Сакам да кажам/прашам (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,611
1,123
Тотално си во право невољо:D
Ама јас да си кажам за модераторите,да си ги одбранам колегите,прибидејќи имаше некои критики кон нас :)
Епа види за што зборам, за што се бунам и побунувам :giggle за што сум цитирана па после ќе ти стане јасно за кој од администрација праам муабет ;) И се си мислам дека и немало некои поголеми критики за вас, за разлика од критиките кон амините (nod)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mila Kunis and DisturbeD

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,390
1,133
Yellow submarine
А се вгнезди некој нов, навидум сексипилен мажјак на форумов...следната минута почнува облетувањето околу него најверојатно предизвикано од мирисот на колонската вода и семен материјал |-(

Демек, добро дојде се пожелува:giggle ...Шијем ти га Џуро (smoke)
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Сабајле, 11 часот.
Патувам во автобус накај центар.
Сите места во автобусот се зафатени,освен едно до мене.
На пола пат се качува мајка со дете,8-9 годишно.
Му наредува да седне до мене да и го чува местото додека она извади карта.
Дете ко дете, оваа отиде напред,тоа позади ,мерак му е позади да стои.
Тоа стана,друга жена седна.
Доаѓа мајката и поцрвенува од нервоза кога гледа дека детето не и го чува местото.
Го вика да дојде од позади дерејќи се најсилно што може и го удира со голем замав по вратот и главата.
Детево се свитка и почна тивко да плаче(претпоставувам не смее на глас,ќе добие уште некоја шлаканица).
Се симнаа на истата автобуска кај што се симнав и јас.Детево се симна и избега 10 метри подалеку од неа.
Повторно имаше дерење и урлање по него.Кога се сврте детето видов дека има рана над едното око и му беше помодрено(веројатно од претходно малтретирање)
Целото беше црвено и исцрпено од плачење....Зошто? Зошто госпоѓата стоела 20тина минути додека патувала накај град.

Каде и е совеста на таа жена се запрашав? Има ли потреба од такво малтретирање за таква небитна работа?Зошто нешто што самата го створила сака да пати,да чуствува болка,да го уништи??
Ми идеше да и се завртам јас на неа со шамари па да види дали е убаво тоа што го прави!:cenzura
 

Marchisio

Староседелец
4 јуни 2012
551
902
1,093
Сабајле, 11 часот.
Патувам во автобус накај центар.
Сите места во автобусот се зафатени,освен едно до мене.
На пола пат се качува мајка со дете,8-9 годишно.
Му наредува да седне до мене да и го чува местото додека она извади карта.
Дете ко дете, оваа отиде напред,тоа позади ,мерак му е позади да стои.
Тоа стана,друга жена седна.
Доаѓа мајката и поцрвенува од нервоза кога гледа дека детето не и го чува местото.
Го вика да дојде од позади дерејќи се најсилно што може и го удира со голем замав по вратот и главата.
Детево се свитка и почна тивко да плаче(претпоставувам не смее на глас,ќе добие уште некоја шлаканица).
Се симнаа на истата автобуска кај што се симнав и јас.Детево се симна и избега 10 метри подалеку од неа.
Повторно имаше дерење и урлање по него.Кога се сврте детето видов дека има рана над едното око и му беше помодрено(веројатно од претходно малтретирање)
Целото беше црвено и исцрпено од плачење....Зошто? Зошто госпоѓата стоела 20тина минути додека патувала накај град.

Каде и е совеста на таа жена се запрашав? Има ли потреба од такво малтретирање за таква небитна работа?Зошто нешто што самата го створила сака да пати,да чуствува болка,да го уништи??
Ми идеше да и се завртам јас на неа со шамари па да види дали е убаво тоа што го прави!:cenzura
какви будали човече абе јас да бев бокс би и удрил на кучката, сега се изнервирав утре ден ние ќе станеме родители зарем така ќе ги тепаме, кај отиде светов
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Јована

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
какви будали човече абе јас да бев бокс би и удрил на кучката, сега се изнервирав утре ден ние ќе станеме родители зарем така ќе ги тепаме, кај отиде светов
сигурно дека нема на тој начин да се разбирам со детето...ццц...греота за дечињата со такви ментални родители:x
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Колку само ми треба една масажа...
Топла, ладна, сеедно.
Онака цел грб, сите коски да ми крцнат. Ќе се сраснам со столицата уште малку.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Јована and parvati

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Сабајле, 11 часот.
Патувам во автобус накај центар.
Сите места во автобусот се зафатени,освен едно до мене.
На пола пат се качува мајка со дете,8-9 годишно.
Му наредува да седне до мене да и го чува местото додека она извади карта.
Дете ко дете, оваа отиде напред,тоа позади ,мерак му е позади да стои.
Тоа стана,друга жена седна.
Доаѓа мајката и поцрвенува од нервоза кога гледа дека детето не и го чува местото.
Го вика да дојде од позади дерејќи се најсилно што може и го удира со голем замав по вратот и главата.
Детево се свитка и почна тивко да плаче(претпоставувам не смее на глас,ќе добие уште некоја шлаканица).
Се симнаа на истата автобуска кај што се симнав и јас.Детево се симна и избега 10 метри подалеку од неа.
Повторно имаше дерење и урлање по него.Кога се сврте детето видов дека има рана над едното око и му беше помодрено(веројатно од претходно малтретирање)
Целото беше црвено и исцрпено од плачење....Зошто? Зошто госпоѓата стоела 20тина минути додека патувала накај град.

Каде и е совеста на таа жена се запрашав? Има ли потреба од такво малтретирање за таква небитна работа?Зошто нешто што самата го створила сака да пати,да чуствува болка,да го уништи??
Ми идеше да и се завртам јас на неа со шамари па да види дали е убаво тоа што го прави!:cenzura
Би рекол да се постапи по ваков редослед.
- Гледаш ситуација.
- Сликаш/ако си посилна им свикуваш да застанат за момент
- Се јавуваш на надлежните (социјално или како и да се вика)
- нејзе у апс, детето во прифатилиште/кај таткото.

Но после ми прелета друга мисла - детето ќе биде во полоша ситуација.
- Така да, или и` свикуваш на дотичната дека е дроља - она ќе се засрами/ако нема - ќе и` се разниша сељачкото его.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and Mila Kunis

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Сабајле, 11 часот.
Патувам во автобус накај центар.
Сите места во автобусот се зафатени,освен едно до мене.
На пола пат се качува мајка со дете,8-9 годишно.
Му наредува да седне до мене да и го чува местото додека она извади карта.
Дете ко дете, оваа отиде напред,тоа позади ,мерак му е позади да стои.
Тоа стана,друга жена седна.
Доаѓа мајката и поцрвенува од нервоза кога гледа дека детето не и го чува местото.
Го вика да дојде од позади дерејќи се најсилно што може и го удира со голем замав по вратот и главата.
Детево се свитка и почна тивко да плаче(претпоставувам не смее на глас,ќе добие уште некоја шлаканица).
Се симнаа на истата автобуска кај што се симнав и јас.Детево се симна и избега 10 метри подалеку од неа.
Повторно имаше дерење и урлање по него.Кога се сврте детето видов дека има рана над едното око и му беше помодрено(веројатно од претходно малтретирање)
Целото беше црвено и исцрпено од плачење....Зошто? Зошто госпоѓата стоела 20тина минути додека патувала накај град.

Каде и е совеста на таа жена се запрашав? Има ли потреба од такво малтретирање за таква небитна работа?Зошто нешто што самата го створила сака да пати,да чуствува болка,да го уништи??
Ми идеше да и се завртам јас на неа со шамари па да види дали е убаво тоа што го прави!:cenzura

Затоа што сум уште нова на форумов и не сум се снашла, па не знам како да си го редактирам мислењето, ќе напишам ново, ако е проблем модераторот нека ги спои. И ако може некој да ми покаже како одат тие работи, ќе му бидам благодарна многу:)

Што се однесува до мислењето, верувај дека тие таквите не се ретки.
На тие личности можам цел психолошки профил да им го направам. Таа жена сигурно има некои фрустрации, од кои комбинаториката кажува дека има проблеми со сопругот, или има проблем со неговото семејство, или е невработена или има шеф кој си игра пинг понг со нејзините нерви. Од немоќност, од што нема каде, таа фрустрациите си ги искажува на детето кое не е ни криво ни должно. Доколку и дофрлиш нешто таа нема да се засрами, само ќе го удри уште посилно и ќе го посрамоти уште повеќе. Нив центарот во мозкот одговорен за рационално размислување не им работи. Единствен лек е таа да се пријави, да се направи што се може детето да се оддалечи од неа, да престане да служи како боксерска вреќа. Затоа што причина да го тепа секогаш ќе има, независно дали не го фатило местото, дали не си дошло дома во време кога требало, заборавило да донесе нешто од маркет... Тоа дете секогаш ќе си има психички проблеми, ќе се затвори и нема да пушта непознати луѓе во животот.

Малку и замерувам на Македонија што нема развиено добра програма за деца кои се жртви на семејно насилство. Кога тоа би било развиено, на многу деца би им била посветла иднината. Може наместо споменици да се градат да се инвестира во нешто такво (не ми е целта да разложувам политики тука, затоа што сум аполитичар и тоа го мразам), но сепак... Кога ќе видете ваков случај распрашајте се каде можете да пријавите.

Затоа што детето не е криво за постапките на родителите.
Затоа што детето не заслужува да расте со ќотек. Затоа што детето не е издувен вентил и затоа што заслужува грижа се до 18тата година законски, а морално цел живот. Доколку се сполотат повеќе луѓе и се заангажираат за ова многу помалку солзи ќе бидат пролеани.

Just an idea...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Јована and Mila Kunis
Статус
Затворена за нови мислења.