Аниме

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Следен мој предлог до Вас ми е еден анимиран филм, значи не серија. :)

Vampire Hunter D

Филмот е излезен во јавноста да се емитува во 2000та година.Со оглед на тоа која година сме сега,а од кога е излезен филмот навистина изгледа одлично за тоа време.
Потенцирав за изработката на анимацијата, башка тоа и приказната е многу интересна со навистина добар крај.Се работи за еден дампир кој што е полу човек - полувампир и им врши услуги на луѓето, а за возврат добива пари.Доби мисија да ја врати ќерката на еден богаташ, без разлика дали ќе биди мртва или жива.
Мислам дека е доста воведов затоа што веќе ќе преминам во спојлер. ;)
Доколку сакате да го гледате на јутубе филмот го има цел со англиски превод и синхронизација.


 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Solstice

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Здраво, еве ме повторно да пишам за да ви препорачам аниме, иако претходно ми го препорача мене Solstice ама не можам да издржам, а да не пишам. :)

Code Geass: Lelouch the rebellion е првата сезона од аниме серијата и сум до 10та епизода. Серијава на прв поглед изгледа дека е премногу детска со роботи и анимацијата е така конструирана да изгледа детски.Но голема е разликата односно тешко да ја сфатат оваа серија деца помали под 15 години затоа што би ја ставил блиску до Death Note. Засега ми е јасно дека Лелоуш е прогонет принц од Британија од страна на неговиот татко, а исто така во војна се Јапонија и Британија. СУпериорноста на Британија и суровоста што ја извршува врз Јапонија (д'илевенс), Лелоуш ќе се обиде да го промени светот (исто како Лајто :p ), па по некое време добива моќ од страна на C.C да управува кого сака т.е. да му наредува што да прави.
Таа моќ се вика Geass.Исто така има доста интересни случки барем досега што сум гледал и сметам дека би требало да и дадете шанса на оваа серијата затоа што јас го променив мислење после неколкуте излгедани епизоди (2-3) затоа што мислев дека е премногу детска, но напротив не е.

Поздрав!

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheQueen

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Следен мој предлог до Вас ми е еден анимиран филм, значи не серија. :)

Vampire Hunter D

Филмот е излезен во јавноста да се емитува во 2000та година.Со оглед на тоа која година сме сега,а од кога е излезен филмот навистина изгледа одлично за тоа време.
Потенцирав за изработката на анимацијата, башка тоа и приказната е многу интересна со навистина добар крај.Се работи за еден дампир кој што е полу човек - полувампир и им врши услуги на луѓето, а за возврат добива пари.Доби мисија да ја врати ќерката на еден богаташ, без разлика дали ќе биди мртва или жива.
Мислам дека е доста воведов затоа што веќе ќе преминам во спојлер. ;)
Доколку сакате да го гледате на јутубе филмот го има цел со англиски превод и синхронизација.


Денеска бев на мал евент наречен Јапанорама,гледавме 2 епизоди од Hellsing Ultimate OVA,и Vampire Hunter D. Одличен анимиран филм,одлична изработка и анимација дефинитивно. Ги гледавме во едно кафуле близу универзална. Ако некој сака да присувствува ,нека ми пише ПП и ќе му дадам линк од евентот на Фејсбук :)
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Денеска бев на мал евент наречен Јапанорама,гледавме 2 епизоди од Hellsing Ultimate OVA,и Vampire Hunter D. Одличен анимиран филм,одлична изработка и анимација дефинитивно. Ги гледавме во едно кафуле близу универзална. Ако некој сака да присувствува ,нека ми пише ПП и ќе му дадам линк од евентот на Фејсбук :)

Штета што не сум од Скопје инаку со задоволство би присуствувал, во иднина секако би дошол ;). Читав на групата што е на фејсбук сте поминале одлично и одличен избор на аниме серија и филм имавте.





Вчера ја догледав Code Geass и Ви ја препорачувам на сите да ја изгледате,доколку ја имате гледано Death Note мене ми е рамо до рамо иста не заради сличностите помеѓу Лулуш и Лајто туку заради одлично изработената серија како се одвиваат случувањата во неа.
Како што спомнав во претходниот пост има две сезони од по 25 епизоди и нема епизода која би Ви била досадна. Во вториот дел исто продлжува битката помеѓу Лулуш и Британија. Се случуваат интересни случки и пресврти кои што верувам дека би ве оставиле со подизната уста. :)
Не би сакал да ви ја спојлерисувам серијава,доколку ја изгледате отворен сум за разговор во секој момент.
Штета што темава не е толку актуелна овде...




Во стилот на Лулуш..."Kaarikuto commands you to: Watch Code Geass!" ;)



 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheQueen

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Почнав да ја гледам серијата Monster и сум до 11та епизода. Се работи за квалитетна серија од жанрот мистерија-трилер. Се работи за еден доктор кој што е дојден да работи во Германија, па на почетокот се е корупција каде што треба да ги оперира поважните личности во државата,а докторов не сака.
После некое време доаѓаат близнаци од кои машкото е повредено со куршум во главата и тој треба да го оперира.
Е тука почнува заплетот!

Ви препорачувам да почнете да ја гледате.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Ни претстои гоолем одмор... :zelen
Зборувам за помладава популација, па доколку немате што да правите во текот на летото за време на големите жештини и да се заштитите од сончаница.... би Ви...препорачал едно долгометражна аниме серија којашто сеуште е во тек и јас ја следам на мангата. Серијата досега има излезено 580+ серии и според креаторот на серијава приказната е стигната до 60% што значи уште толку епизоди би изглегле во иднина. :)
Се работи за авантуристичка-комична и борба помеѓу маринците и пиратите.Главна цел во серијата е да се пронајде златото One piece кое што го оставил најдобриот пират т.н. Gol D Roger the Pirate King!
Упс! Заборавив да ви кажам како се вика анимето, се вика One piece!

Одлична изработка на анимацијата особено на личностите во серијата, како и музиката.Не сакам да ставам посебни видеа со саунтракови затоа што може да Ве спојлерисам така да ќе ви ставам едно видео каде што ги има сите можни опенинг,песни и саундтракови во целата серија!

Се надевам некој ќе ја погледне серијата па може да дискутираме околу неа. :)


 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
DarkPassenger
Solstice

Има едно аниме доста ветувачко и засега е одлично!
Дајте му шанса на Attack on Titan, аниме- серија којашто досега брои 5 епизоди, но мангата е многу понапред. (јас не сум манга читач затоа ќе си чекам да излегуваат епизоди, иначе 1 неделно излегувам по 1 епизода).

Attack on Titan


Се работи за шонен серија значи жанрот на Уан Пис, Наруто и Блич ама нема допирна точка со нив. Аниме како аниме, има интересна приказна каде што луѓето живеат во ѕидини високи околу +60 метри за да не можат Титаните да ги влезат и да ги нападнат луѓето. Титаните се хранат само со луѓе што значи се човекојадци. Момчето Ерен уште како мал сонува да се пријави во единицита за зашитата на градот, којашто е многу опасна работа.
Често зборува дека еден ден ќе дојде денот кога ѕидините ќе попуштат и Титаните ќе ги нападнат...
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
DarkPassenger
Solstice

Има едно аниме доста ветувачко и засега е одлично!
Дајте му шанса на Attack on Titan, аниме- серија којашто досега брои 5 епизоди, но мангата е многу понапред. (јас не сум манга читач затоа ќе си чекам да излегуваат епизоди, иначе 1 неделно излегувам по 1 епизода).

Attack on Titan


Се работи за шонен серија значи жанрот на Уан Пис, Наруто и Блич ама нема допирна точка со нив. Аниме како аниме, има интересна приказна каде што луѓето живеат во ѕидини високи околу +60 метри за да не можат Титаните да ги влезат и да ги нападнат луѓето. Титаните се хранат само со луѓе што значи се човекојадци. Момчето Ерен уште како мал сонува да се пријави во единицита за зашитата на градот, којашто е многу опасна работа.
Често зборува дека еден ден ќе дојде денот кога ѕидините ќе попуштат и Титаните ќе ги нападнат...
Да да,почнав и ја да го гледам,паралелно со Sengoku Basara,стварно квалитетно аниме,и самата анимација е страшно добро напраена :)
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Да да,почнав и ја да го гледам,паралелно со Sengoku Basara,стварно квалитетно аниме,и самата анимација е страшно добро напраена :)

Да, иако малце лошо анимирани ликовите, но секој си има свој стил на цртање. Но и самиот автор призна дека и не му оди баш цртањето на ликовите, додека пак од друга страна Титаните се перфектно изработени.
Што е до приказната засега ми е интересна, иако мангата е многу понапред ја немам прочитано ама сите ја фалат, што значи се работи за перспективно аниме.

Поздрав Муген! :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Solstice

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Почнав да ја гледам серијата Блич (Bleach). Наидов на многу негативни критики од страна на луѓе што ја изгледале серијава, на почетокот имале високи очекувања затоа што ветувала многу (што и мене ми се допаѓа на почеток како се одвива до 55 епизода сум), па за понатаму викаат е и полна филери (можеби не се баш како во Наруто, неповрзани... но ќе видиме).
Засега како што напоменав е интересна... Се работи за серија каде што се борат доброто и злото односно Death God's против Hollows. Ичиго доби такви моќи од страна на Рукиа... но поради оваа постапка, Рукиа ќе биде казнета со смртна казна и Ичиго ќе се обиде да ја спаси. Во глобала за тоа се работи овој аррк.. па понатаму ќе видиме.