1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Ајвар

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Gemini, 19 септември 2012.

 1. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Куде нас у куманово кт се додаев модри патлиџани и малце везени пиперке се вика Малиаџано малце моразличан укус има од Ајвар али и двете кидав. Зимуске тој се еде обавезно, или га намачкам на кришку сс тнко сиренце одозгора или па стави си у тањир и мацкам си бре. Што се тиче около помагање, ја да не сам нема да можев да прави, ке нема кој да ги га намести шпортче и да ги донаса дрва, а помагам и у љупење мешање и сл. Домаќин човек сам ја :rolleyes:
   
  На i_wanna_fly, Gemini и Dare им се допаѓа ова.
 2. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,994
  Допаѓања:
  9,623
  [​IMG]

  Едноставно неизоставен е во есенската процедура на создавање залихи за зима.
  Го правиме во големи количини во термички необработена смеса (печени лупени пиперки со мала доза на модар патлиџан) која подоцна ја пржиме во помали количини. Така подолго трае, а вкусот е ист.
   
  На Anakin, Hkakashi, Gemini и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,528
  И јадам , и помагам кога се прави :) помагам во миење на пиперки,миење на тегли,печење,лупење а некогаш и за мелење. За пржење ми е страв,многу прска:D
  Го јадам од моментот кога ќе се направи,па се до пролет,додека не искочат првите свежи пиперки. Најубава комбинација е со сиренце или со пржени јајца. Сакам малку да налутнува,повкусен е :) Ние му ставаме и модри патлиџани па се преименува во малиџано :p
  Пред некој ден ја отворивме сезоната,ама кај и да е ќе правиме уште една тура:biggrin
  [​IMG]
   
  На WomanInRed, Oleri и Gemini им се допаѓа ова.
 4. foREVer

  foREVer Староседелец

  Зачленет на:
  20 март 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,505
  Многу јадам, посебно со јогурт или павлака. :gladen Помагам секогаш во приготвувањето иако тоа лупењето ненормално многу го мразам.
   
  На i_wanna_fly, WomanInRed и Gemini им се допаѓа ова.
 5. Succubus

  Succubus Истакнат Член

  Зачленет на:
  28 февруари 2012
  Мислења:
  562
  Допаѓања:
  835
  Ајварче је права ствар.
  Посебно сега зимото, како мезе насабајле со ракија, колку да се стоплеме не за друго :p
  Инаку, обожавам си ајварче, со душа го начекав да го направеме и сега не можам да се тргнам од него :D
  Претходните години повеќе учествував у правењето, ама помалку јадев. Сега е обратно :giggle
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 6. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  ееееееееееееееееее Стазиооо замачкала си ме сс тему како вруќ ајвар на кришку
  vs.сирење фета бареееј...најјака стфар, тој ти е дегустаторски орагазам кој се дешаа у најбољи период од годину,есен бе брааат
  мама овуј годину га напраила најубаф, поубаф и од Адриану Лиму, појак и од Барселону
  мамо среќан ти осми март за цел живот : )
  еве бш прееска рокна малце тугедр вит кашкавалче меко
  а около љупење и мешање и тија димеќи стфари ретко учестфују, скоро никад
  не ме викаф на забаву мои : ) али затој на афтери кркамо у комбинацију сс бело(сирење наравно) хаха
   
  На i_wanna_fly, The Tramp, WomanInRed и уште 5 други им се допаѓа ова.
 7. Slims

  Slims Активен Член

  Зачленет на:
  19 април 2012
  Мислења:
  192
  Допаѓања:
  177
  Го обожавам овој период од година поради тоа што кога одиш по улица и ти мириса на ајвар од секаде :gladen
  Го конзумираме и тоа во огромни количини, независно од сезоната, се додека не се потроши.
  Кога правие ние цел ден сум на нога, за било каква работа. Обично земаме по многу, па ќе се збереме повеќе народ за помош, најчесто комшиките. И кога прават и тие се збираат сите жени во двор и ќе помагаат од почеток до крај, па на крај ќе не повикаат и нас младите да го изметеме тенџерето :D тоа ми е омилениот дел, кога го црпиш од тенџерето, онака топол, свеж, со парче леб во едната и сиренце во другата рака, ммм...
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 8. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Маде ин Македонија :)
  Браво Анастасија за темата.
  Сама сеуште не сум подготвувала но порано и помагав на мајка ми...последните неколку години помагам само околу празнењето на теглите :sram
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 9. МериСелест

  МериСелест Староседелец

  Зачленет на:
  24 април 2012
  Мислења:
  2,007
  Допаѓања:
  3,215
  Не сум многу по ајварот како што сум по пинџурот...многу ретко знам да посегнам по ова јадење.
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Во недела...Ом Варош и прам ајвар со колегата :)
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: