Ајвар

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
Куде нас у куманово кт се додаев модри патлиџани и малце везени пиперке се вика Малиаџано малце моразличан укус има од Ајвар али и двете кидав. Зимуске тој се еде обавезно, или га намачкам на кришку сс тнко сиренце одозгора или па стави си у тањир и мацкам си бре. Што се тиче около помагање, ја да не сам нема да можев да прави, ке нема кој да ги га намести шпортче и да ги донаса дрва, а помагам и у љупење мешање и сл. Домаќин човек сам ја :rolleyes:
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,627
1,683
Normandy


Едноставно неизоставен е во есенската процедура на создавање залихи за зима.
Го правиме во големи количини во термички необработена смеса (печени лупени пиперки со мала доза на модар патлиџан) која подоцна ја пржиме во помали количини. Така подолго трае, а вкусот е ист.
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,279
3,528
443
Скопје
И јадам , и помагам кога се прави :) помагам во миење на пиперки,миење на тегли,печење,лупење а некогаш и за мелење. За пржење ми е страв,многу прска:D
Го јадам од моментот кога ќе се направи,па се до пролет,додека не искочат првите свежи пиперки. Најубава комбинација е со сиренце или со пржени јајца. Сакам малку да налутнува,повкусен е :) Ние му ставаме и модри патлиџани па се преименува во малиџано :p
Пред некој ден ја отворивме сезоната,ама кај и да е ќе правиме уште една тура:biggrin
 

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Ајварче је права ствар.
Посебно сега зимото, како мезе насабајле со ракија, колку да се стоплеме не за друго :p
Инаку, обожавам си ајварче, со душа го начекав да го направеме и сега не можам да се тргнам од него :D
Претходните години повеќе учествував у правењето, ама помалку јадев. Сега е обратно :giggle
 
  • Like
Реакции: Gemini

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
ееееееееееееееееее Стазиооо замачкала си ме сс тему како вруќ ајвар на кришку
vs.сирење фета бареееј...најјака стфар, тој ти е дегустаторски орагазам кој се дешаа у најбољи период од годину,есен бе брааат
мама овуј годину га напраила најубаф, поубаф и од Адриану Лиму, појак и од Барселону
мамо среќан ти осми март за цел живот : )
еве бш прееска рокна малце тугедр вит кашкавалче меко
а около љупење и мешање и тија димеќи стфари ретко учестфују, скоро никад
не ме викаф на забаву мои : ) али затој на афтери кркамо у комбинацију сс бело(сирење наравно) хаха
 

Slims

Активен Член
19 април 2012
192
177
43
Го обожавам овој период од година поради тоа што кога одиш по улица и ти мириса на ајвар од секаде :gladen
Го конзумираме и тоа во огромни количини, независно од сезоната, се додека не се потроши.
Кога правие ние цел ден сум на нога, за било каква работа. Обично земаме по многу, па ќе се збереме повеќе народ за помош, најчесто комшиките. И кога прават и тие се збираат сите жени во двор и ќе помагаат од почеток до крај, па на крај ќе не повикаат и нас младите да го изметеме тенџерето :D тоа ми е омилениот дел, кога го црпиш од тенџерето, онака топол, свеж, со парче леб во едната и сиренце во другата рака, ммм...
 
  • Like
Реакции: Gemini

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Маде ин Македонија :)
Браво Анастасија за темата.
Сама сеуште не сум подготвувала но порано и помагав на мајка ми...последните неколку години помагам само околу празнењето на теглите :sram
 
  • Like
Реакции: Gemini

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,007
3,215
1,143
Не сум многу по ајварот како што сум по пинџурот...многу ретко знам да посегнам по ова јадење.
 
  • Like
Реакции: Gemini