Бега(в)те ли од часови/предавања?

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Мислам дека бегањето од училиште е нешто без кое детството на тие што не го "практикувале" тоа било досадно детство.Не зборувам за постојано бегање одсуствување од настава.Туку да избегаш кога знаеш дека можеби ќе има испрашување, да избегаш кога немаш научено за тест, да избегаш затоа што не ти се седи до седми час.Да поспиеш и да не појдиш на прв час или пак да избегаш и да си појдиш со друштво на кафе :) Што се однесува за "бегање" од факултет малку ми е несватливо затоа што на предавања одат тие што сакаат да одат и на крај и тие полесно си поминуваат заради тоа што на нив делови од материјата им се запамтени колку толку кај некои помалку кја некои повеќе.Не е исто средно и факултет.Затоа тие што се средно треба да бегаат и да си се зафркаваат додека можат не губи никој ништо ако барем еднаш во месецот си земе "неплатен одмор" барем еден ден :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

bubili

Активен Член
29 февруари 2012
92
137
43
најубавиот град
Одамна беше ама добро се сеќевам....Никогаш не бегав од часови(колку сум била храбра),само кога ќе се договоревме цел клас тогаш не се делев.....Така си ги научив и децата и немав проблеми и со нив:)
 

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Највеќе сум бегала од час ради тоа шо сакам дома да идам да спијам, или пак да одмарам, да пијам кафе :|
..А заради испрашување или тест, не сум толку бегала :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
И јас на крај бегав, март, април, мај, јуни :D
И си чукав неоправдани ахх.. :D:D
 

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Во основно не бегав. Памтам во седмо сите избегавме од физика и после се вративме со плачење :D
А во средно, посебно трета и четврта, прво се молев дома ако немав научено за да не одам на училиште. Ама моите не ми дозволуваа такви луксузи и морав сама да се снајдувам. Ќе отидев и набрзина ќе ми се„слошеше“, ќе почнеше да ме „боли“ заб и сл. И тогаш си заминував ослободена од класниот. :D
Кога немав веќе што да лажам, ќе отидев кај класниот и искрено му кажував дека мене не ми се седи на час и си одам. И ми ги оправдуваше изостаноците затоа што сум била искрена нели :D
И некогаш кога ќе си заминев не ме ни прашуваше кај сум била. Мирна бев на часови и не правев проблеми па затоа мии простуваше :D
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
бегав.....на времето...и од предавања на факултет....и од средно
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe