Влијанието на медиумите врз младите

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Се е веке кажано на темата.
Уште да додадам само...
Само бришење на каналите кај што има турски серии...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sweetgirl1605

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
Е... Нинџа желките се стари цртани. А и ние сигурно сме гледале некои насилни цртани кога сме биле деца ама не ги памтиме како насилни тие цртани. За сериите тотално се сложувам а за Дискавери како да го гледаат тој канал луѓе што не знаат англиски? Јас уствари никад не гледам превод, може и има превод на тие канали... Ама пак, маливе се научени се да им е изџвакано и они само да голтнат, така да ако не се збори на македонски нема потреба да се гледа. Све у свему браво, убава статија.:zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Сара.13

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Не го прочитав цел текст, пошто ми е мнгоу непрегледен, но веднаш ќе те цитирам во втората реченица

„Ќе говорам за медиумите поконкретно за телевизијата и нејзиното неизбежно влијание врз младината но и врз секој човек.„

Неизбежно влијание? Ма дај, тоа сам си одлучуваш дали медиумите ќе влијаат врз тебе или не, јас на пример не гледам телевизија, ни вести ни серии, ни филмови, ни емисии зборам за нашите телевизии пошто се е срање, а и да го пуштам телевизорот и да гледам ни 1% нема да влијаат на мене, едноставно јас не им дозволувам. Ќе кажам се зависи до човекот, а тоа што гледаат деца 1-во 2-ро одд, такви очајни серии тоа е се до родителите пошто и они ги гледаат тие, и децата покрај нив, наместо да седне со него да го научи нешто дали од учебникот или да гледаат нешто паметно на Дискавери, они си гледаат турски срања и ги плачат и жалат.
И на крај не знам зошто го напишав сето ова кога се изнервирав од целава ситуација.
Фала многу.


Токму така, неизбежно влијание!Да веруваме на твоите зборови, не гледаш ТВ, емисии и ништо слично...Ама интернет колку што гледам користиш, нели?А што е интернетов, да не не е еден од највлијателните медиуми?Ете тргни и тоа настрана.
Денешниве серии колку и да не ги гледаш самото општество и околината ти го наметнува нивното влијание.Зарем во друштво никогаш не се зборело за серииве, немаш ниту еден другар/другарка што постојано коментираат за тоа?Дома кај тебе никој не гледа ниту ТВ, ниту серии, ниту емисии?Колку и да сакаш и да се правиш отпорен на сето ова, ко ќе видиш се околу тебе пак се врти околу серииве.Утре шо се вика девојкати ќе ти рече -еј абе оној Рушен виде шо и приреди на девојката за роденден, зошто ти мене така не ме изненадуваш?Колку и да се одтргнуваш од овие работи неможеш на другите да им ги забраниш, а од луѓето околу тебе неможеш да се изолираш.Значи Сакал неќел некогаш и ти ќе се вклучиш во работиве шо се за жал многу "актуелни" кај нас..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sweetgirl1605

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Е... Нинџа желките се стари цртани. А и ние сигурно сме гледале некои насилни цртани кога сме биле деца ама не ги памтиме како насилни тие цртани. За сериите тотално се сложувам а за Дискавери како да го гледаат тој канал луѓе што не знаат англиски? Јас уствари никад не гледам превод, може и има превод на тие канали... Ама пак, маливе се научени се да им е изџвакано и они само да голтнат, така да ако не се збори на македонски нема потреба да се гледа. Све у свему браво, убава статија.:zelen

Во право си за ова со македонскиов, сега се сакаат или превод да има или да е синхронизирано..Јазици, јок :/
Сега англиски учат уште од I-одд. а пак ко ќе видиш се чекаат на готово, затоа и ништо не знаат, во просек од двајца до тројца на генерација имаат солидно познавање конкретно на англискиов јазик..Ама тоа е тоа :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112 and Sweetgirl1605

Marinna

Староседелец
13 април 2012
119
160
1,043
Во право си за ова со македонскиов, сега се сакаат или превод да има или да е синхронизирано..Јазици, јок :/
Сега англиски учат уште од I-одд. а пак ко ќе видиш се чекаат на готово, затоа и ништо не знаат, во просек од двајца до тројца на генерација имаат солидно познавање конкретно на англискиов јазик..Ама тоа е тоа :D
абе ај море мали деца уште г*зон не знает да си го бришет пак англиски ќе учеле -.- глупости'
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
абе ај море мали деца уште г*зон не знает да си го бришет пак англиски ќе учеле -.- глупости'
Внука ми има 4 години...знае перфектно англиски и македонски, што има тука чудно...зошто да не учат?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Alley3112 and Sweetgirl1605

Marinna

Староседелец
13 април 2012
119
160
1,043
Внука ми има 4 години...знае перфектно англиски и македонски, што има тука чудно...зошто да не учат?
абе остај ти внука ти. имат некој така поинтелегентни деца и јас иам брачеда имат 2 години па знајт песни и на македонски и на француски и на англиски па шо? све то си е убо шо учет ама не морат да ги терет задолжително да учет (ко шо учет)... уште од 1во одделение интелектуалци очеквет од децава аман :cenzura
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МиГ 21

Marinna

Староседелец
13 април 2012
119
160
1,043
Внука ми има 4 години...знае перфектно англиски и македонски, што има тука чудно...зошто да не учат?
и + то и јас на 4 години знаев англиски ама дека одев на часој за да го научам основното..