1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Ајвар

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Gemini, 19 септември 2012.

1. Hkakashi

Hkakashi Староседелец

Зачленет на:
    13 јуни 2012
    Мислења:
    1,543
    Допаѓања:
    1,697
    Куде нас у куманово кт се додаев модри патлиџани и малце везени пиперке се вика Малиаџано малце моразличан укус има од Ајвар али и двете кидав. Зимуске тој се еде обавезно, или га намачкам на кришку сс тнко сиренце одозгора или па стави си у тањир и мацкам си бре. Што се тиче около помагање, ја да не сам нема да можев да прави, ке нема кој да ги га намести шпортче и да ги донаса дрва, а помагам и у љупење мешање и сл. Домаќин човек сам ја :rolleyes:

На i_wanna_fly, Gemini и Dare им се допаѓа ова.
  2. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,994
    Допаѓања:
    9,623

Едноставно неизоставен е во есенската процедура на создавање залихи за зима.
    Го правиме во големи количини во термички необработена смеса (печени лупени пиперки со мала доза на модар патлиџан) која подоцна ја пржиме во помали количини. Така подолго трае, а вкусот е ист.

На Anakin, Hkakashi, Gemini и уште 1 член му се допаѓа ова.
  3. Mila Kunis

Mila Kunis Истакнат Член

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    2,279
    Допаѓања:
    3,528
    И јадам , и помагам кога се прави :) помагам во миење на пиперки,миење на тегли,печење,лупење а некогаш и за мелење. За пржење ми е страв,многу прска:D
    Го јадам од моментот кога ќе се направи,па се до пролет,додека не искочат првите свежи пиперки. Најубава комбинација е со сиренце или со пржени јајца. Сакам малку да налутнува,повкусен е :) Ние му ставаме и модри патлиџани па се преименува во малиџано :p
    Пред некој ден ја отворивме сезоната,ама кај и да е ќе правиме уште една тура:biggrin

На WomanInRed, Oleri и Gemini им се допаѓа ова.
  4. foREVer

foREVer Староседелец

Зачленет на:
    20 март 2012
    Мислења:
    2,227
    Допаѓања:
    3,505
    Многу јадам, посебно со јогурт или павлака. :gladen Помагам секогаш во приготвувањето иако тоа лупењето ненормално многу го мразам.

На i_wanna_fly, WomanInRed и Gemini им се допаѓа ова.
  5. Succubus

Succubus Истакнат Член

Зачленет на:
    28 февруари 2012
    Мислења:
    562
    Допаѓања:
    835
    Ајварче је права ствар.
    Посебно сега зимото, како мезе насабајле со ракија, колку да се стоплеме не за друго :p
    Инаку, обожавам си ајварче, со душа го начекав да го направеме и сега не можам да се тргнам од него :D
    Претходните години повеќе учествував у правењето, ама помалку јадев. Сега е обратно :giggle

На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
  6. parvati

parvati Сангвиник

Зачленет на:
    14 февруари 2012
    Мислења:
    6,697
    Допаѓања:
    13,878
    ееееееееееееееееее Стазиооо замачкала си ме сс тему како вруќ ајвар на кришку
    vs.сирење фета бареееј...најјака стфар, тој ти е дегустаторски орагазам кој се дешаа у најбољи период од годину,есен бе брааат
    мама овуј годину га напраила најубаф, поубаф и од Адриану Лиму, појак и од Барселону
    мамо среќан ти осми март за цел живот : )
    еве бш прееска рокна малце тугедр вит кашкавалче меко
    а около љупење и мешање и тија димеќи стфари ретко учестфују, скоро никад
    не ме викаф на забаву мои : ) али затој на афтери кркамо у комбинацију сс бело(сирење наравно) хаха

На i_wanna_fly, The Tramp, WomanInRed и уште 5 други им се допаѓа ова.
  7. Slims

Slims Активен Член

Зачленет на:
    19 април 2012
    Мислења:
    192
    Допаѓања:
    177
    Го обожавам овој период од година поради тоа што кога одиш по улица и ти мириса на ајвар од секаде :gladen
    Го конзумираме и тоа во огромни количини, независно од сезоната, се додека не се потроши.
    Кога правие ние цел ден сум на нога, за било каква работа. Обично земаме по многу, па ќе се збереме повеќе народ за помош, најчесто комшиките. И кога прават и тие се збираат сите жени во двор и ќе помагаат од почеток до крај, па на крај ќе не повикаат и нас младите да го изметеме тенџерето :D тоа ми е омилениот дел, кога го црпиш од тенџерето, онака топол, свеж, со парче леб во едната и сиренце во другата рака, ммм...

8. melpomena

melpomena Енигма

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    8,231
    Допаѓања:
    17,756
    Маде ин Македонија :)
    Браво Анастасија за темата.
    Сама сеуште не сум подготвувала но порано и помагав на мајка ми...последните неколку години помагам само околу празнењето на теглите :sram

9. МериСелест

МериСелест Староседелец

Зачленет на:
    24 април 2012
    Мислења:
    2,007
    Допаѓања:
    3,215
    Не сум многу по ајварот како што сум по пинџурот...многу ретко знам да посегнам по ова јадење.

10. Y1K991

Y1K991 Parleur

Зачленет на:
    1 март 2012
    Мислења:
    6,262
    Допаѓања:
    9,105
    Во недела...Ом Варош и прам ајвар со колегата :)

Сподели: