Баба Ванѓа

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
не гледaв никaкoв филм се е вистина дa не е вистина немa зa џaбе дa се брукaм aкo не е вистина. Знaм дека не е зa верување aмa се е вистина затоа aкo не верувате дoјдете и ке ви кaжaт сите
Веќе се избрука со приказнава.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
^ Може бил само во коматозна состојба накратко. Тогаш ни медицината не била толку напредна, посебно не кај нас, па идело до такви грешки.
Постои и Лазарус синдромот каде луѓе оживувале саати, па и ден-два после смртта како задоцнет резултат на обидите на лекарите да ги спасат.
Постои и само т.н. срцева смрт (cardiac death) каде срцето откажува, а останатите органи работат, па ако земеме предвид дека тоа било време на недоразвиена медицина каде немањето пулс = смрт, многу лесно може да промашиле, па срцето само си проработело после некое време.
А можно е и да е само една од приказните кои постариве ги пренесуваат од колено на колено. Не значи дека девојчето е лажов или не знам што.

Назад на темава, мене ми е многу кич приказнава за бабава, ама нормално дека од триста глупости - ќе се погоди нешто да предвидиш.
Дури постојат и добри теории дека и воопшто не била слепа т.е. барем не тотално.
Народот е спремен да верува во сѐ што ветува брзи и добри резултати без многу труд. Башка сме лековерни и сѐ уште полни стравопочит кон она што ни се пласира ко натприродно.
Друго во спојлер, не е баш за Ванѓа, ама го доловува тој менталитет кој го имаме кон ваквите јасновидци.
Јас на шала фатив еден ден да „гледам“ на кафе на другарки, па почнаа истите да подмочнуваат после тоа.
- Имаш овде некој повик. За некој ден: Ииии стварно ми се јави Х. Ноу шит дека некој ќе ти се јави во рок од неколку дена.
- Имаш добивка - зема плата за некој ден. :frantic Ајде бе!
Одам кај друга другарка, превртеле шољи две цури што прв пат ги гледам, ама оваа ме испофалила, па овие ме гледаа онака настрано небаре мислите ќе им ги прочитам. Потребно е само мало набљудување ко во филмовине и веќе знаеш која штрака по телефон и очекува повик/порака, која гризе нокти од нервоза...и секоја по непишано правило обожава да чуе дека некој оддалечен мисли на неа. А и кои други грижи ќе има просечен тинејџер?
Дојде до степен другар да ми врти во 12 после работа да ме соберел да сум „гледала“ на колешки на кои ме исфалил. (:| :^)
Да сум помудра, па да отворам еден бизнис, ама вака е само смешно и фрустрира. Гледарица бе!
Значи излажала Ванѓа дека во Франција ќе се роди девојчето-наследник. Овде се родив.
tl;dr: Муабетот е дека зборот брзо знае да се рашири и да стане сензација, посебно ако лично ти го пренесува некој кој имал позитивно искуство со феноменалниот предвиѓач судбине и иднине.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 84 sk_Y ^_- and Outrider

MacedonishQueen

Истакнат Член
17 јуни 2015
205
131
143
2164 – Животните се претвараат во полулуѓе :rofl:rofl:rofl
Абе ајде? Хахахаах неможам да престанам да се смеам:rofl .Ваа Баба Ванѓа да не е жена му на господ па се шо знае? Глупост. Не верувам во ништо!
 

epilepsija makedonija

Полноправен Член
13 септември 2015
35
13
8
www.epilepsijamakedonija.mk
^па види ако имал епилепсија и добил напад можно е да го помислиле за мртов, оти при тој напад си баш ко мртовец не даваш никакви знаци на живот, ама се слушаш само лошо е што можеш ни трепките да си ги отвориш не па да мрднеш од лично искуство ова го зборам. :sreken И кога се разбудил опаа воскреснаал, па си продолжил со животот најнормално, ко мене само што мојов напад по благ бил :)
Тоа што го опишавте е КАТАЛЕПСИЈА, епилепсијата се манифестира со напади кои се јасновидливи
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Тоа што го опишавте е КАТАЛЕПСИЈА, епилепсијата се манифестира со напади кои се јасновидливи

конкретно за мојот случај го водеа како епилептичен напад. Дури уште си ја чувам целокупната документација.
Освен ако самите доктори не биле во заблуда стварно не знам.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Иначе Вангелија Сурчева ми паѓа далечна роднина па некоја дарба и моќ сум наследил од неа :) :) ;) !!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lovely*-*

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Иначе Вангелија Сурчева ми паѓа далечна роднина па некоја дарба и моќ сум наследил од неа :) :) ;) !!
Е па ако е така,дај молим те да не ни тежат веќе овие вечно неодговорени прашања!:)
1) Во 2265 год. втората недела во август - колку ќе изнесува цената на бензинот,а колку на нафтата?
2) Уште колку ќе владее Путин?
3) Кога ќе се случи смак света?
:):)
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
1.Како прво во 2265 г нема да постои бензинот , ќе има летечки автомобили кој ќе користат толку моќен систем на контрола и двигател кој до сега не е ни замислив ,а ни јас јасно не го гледам !! ;)
2. Путин ќе биде господар на светот, чедо божјо ! ;)
3. Крај на светот нема да има само што временските непогоди ќе и нанесат големо зло на зенјата чедо божјо , а другата цивилизација кога ќе не посети не очекувајте да бидат ппријателски настроени кон нас !! :) :)
Друго ? :)

Сакаш на кафе или на јогурт да ти гледам ??
Прати филџан со желба и ке ти кажам со имаш !! ;)
 
Последна промена од модератор:

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Дали навистина Zefram Cochrane ќе биде првиот човек што ќе направи Warp лет на ден 05.04.2063 по европско читање на датумите?