Љубомора

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
ljubomora kao ljubomora e glupa rabota, bolest, sHteta nema analgin za njuma!
nekoj ljubomoru gu sfakja kao nesHto sHto ke gu zacHuva vrsku, naprotif, moze samo karanje da se desi
trea da si gu pazisH i cHuvasH vrsku odnadvoresHni vlijanija i losHi ljudi, a ne da ga kontrolirasH toes pazisH partnera i da mu zabranuesH sfakakfi stfari kao na primer nemoze da idesH ss druarke na kafe lol
pa toj od doma ne smeef da vu zabranif a ne pa decHko ili obratno
ljubomora ne fala, ljubaf moze ; )

sori za latinicu, na rabotu sam : /
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aaliyah and Lady*

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
ljubomora kao ljubomora e glupa rabota, bolest, sHteta nema analgin za njuma!
nekoj ljubomoru gu sfakja kao nesHto sHto ke gu zacHuva vrsku, naprotif, moze samo karanje da se desi
trea da si gu pazisH i cHuvasH vrsku odnadvoresHni vlijanija i losHi ljudi, a ne da ga kontrolirasH toes pazisH partnera i da mu zabranuesH sfakakfi stfari kao na primer nemoze da idesH ss druarke na kafe lol
pa toj od doma ne smeef da vu zabranif a ne pa decHko ili obratno
ljubomora ne fala, ljubaf moze ; )

sori za latinicu, na rabotu sam : /
Ја другар не се сложувам со тебе. Љубомората е нормална работа, но во одредени граници. Ако не постои љубомора тогаш нешто не е во ред со врската. Но претерана љубомора доведува до посесивност и тоа што ти го кажуваш контролирање и забранување на нешта што вели дека е подобро да си се разделите. Не можеш да останеш ладен за некои работи кога е во прашање личност која ја љубиш. Нормално е да покажеш љубомора ама како што кажав, во одредени граници.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed, Lady* and Scars

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Три работи мразам во животот:

1. Реал Мадрид
2. Љубомора
3. Крадење (поготово пари)

ljubomora kao ljubomora e glupa rabota, bolest, sHteta nema analgin za njuma!
nekoj ljubomoru gu sfakja kao nesHto sHto ke gu zacHuva vrsku, naprotif, moze samo karanje da se desi
trea da si gu pazisH i cHuvasH vrsku odnadvoresHni vlijanija i losHi ljudi, a ne da ga kontrolirasH toes pazisH partnera i da mu zabranuesH sfakakfi stfari kao na primer nemoze da idesH ss druarke na kafe lol
pa toj od doma ne smeef da vu zabranif a ne pa decHko ili obratno
ljubomora ne fala, ljubaf moze ; )

sori za latinicu, na rabotu sam : /

Може има друго апче. :rofl
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Што се тиче љубомора у врска, оправдано е во мали количини оти тоа е доказ дека не ти е сеедно, доказ дека чувствуваш нешто јако кон партнерот. Кај мене се случува да бидам помалку љубоморен, но сепак тоа само го чувствувам, а не да го покажувам на дело. По кратко време ќе исчезне. Во една предходна врска не бев ни најмалку љубоморен, бев ладен ко мртов коњ, но увидов дека е тоа така бидејќи немаше ни емоции, хемија, страст, во ниту еден момент не почувствував недостиг за неа, ми беше само интересна како личност. Ја гледав како другарка плус што имавме секс. Поради тоа по неколку месеци морав да раскинам оти ми здосади и излегување и секс и се’. Затоа љубомората е добредојдена во врската, зошто тоа е доказ дека нешто ти значи партнерот. Но сепак во граници на нормалата. Ако премине во посесивнот, страдаш и ти и партнерот и таа врска е осудена на пропаст и најдобро е што побрзо да и ставиш крај и да си скратиш маките.
Има една интересна дефиниција за љумомора. Вели, љубомората е чувство на лутина, измешано со помали чувства на невозвратена љубов, со примеси на срам.
 

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
Што се тиче љубомора у врска, оправдано е во мали количини оти тоа е доказ дека не ти е сеедно, доказ дека чувствуваш нешто јако кон партнерот. Кај мене се случува да бидам помалку љубоморен, но сепак тоа само го чувствувам, а не да го покажувам на дело. По кратко време ќе исчезне. Во една предходна врска не бев ни најмалку љубоморен, бев ладен ко мртов коњ, но увидов дека е тоа така бидејќи немаше ни емоции, хемија, страст, во ниту еден момент не почувствуваш недостиг за неа, ми беше само интересна како личност. Ја гледав како другарка плус што имавме секс. Поради тоа по неколку месеци морав да раскинам оти ми здосади и излегување и секс и се’. Затоа љубомората е добредојдена во врската, зошто тоа е доказ дека нешто ти значи партнерот. Но сепак во граници на нормалата. Ако премине во посесивнот, страдаш и ти и партнерот и таа врска е осудена на пропаст и најдобро е што побрзо да и ставиш крај и да си скратиш маките.
Има една интересна дефиниција за љумомора. Вели, љубомората е чувство на лутина, измешано со помали чувства на невозвратена љубов, со примеси на срам.
за мали количини може да се има,јас зависи некад сум била љубоморна ама 99% не сум.некад можно е и да бидам психо :showoff
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
за мали количини може да се има,јас зависи некад сум била љубоморна ама 99% не сум.некад можно е и да бидам психо :showoff
Оние кои се психо најчесто се такви зошто не се чувствуваат достојни за партнерот, се доживуваат како во сенка на партнерот, патат од комплекс на ниска вредност, а самодовербата им е никаква. ... sad but true...
 

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
Оние кои се психо најчесто се такви зошто не се чувствуваат достојни за партнерот, се доживуваат како во сенка на партнерот, патат од комплекс на ниска вредност, а самодовербата им е никаква. ... sad but true...
грешка си барем за мене ,баш се чуствувам дека сум најдобра и не сум во сенка секаде сум центар на внимание без да сакам,самодоверба топ
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Мортидо

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Љубомората за мене е болест, кои во некои ситуации знае да биде многу лоша... љубоморна не сум воопшто, не чуствувам никаква љубомора, спрема никого.... мислам дека нема потреба од неа за било каква ситуација