Доброволно дарување на крв

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
да ама и секоја крв шо се донира се испитува дали има заразни болести .... тие пред време не можи да знаат дали крвта е заразена..
Тоа ми е и мене муабетот, дискриминација е ова. :zelen


Тетовирани и оние кои имаат некои пирс не смеат да бидат крводарители само доколку тетоважата (пирсот)не се постари од година дена.. и тоа поради веројатноста да не е крвта случајно инфицирана.
Прочитај го постот од Jackal... Од кај ќе знаат тие дали е инфицирана?
 

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
да ама и секоја крв шо се донира се испитува дали има заразни болести .... тие пред време не можи да знаат дали крвта е заразена..
Да секако дека тие ја испитуваат пак пред да се даде крвта,ама неможе некој што не го исполнува правилникот затоа што тој е ризичен,сепак они повеќе си се држат до економичноста,затоа што за испитување на сето тоа вклучени се процедури и пари. Зошто да испитуваат на потецијално ризични кога можат на веќе сигурни ??? Тоа им се дупли трошоци
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Марија

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Да секако дека тие ја испитуваат пак пред да се даде крвта,ама неможе некој што не го исполнува правилникот затоа што тој е ризичен,сепак они повеќе си се држат до економичноста,затоа што за испитување на сето тоа вклучени се процедури и пари. Зошто да испитуваат на потецијално ризични кога можат на веќе сигурни ??? Тоа им се дупли трошоци
ама тоа е на некој начин дискриминарчки. Пред да ја знаат вистинската состојба, тие му ставаат етикета дека тој може но не мора и да значи дека е носител на заразна болест ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: foREVer

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
ама тоа е на некој начин дискриминарчки. Пред да ја знаат вистинската состојба, тие му ставаат етикета дека тој може но не мора и да значи дека е носител на заразна болест ...
Ех сега дискриминирачка-знаеш економска криза мора да се штеди;)
 

gordana

Нов член
30 јуни 2012
1
0
1
38
имам едно прашање имам дарувано крв ме интересира дали таа крв се испитува пред да биде искористена , мислам дали се испитува на пр од сида од сексуално преносливи болести и ред други инфекции поздрав
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
имам едно прашање имам дарувано крв ме интересира дали таа крв се испитува пред да биде искористена , мислам дали се испитува на пр од сида од сексуално преносливи болести и ред други инфекции поздрав
Најубаво е пред да даруваш крв да се провериш, затоа што како што знам јас мислам дека пополнуваш лист каде што пишува дали имаш некакви сексуално преносливи болести.
Инаку до сега немам дарувано крв, не ни планирам.Немам доволно за самиот себе.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Дарување крв или крводарителство е чин на некое лице кога доброволно дарува крв, којашто се користи за трансфузија или за производство на лекови преку процесот наречен фракционација.
Во развиениот свет најголем дел од крводарителите се неплатени доброволци кои што даруваат крв за потребите на заедницата. Во посиромашните земји, залихите се ограничени и крводарителите обично даваат крв тогаш кога му е потребна трансфузија на некој член од семејството или на пријател. Многу дарители даруваат крв од милосрдие, но има и такви кои се платени, а во некои случаи има и други начини на поттикнување, освен парите, како на пример платени слободни денови од работа за крводарителите. Еден крводарител може да дарува крв и за свои сопствени потреби во иднина. Дарувањето крв е релативно безбедно, но кај некои крводарители може да се појави модринка на местото каде што била ставена иглата, или да почувствуваат губење на свеста.
Кaј потенцијалните крводарители се прават проценки за сè што може да ја направи крвта небезбедна за употреба. Испитувањето вклучува тестови за болести што се пренесуваат преку трансфузија на крв, вклучувајќи ХИВ и вирусен хепатит. Исто така, се испитува и медицинската историја на крводарителот, а се прави и краток физички тест за да се утврди дека дарувањето крв не е опасно по неговото здравје. Колку често крводарителот може да дава крв има разлика во денови и месеци, врз основа на тоа кој компонент од крвта се донира, како и на законите во земјата каде што се случува дарувањето крв. На пример, во Соединетите Американски Држави, крводарителот мора да чека 8 седмици (56 дена) за повторно донирање на целокупна крв, а само 3 дена за донирање тромбоцити.
Количеството крв коешто може да се донира, како и методите на донирање, се разликуваат. Земањето крв може да се изведува рачно или со автоматизирана опрема, со којашто се земаат само посебни делови од крвта. Многу од компонентите на крвта којашто се употребува за трансфузија имаат краток рок на употреба, и оддржувањето на постојани залихи е постојан проблем.

Дали сте дарувале крв?
Досега 3-4 пати имам дарувано крв и ќе продолжам да давам и понатаму. Единствена причина поради која се одлучив да давам крв е тоа што мојата крв може да спаси нечиј живот.

Секој што може и сака да дава крв слободно нека дава, некој навистина е во потреба. Постапката воопшто не е болна и не е страшна.

Неколку факти околу дарувањето крв:

Дарувањето крв е доброволно, анонимно и бесплатно.

Крводарител може да биде секоја здрава личност на возраст од 18-65 години.

Жена може да дава крв на секои четири месеци, а маж на секои три месеци.

Дарувањето на крв не е болно, не создава навика и не му штети на организмот.

Материјалот за земање крв е за една употреба, така што дарувателот и примателот се потполно заштитени.

Пред секое дарување крв се врши лекарски преглед.

Дарувањето крв е корисно, со тоа што ќе го проверите вашето здравје.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
:rolleyes:
три четири пати од порано
неколку пати после тоа одев и не ми дозволија да давам крв со образложение дека сум слабокрвна
а јас здрава ко дрен,глава менема болено во живот што се вика :D
и после тие неколку пати,сега последно кога отидов,за близок свој да давам истото ми го кажаа.
изгледа или има многу малку крводарители или некој бизнис си прави и во оваа работа,пошто кога требаше за братучетка ми да даваме крв,никој од нас не беше таа крвна група но за да и дадеа соодветна крв бараа за возврат од било која група.
 

Mardy Bum

Староседелец
25 април 2012
177
180
643
behind you!
Не дарувам затоа што сум слабокрвна меѓутоа активно учествувам во промоција на крводарителството, привлекување на крводарители како и организација на средношколски крводарителски акции..
имам едно прашање имам дарувано крв ме интересира дали таа крв се испитува пред да биде искористена , мислам дали се испитува на пр од сида од сексуално преносливи болести и ред други инфекции поздрав
Да, секоја дарувана крв се испитува на сексуално преносливи болести, жолтица Б и Ц и др заразни болести..