Аниме

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Еве ја и оваа тема. Конечно.
Е па, мислам дека не постои некој кој повеќе сака аниме од мене. Најомилено нешто ми е. Еден ден и јас ќе направам аниме. Знам добро да ги цртам ликовите, имам измислено приказна.
Имам некои серии (и филмови) кои сакам да ви ги препорачам на вас:
- Kara no kyoukai (сите седум филмови, а треба да излезе (ако сеуште не излегол) и осми)
-Spirited Away
-Princess Mononoke (еве го повторно Мијазаки)
-Phantom - Requiem for Phantom (до 5-та епизода сум, но засега многу ми се допаѓа)
-Mirai Nikki
-Clannad
-Clannad After Story (не плачете ако можете)
-Fate/Stay Night
-Fate/Zero
-Fate/Zero 2
-Attack on Titan
-Grave of the fireflies (стар е, но добар)
-The Garden of Words
-Mahou Shoujo Madoka Magica (не судете пред да ја изгледате целата)
-Higurashi no Naku Koro ni (немам коментар, гледајте па ќе видите, инаку ја гледам и втората сезона, Higurashi no naku koro ni kai, но до 2-ра епизода сум, па сеуште не можам ништо да кажам)
-Fullmetal Alchemist
-Hakuouki Shinsengumi KItan
-Hakuouki Hekketsuroku
-Highschool of the Dead
-Steins;Gate
-Code Geass: Lelouch of the rebelion
-Code Geass: Lelouch of the rebelion R2
-Angel Beats
-Black Lagoon
-Black Lagoon: The second barrage
-Black Lagoon: Roberta's blood Trail
-The Third: Aoi Hitomi no Shoujo
-Kaze no Stigma
-Brother, Dear Brother
-Nana
-Rurouni Kenshin (ја гледав оваа пред да правиме екстерно тестирање)
-Voices of a Distant Star
-Beyond the clouds- The promised place
-5 centimeters per second
-Strawberry Panic! (ова е Јури, обожавателите на аниме знаат што значи)
-11eyes
-Another (единствениот вистински хорор (аниме) кој го имам гледано)
-ef - a tale of memories
-ef - a tale of melodies
-Howl' s Moving Castle (ајде повторно Мијазаки)
-Mermaid Melody Pitch Pitch Pitch
-Mermaid Melody Pitch Pitch Pitch (можеби е наивна и детска серијата, но оваа е една од првите аниме серии кои ги имам гледано, не можев да не ја препорачам)
-Blue Dragon
-Marchen Awakens Romance (убави спомени...)
-Death Note
-Vampire Knight
-Vampire Knight Guilty
-Elfen Lied
-Rosario + Vampire
-Rosario + Vampire Capu2
-Rose of Versailes
-Black Butler
-Black Butler 2
-Claymore
-Revolutionary Girl Utena
-Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena
-Dance in the Vampire Bund

Планирам да гледам уште многу, па кога ќе изгледам повеќе добри, ќе пишам повторно.
I love anime.
The biggest otaku = me.(inlove)
P.S Знам малку да зборувам јапонски. Сериозна сум.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Не сум глеал можеби половина од тие што ги наброи, но пожелно би било да напишеше вовед/рецензија. ;)
Би сакал да ти го препорачам филмот Vampire Hunter D:Bloodlust се работи за dhampire кој е ловец, па сега во случајов е во лов односно спасување на една девојка која е украде од страна на еден вампир. Односно тие се во љубовна врска, still better story than Twillight, верувај ме!

Се друго што би напишал би било спојлер. ;)


Hellsing Ultimate OVA

Се работи за аниме каде што водат војна 2 или повеќе организации помеѓу себе. На едната страна го имаат јакиот вампир Арукард, којшто ги извршува наредбите беспрекорно. Анимето и нема некоја приказна која би не воодушевила, едноставно акција, добар саундтрак, а уште подобра анимација!

Не е аниме кое што треба да се занемари, според мене е must see!



Исто така би ти го препорачал Fullmetal alchemist: Brotherhood затоа што тоа ја следи мангата и е оценато како многу подобро од Fullmetal alchemist кое што е направено според некојси продуценти, само мал дел од мангата е следено во тоа аниме.
Што значи воведот би требало да го знаеш отприлика.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheQueen and Solstice

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Не сум глеал можеби половина од тие што ги наброи, но пожелно би било да напишеше вовед/рецензија. ;)
Би сакал да ти го препорачам филмот Vampire Hunter D:Bloodlust се работи за dhampire кој е ловец, па сега во случајов е во лов односно спасување на една девојка која е украде од страна на еден вампир. Односно тие се во љубовна врска, still better story than Twillight, верувај ме!

Се друго што би напишал би било спојлер. ;)


Hellsing Ultimate OVA

Се работи за аниме каде што водат војна 2 или повеќе организации помеѓу себе. На едната страна го имаат јакиот вампир Арукард, којшто ги извршува наредбите беспрекорно. Анимето и нема некоја приказна која би не воодушевила, едноставно акција, добар саундтрак, а уште подобра анимација!

Не е аниме кое што треба да се занемари, според мене е must see!



Исто така би ти го препорачал Fullmetal alchemist: Brotherhood затоа што тоа ја следи мангата и е оценато како многу подобро од Fullmetal alchemist кое што е направено според некојси продуценти, само мал дел од мангата е следено во тоа аниме.
Што значи воведот би требало да го знаеш отприлика.

Благодарам, ќе ги изгледам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kaarikuto

IronMan

Нов член
7 ноември 2013
20
10
3
Ма само Наруто си гледам а DBZ ке почнам да ја читам Мангата.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Ма само Наруто си гледам а DBZ ке почнам да ја читам Мангата.

One Piece е ремек дело во однос на овие шеми (долгометражни) шонен серии (Naruto, DBZ, Bleach , One Piece).
Препорачувам да читаш манга или да гледаш аниме.
 

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
One Piece е ремек дело во однос на овие шеми (долгометражни) шонен серии (Naruto, DBZ, Bleach , One Piece).
Препорачувам да читаш манга или да гледаш аниме.
Јас од овие долгите само DB,DBZ и DBGT ги имам гледано.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Јас од овие долгите само DB,DBZ и DBGT ги имам гледано.

Јас ги имам гледано сите, и сега моментално следам манга. Од сето што сум изгледал во аниме би рекол дека One Piece>>>> Naruto>Bleach.

Додека пак мангата... One Piece>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Bleach>>>>>>>>Naruto. :zelen
 

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Јас ги имам гледано сите, и сега моментално следам манга. Од сето што сум изгледал во аниме би рекол дека One Piece>>>> Naruto>Bleach.

Додека пак мангата... One Piece>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Bleach>>>>>>>>Naruto. :zelen
И јас планирам да ги гледам. Но, можеби подоцна бидејќи листата на аниме филмови и серии кои треба да ги гледам е долга.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kaarikuto

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
И јас планирам да ги гледам. Но, можеби подоцна бидејќи листата на аниме филмови и серии кои треба да ги гледам е долга.

Јас сум кнап со време имам некои на watchlista едно десетина :), ама со факултетот немам време баш. Поради таа причина, а и помалце време ми одзема во последно време читам манги. Ја читам Berserk...
 

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Јас сум кнап со време имам некои на watchlista едно десетина :), ама со факултетот немам време баш. Поради таа причина, а и помалце време ми одзема во последно време читам манги. Ја читам Berserk...
Јас од манга имам прочитано само неколку страни од DBZ, неколку поглавја од Claymore и толку колку што имаше преведено на англиски од Orpheus no Mado (срам да им е, не ја превеле целата а и нема да го направат тоа, идиоти).:)