другата страна “ на Вардар па видете дали сите деца што возат голфови, ауди итн итн имаат возачка и дали џандар ги сопира.
 

Abe CreP

Истакнат Член
14 февруари 2012
111
84
328
28
И без возачка децата пак возат бе...ајде и за 12 години нека направат да полагат.(facepalm)
Еве една од причините зошто има сообракајни незгоди.
И барем да си знам кога некој малолетен ке вози кола дома да си седам |-(
Свашта.
Чоек , немора да значи дека ако вози малолетен ќе направи сообраќајка... башка колата си ја имам фучено низ мало и на трки, така да... ми треба возачка само за да можам на раат да си возам....
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Не се граница годините за мозокот да нема доволно капацитет да размисли што прави и какви последици може да направи .
Јас мислам дека многу шутраци без возачка ,а и тие кои положиле на БАЦИ РАКА треба да се забрани да возат односно да си се возат во ЈСП и тоа ДВОКАТЕН за да мозат да ги гледааат работите од по високо ,а и последиците кои се на нивна штета и на сите кои не мислат дали ќе утепаат нечија ќерка или син !!!