Вовед во програмирање и лесно совладување

Vladus

Истакнат Член
12 јануари 2013
37
6
108
Под сенката на врбите
Сакам да почнам да учам програмирање, па би сакал да прашам колку треба да се има познавање на англиски јазик, кој програмски јазик е најлесен како за почетник и дали може лесно да го совладам тоа сам или ќе треба да посетувам некој курс и слично?? Ви благодарам за помошта и одвоеното време. позз :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Сакам да почнам да учам програмирање, па би сакал да прашам колку треба да се има познавање на англиски јазик, кој програмски јазик е најлесен како за почетник и дали може лесно да го совладам тоа сам или ќе треба да посетувам некој курс и слично?? Ви благодарам за помошта и одвоеното време. позз :)
Англиски јазик ти треба ептен основно ниво да знаеш (а не ни мора воопшто).

Обично се почнува од C/C++ или Pascal и тоа обично првин се почнува со основа за да се запознаеш со логиката во програмирањето. Јас би ти препорачал да читаш литература и не мора да посетуваш курсеви. Само не очекувај дека уште одма ќе правиш игри, комплексни програми и сл. Ако ти треба помош слободно пиши овде.
 
  • Like
Реакции: Vladus

Vladus

Истакнат Член
12 јануари 2013
37
6
108
Под сенката на врбите
Англиски јазик ти треба ептен основно ниво да знаеш (а не ни мора воопшто).

Обично се почнува од C/C++ или Pascal и тоа обично првин се почнува со основа за да се запознаеш со логиката во програмирањето. Јас би ти препорачал да читаш литература и не мора да посетуваш курсеви. Само не очекувај дека уште одма ќе правиш игри, комплексни програми и сл. Ако ти треба помош слободно пиши овде.
Не не, не очекувам уште одма да станам PRO :) знам дека треба време да помине за да стигнам до таму. Фала за помошта и советите. позз
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Не не, не очекувам уште одма да станам PRO :) знам дека треба време да помине за да стигнам до таму. Фала за помошта и советите. позз
И? Што бидна? До кај си?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Хептаграм

Тоа таму се само примери директно решени. Нити објаснувања кое како фунцкионира нити нешто објаснувања со коментари во кодовите. Ова да го види почетник одма ќе го исклучи зашто ко прво не знае што прават кодовите, ко второ нема никаков вовед. Не се учи така одеднаш, затоа си има нивоа и се знае како се почнува да се учи. Прво основни јазици (pascal, C/C++) да се научат основите, после објектно програмирање па тек на крај визуелно кое е уствари надградено објектно.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,870
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Објаснувања од асистентите и професорите, тука да видат како иде практично и сами да мозгаат со умовите :)
Све бре објаснување барате, све нешто „основи прво“....

Нека ја скокнат страницата тогаш тие што не ги знаат основите! Убави се туторијалите на оваа страница и за почетници! Само треба да се помачат да пишуваат код... и да си ги ловат грешките... :sreken
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Објаснувања од асистентите и професорите, тука да видат како иде практично и сами да мозгаат со умовите :)
Све бре објаснување барате, све нешто „основи прво“....

Нека ја скокнат страницата тогаш тие што не ги знаат основите! Убави се туторијалите на оваа страница и за почетници! Само треба да се помачат да пишуваат код... и да си ги ловат грешките... :sreken
И да научат како да си ги оптимизираат алгоритмите за кодот да им биде помал, пофлексибилен и побрз, да научат како да дебагираат... ехеее долга листа е тоа.

Прво се учи како функционира еден програмски јазик затоа што без да знаеш тоа можеш да напишеш обичен програм, ама за посложени проблеми и те како треба да навлезеш детално во функционирањето на самиот јазик. И не е така ко што мислиш ти. Ако беше така сите ќе беа програмери после 3 туторијали.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,870
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Ма ништо не е како што мисли соговорникот :)
Јас знам и со дипломи па не се програмери! Се е можно денес...

Ќе навлезат, ќе биде... и посложени програми ќе прават... туторијалите не само што даваат некое знаење, кажуваат и колку не знаеш :)
Што да научиш подобро...
Добра е страната.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Ма ништо не е како што мисли соговорникот :)
Јас знам и со дипломи па не се програмери! Се е можно денес...

Ќе навлезат, ќе биде... и посложени програми ќе прават... туторијалите не само што даваат некое знаење, кажуваат и колку не знаеш :)
Што да научиш подобро...
Добра е страната.
Спомнав некаде дипломи, професори, факултети? Јас велам дека тоа што ти си го оставил не се добри туторијали за почетници затоа што немаат воопшто објаснување.