Ајвар

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Темата погодена за овој период, браво Анастасија. :)
Што се однесува до ајварот, се знае дека се прави во есен, и најубав е за јадење во есен и зима, во пролет и лето веќе не е тоа што е. (а и тешко да останала некоја тегла по подрумот) Најубаво се јаде со сирење, ајвар без сирење едноставно не оди. (nod)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and Hkakashi

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
Обожавам да го јадам кога е топол, со сирење. Секогаш коа јадам ајвар го топлам, така ми е поубав
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Јас два пати неделава правев лутеница(ајварот ни е потежок) и убаво се изналупив и изнамешав со мешалката (златна мешалка).
Се надевам дека можда и ајвар ќе направиме една тура
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: i_wanna_fly and Gemini

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Втора година по ред правиме сами со генералниот (жена ми).
Ние правиме две тури - лут и благ ајвар.
Лани лутниот во уста не се ставаше. Јас знаев дека додека мајка ми правеше ајвар купував 2 кг лути пиперки, и мислев сите се ставаат, кога го направивме... Очите да ти излезат :)
Годинава се погоди и лутиот и благиот (лутиот го правевме со само 6 лути пиперчиња)

Во секој случај мене ми е едно од омилените јадења, посебно назима ајвар пржен со јајце... :) М, м м милина :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: foREVer, Gemini and parvati

THE Ghost

Истакнат Член
22 септември 2012
24
5
303
25
Јас многу го јадам ајварот. Учествувам само во лупењето на пиперките.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Лелеее моја тема :D
Ајвар јадам повеќе од се’. Кај нас максимум го има некој ден после нова година. После аш :giggle Освен мајка ми ако успее да сокрие некоја тегла што нема да ја најдам и да ме изненади понекогаш. Среќа ( :sram ) што тетка ми прави ајвар ама не го јадат многу, па ми дава по некоја тегла.
А штоо се однесува до подготвувањето на ајварот порано учествував повеќе. И печев пиперки, и ги лупев, и мешав. Ама последниве 2-3 години слабо богами, се некако немам време, хаха. :/
 

pastelbitch

Нов член
19 јули 2012
3
2
3
дадада само сто го излупивме пиперот уште малце и ке биде готов после тоа следува лапачка :gjavol
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Ајварот е Макдонско традиционално јадење кое се приготвува од црвени и печени пиперки.За време на есенскиот период започнува сезоната на приготвување на ајварот.Оригиналниот ајвар е од исклучително црвени пиперки иако некои во смесата додаваат и сини домати.
Начинот на подготовка е едностваен и лесен.Нема некоја филозофија околу подготовката но сепак ќе го приложам рецептот од мајка ми:D .Потребно е 40 килограми благи црвени пиперки ( може повеќе или помалку кг.) кои се печат на отворено на шпорет на дрва.Откако ќе се испечат пиперките( а заедно со нив и модрите домати ) се ставаат во поголеми најлони да набобрат за да се лупат полесно.Пота се лупат се одстранува дршката и се чистат од семки,се стваат во мрежести вреќи да се исцеди сокот и така преноќуваат се до следниот ден.Потоа откако ќе преноќат за сецкаат на ситни парчиња или се мелат и се пржат на тивок оган и се додава неколку литри зејтин.
Да надополнам само, значи во текот на ноќта се цедат пиперките за да се добие што посув ајвар,но доколку немате време да ги оставите за утре,тогаш пожелно е неколку саата да отстојат.Останатат вода ќе испари во текот на пржењето. (ќе биде за нијанса потечен за разлика од оној што е правен утредента).
Пржењето за почнува така што на добро распалено ќумбе се става тенџерото.Во него масло,киселнина,сол и шеќер да повријат додека шеќерот не порумени.
Ги додаваме мелените пиперки и мешаме за да се соеднини смесата.
Пржењето трае околу 2часа,во зависност од количината на пипрерките.
Штом при мешањето приметите дека зад лажицата останува трага,и можете да го видите дното на тенџерето значи дека ајварот е готов.
Готовиот ајвар се собира во тегли затоплени на 50 степени и добро се затвара.

За околу 25/30 кг пиперки потребно е :
-2л масло
-100 гр шеќер
-околу 50мл.
-винска киселина
-сол по вкус.
hqdefault.jpg
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Значи помагам во се што е потребно,од собирање дрва,палење ќумбето до печење,лупење,мелење,мешањето сега го заменив со мешалка на струја иначе пред да ја направам машината,рачно и мешав,значи комплето помагам.А,некој погоре кажа ставале модри патлиџани и додавале везени пиперки и тоа го викале малиџано.Не,малиџаното се прави на друг начин барем од тоа што со свои очи видов и направивме,значи се става 40 модри домати средна величина и 10кг зелени пиперки исто така и тие се печат и лупат 2л масло имаше,3 кеси сенф и сол по вкус и печи и ставај на маса и сиренце,со ракивче се,што да ти кажам.